Zprávy Radia Praha

Podezřelý ze série výbuchů zemřel, než ho policie stihla obvinit

Případ osmašedesátiletého muže podezřelého ze série bombových útoků, kterého na sklonku minulého roku dopadla policie na Náchodsku, se nedostane k soudu. Důchodce z Prahy dnes totiž ve vojenské nemocnici ve Střešovicích zemřel, ještě než jej detektivové stihli vyslechnout a obvinit. O smrti podezřelého bez bližších podrobností informovala mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Je pravděpodobné, že muž podlehl zraněním, která si schválně způsobil na útěku před policií. Při sebevražedném pokusu si pořezal krk, jeho zdravotní stav potom zkomplikovala sraženina na mozku. Lékaři mu nedávali velké naděje na přežití.

Smrtí uniknul důchodce, který byl podle lékařů psychicky narušený, obvinění z obecného ohrožení a šíření poplašné zprávy, za což by mu hrozilo až 15 let vězení. Celkem byl podezřelý z 18 pumových útoků, pokusů o ně a výhrůžek bombou. Analýza DNA jej podle kriminalistů jednoznačně usvědčuje minimálně ve 12 případech. Šest zbývajících případů detektivové došetří a pak celý případ podle Kosinové zřejmě odloží.

Muže policie dopadla na Bukové Hoře u Teplic nad Metují, když se pokoušel položit bombu k pomníku česko-německého přátelství. Poškodit podobné pomníky se zřejmě snažil už v minulosti. Zaměřoval se ale údajně i na sabotování železničních tratí a další cíle. První útok, na pražskou vysočanskou nemocnici, se odehrál v roce 1999. Při žádném z výbuchů nebyl nikdo vážně zraněn.

Další záchranář se stal o víkendu terčem agresivního útoku

Další případ, kdy násilník brutálně napadl členy přivolané záchranné služby, se stal v sobotu v Praze-Kolodějích. Šestatřicetiletý opilý muž zde podle záchranářů a policie zaútočil na posádky dvou sanitek, které přijely ošetřit jeho otce. Jeden ze záchranářů skončil s otřesem mozku ve vinohradské nemocnici, léčit se bude nejspíš týden. Výtržníkovi, který poškodil také oba sanitní vozy, hrozí osm let odnětí svobody.

Záchranáři vyjeli do Koloděj pomoci jednomu z účastníků zdejšího hasičského bálu, který měl být v bezvědomí. Když kolem 21:00 přijela první sanitka na místo, objevili zde zdravotníci údajně nemocného muže spolu s jeho synem, který bez jakéhokoliv důvodu zaútočil na osmadvacetiletého záchranáře Aleše Rubka. Oba byli silně podnapilí, uvedla policejní mluvčí Eva Miklíková.

"Ránu náš paramedik dostal hned, jak vystoupil z auta," popsal situaci mluvčí pražské záchranné služby Marek Uhlíř. Dodal, že později se agresivní muž pokusil napadnout také lékařku, která na místo dojela druhým vozem. Muž se pokoušel zdemolovat i obě sanitky - u jedné rozbil čelní sklo, druhou také poškodil. Záchranáři je nyní nemohou používat. Škodu policie odhadla na 10.000 korun.

Policie na místě muže zadržela. Čelí obvinění z výtržnictví, pokusu úmyslného ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. Policejní komisařka podala také návrh na jeho vzetí do vazby.

Napadený Rubek pracuje u záchranné služby už deset let a za tu dobu se s násilím ze strany pacientů setkal několikrát. O změně povolání ale zatím neuvažuje. Na vzrůstající agresivitu pacientů si nestěžují jen záchranáři. Vystaveny jsou jí zdravotní sestry, lékaři i zaměstnanci nemocnic. "Opilých pacientů přibývá, agresivita stoupá. Vulgární slovní útoky a hrubé jednání jsou velmi časté," uvedl vedoucí lékař chirurgické kliniky vinohradské fakultní nemocnice v Praze Rodomil Kostka.

Obyvatelé Králova Dvora v referendu odmítli stavbu maltárny

Obyvatelé Králova Dvora na Berounsku v sobotu v prvním místním referendu ve Středočeském kraji odmítli plánovanou stavbu míchárny maltových směsí německé firmy Franken Maxit. Referendum je platné, zúčastnilo se ho téměř 32 procent oprávněných voličů, což je o sedm procent více než vyžaduje zákon. Stavbu továrny odmítlo celkem 1144 ze 1450 voličů.

V druhé otázce se navíc 1108 voličů vyslovilo pro to, aby vedení obecního úřadu proti stavbě maltárny aktivně vystupovalo. "Referendum je závazné. K výsledkům se budeme vyjadřovat až v neděli," dodal předseda volební komise Josef Rozhoň.

Referendum vyhlásili na přání obyvatel královodvorští radní. Návrh na jeho vyhlášení v létě podepsalo přes 1350 obyvatel Králova Dvora, tedy asi 30 procent oprávněných voličů. Vyhlašovatele referenda vedla k tomuto kroku obava o zhoršení životního prostředí v okolí továrny.

Ministr Palas přislíbil zemědělcům 52 procent přímých plateb EU

Dorovnání přímých plateb až na 52 procent úrovně, která je běžná v Evropské unii, přislíbil zemědělcům na sobotním setkání v Mikulově resortní ministr Jaroslav Palas. Pomocí přesunů v rámci rozpočtové kapitoly ministerstva totiž posílí zdroje, které dosud umožňovaly dotace jen 48procentní. "Je to možné brát jako realitu; mám určité možnosti přesunů v rámci celé kapitoly 25 miliard korun," uvedl ministr.

Čeští zemědělci se tak dostanou na dotační úroveň sousedů na Slovensku. Letos mají tuzemští agrárníci dostat z EU přímé platby na tamní čtvrtinové úrovni a stát může na základě kodaňských dohod s unií tyto dotace doplatit až na 55 procent.

Palas zemědělce informoval také o tom, že získá potřebné peníze i na rozvoj venkova, kde EU přidá čtyři koruny ke každé koruně ze státních zdrojů. Česko má na tento program uvolnit 1,1 miliardy a EU 4,5 miliardy Kč.

Pěstitelé i chovatelé z Břeclavska přesto neskrývali obavy ze vstupu do Evropské unie. Předseda představenstva okresní agrární komory Jan Hajda upozornil, že loňské sucho mělo největší dopad právě na jižní okresy Břeclav, Hodonín a Znojmo, kde dosáhl výpadek tržeb až 800 milionů korun. Většina firem tak bojovala o zachování existence a stát je podle Hajdy místo pomoci nutil uvádět půdu do klidu. Ministr však tvrdí, že neměl jinou možnost.

"Do resortu šlo téměř 3,7 miliardy korun, z toho dvě miliardy právě přes uvedení půdy do klidu," vysvětlil Palas. Dalších asi 1,4 miliardy korun získali zemědělci jako náhradu za zaorání.

Ministr spolu s premiérem Vladimírem Špidlou zemědělce dnes povzbuzovali, že pokud jsou schopní, v Evropské unii obstojí. Za dva rozhodující úkoly označili zajištění potravinové bezpečnosti a mimoprodukční funkce zemědělství. "Vypracujeme navíc dotační titul asi 200 milionů korun k tomu, aby se každý zemědělec mohl pojistit," uzavřel Palas.

Stát dá letos na podporu cestovního ruchu nižších 150 milionů Kč

Státní program podpory cestovního ruchu má letos k dispozici 150 milionů korun, zatímco loni to byla asi o 15 milionů více. O peníze mohou zájemci žádat v rámci tří podprogramů na budování lázeňských měst a obcí, rozvoje sportovně rekreačních aktivit a prezentace České republiky jako významné turistické destinace. Na veletrzích Go a Regiontour to uvedla vrchní ředitelka ministerstva pro místní rozvoj Blanka Elfmarková. K předložení projektů budou žadatelé vyzváni zřejmě k 1. květnu letošního roku.

Nově mohou o podporu požádat také tvůrci projektů, které souvisejí s budováním infrastruktury pro tzv. adrenalinové sporty. Stát podle Elfmarkové podpoří maximálně 50 procent investičních či rozpočtových nákladů v kalendářním roce. "Zájem stoupá, ale bohužel jej nedoprovází růst státem přidělených prostředků," doplnila.

Loni program podpořil 129 projektů celkovou částkou téměř 165 milionů korun a na 250 žádostí se nedostalo. Nejvyšší počet žádostí byl z oblasti sportovně rekreačních aktivit.

Zviditelnit domácí nabídku měl i první ročník soutěže o nejlepší turistický produkt v regionech Grand Prix Regiontour 2004. Cenu odborné poroty získalo sedm z 11 nominovaných. Vavříny z Brna si odvezly akce Nezapomeňte doma svého psa a kolo!, Okruh jižními Čechami, Výlovy jihočeských rybníků, Adrenalinový víkend na Orlicko-Třebovsku, Pelhřimov-město rekordů, Olomouc Card a Vodácká turistika.

Domov pro mentálně postižené v Českých Kopistech zahajuje činnost

Komunitní domov pro lidi s mentálním postižením - takzvaný camphill, který vzniká v Českých Kopistech na Litoměřicku, přivítá v úterý své první klienty. "Po pěti letech příprav, shánění peněz a budování, tak zahajuje první camphill v Česku svou činnost," řekl Radomil Hradil z občanského sdružení Camphill České Kopisty.

V prvním pololetí bude podle něj zařízení sloužit zatím jen jako denní stacionář. "Od úterý zde budou několik dnů v týdnu trávit tři ženy, které ráno přivezeme z jejich domovů a odpoledne je odvezeme zpět," uvedl Hradil. Připravena je pro ně nová textilní díla, kde se budou podle svých možností učit šít a tkát. V druhé polovině roku již bude statek v Českých Kopistech zrekonstruován tak, aby zde postižení lidé mohli žít v rodinách svých pečovatelů. V camphillu se počítá se třemi rodinami, z nichž každá se bude starat o tři až čtyři klienty.

Komunitní domov pro mentálně postižené lidi chce podle Hradila využít úrodnou půdu zelinářské oblasti Litoměřicka a poptávku po ekologickém zemědělství. Proto budou jeho postižení obyvatelé se svými pečovateli pěstovat zeleninu. V hospodářských budovách vzniknou chráněné dílny.

Rekonstrukci statku v Českých Kopistech na domov pro mentálně postižené lidi platí občanské sdružení Camphill České Kopisty z darů zahraničních nadací. Přispěli i tuzemští a zahraniční jednotlivci, sdružení se také uchází o granty. Společně s litoměřickou Severočeskou galerii výtvarného umění pořádá také 14. ledna benefiční koncert. Výtěžek je určen na vybavení textilní a truhlářské dílny.

První domov tohoto typu vznikl v polovině minulého století ve skotské vesnici Camphill. Jeho zakladatelem byl rakouský doktor Karl König, který do Skotska utekl před Adolfem Hitlerem.

Sport:

Fin Janne Ahonen vyhrál i druhý zkrácený závod Světového poháru skokanů na lyžích v Liberci. Jury totiž kvůli příliš silnému větru a časové tísni rozhodla zrušit druhé nedělní kolo a jako konečné vyhlásila výsledky prvního dějství. Šestadvacetiletý Ahonen skokem dlouhým 139 metrů vyrovnal rekord můstku, který loni vytvořil Rakušan Thomas Morgenstern. Fin tentokrát zvítězil před Björnem Einarem Romörenem o necelé dva body, třetí skončil Švýcar Andreas Küttel. Ahonen se díky libereckým výhrám dostal do čela hodnocení seriálu SP. Z Čechů bodovali dva závodníci, dvacátý Jan Matura a pětadvacátý Jakub Janda. Matura skočil 118,5 metru, získal 111,8 bodu a byl dvacátý, což je jeho druhé nejlepší umístění v kariéře. Osobní maximum si vytvořil v sobotu 19. pozicí. Víkendového podniku v Liberci se nezúčastnila kompletní světová špička. Před oběma závody rozhodčí zrušili kvalifikaci, protože se přihlásilo jen 51 skokanů. Na Ještěd nepřijeli například vítěz Turné čtyř můstků Sigurd Pettersen z Norska, Němci Sven Hannawald a Martin Schmitt, Polák Adam Malysz či Rakušan Andreas Widhölzl.

Nejlepší aktivní ligový kanonýr Horst Siegl už má nové angažmá. Z několika nabídek si vybral podle očekávání tu, kterou mu předložili funkcionáři Viktorie Plzeň. Siegl bude v západočeské metropoli působit přinejmenším do konce rozehrané sezony a pak se rozhodne, co dál. Siegl, který většinu kariéry strávil ve Spartě, působil poslední tři roky v Marile Příbram. Její šéf Jaroslav Starka mu však po skončení podzimní sezony oznámil, že si může hledat nové angažmá. Fotbalista tehdy přiznal, že ho rozhodnutí středočeského klubu zaskočilo, ale brzy měl na stole několik nabídek k prodloužení své již tak bohaté kariéry. Siegl má na svém kontě 388 zápasů v české nejvyšší soutěži. V národním týmu odehrál 23 zápasů a zaznamenal sedm branek. V rozehraném ročníku první ligy dal dva góly.

Česká volejbalová reprezentace mužů podle všeho nedostane šanci bojovat o účast na olympiádě. Po skončení evropského kvalifikačního turnaje v Lipsku, kde si zajistili postup do Atén Rusové, konfederace CEV uvedla, že další šanci z evropských uchazečů budou mít v květnu Francouzi, Poláci a Nizozemci. Tři turnaje se budou konat v druhé polovině května, a to každý pro čtyři týmy. Pořádající Španělsko a Portugalsko na nich mají účast jistou, Francii, Polsku a Nizozemsku pomohlo umístění ve světovém žebříčku. Na jiné zástupce Evropy už místo nezbude, Češi po neúspěchu na evropském šampionátu klesli v žebříčku FIVB na 16. místo.

Bez velkých překvapení, tedy vítězstvím hlavních favoritů, skončilo v Hradci Králové letošní mistrovství České republiky v krasobruslení. Již šestý společný titul si bez sebemenších problémů zajistila sportovní dvojice Kateřina Beránková, Otto Dlabola. Mezi muži i přes problémy v krátkém programu kraloval Tomáš Verner. Nejlepší ženou se při absenci obhájkyně titulu Lucie Krausové stala další juniorka Petra Lukáčíková. První místo mezi tanečními páry poté vybojovali rovněž věkem ještě juniorští závodníci Petra Pachlová a Petr Knoth.

Počasí:

V noci z neděle na pondělí čekáme převážně zataženo s deštěm nebo přeháňkami, ve vyšších polohách to postupně budou srážky smíšené nebo sněhové. Teploty +4 až -1 stupeň Celsia. V pondělí by mělo být oblačno, místy déšť nebo přeháňky, od vyšších poloh smíšené nebo sněhové. Na jihu a východě čekáme zpočátku zataženo s trvalejšími srážkami. Během dne by srážky měly postupně ustávat. K večeru bude v Čechách od západu opět přibývat oblačnost a později bude padat déšť se sněhem. Teploty vystoupí na 2 až 6, na horách jen na -1 stupeň Celsia.