Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Verheugen hodnotí situaci kolem českého komisaře "nedobře"

"Nedobře" hodnotí okolnosti jmenování prvního českého komisaře Günter Verheugen, člen dosavadní Evropské komise odpovědný za rozšíření Evropské unie. To, co se stalo, Česku neprospívá, řekl v pondělí ministrovi zahraničí Cyrilu Svobodovi. "Verheugen má velkou obavu z tohoto vývoje. Hodnotí situaci nedobře. Říká, že to, co se stalo, České republice neprospěje, chce-li mít a má-li mít v unii silnou pozici. Náprava by se měla projevit zejména jmenováním silných osobností do klíčových funkcí včetně komisaře - je to v zájmu Česka i unie," popsal Svoboda Verheugenovy úvahy.

Také komisař, stejně jako Romano Prodi, žádá českou vládu, aby sebou hodila. "I on chce rychlý proces, rychlé rozhodnutí," poznamenal Svoboda. Na rozdíl od schůzky s Prodim mluvil Svoboda s Verheugenem o konkrétních jménech případného komisaře nebo komisařky. "On patří mezi ty, kdo dobře znají situaci v Česku, naše politiky, jejich životopisy. Jména padala, to je však vše, co k tomu mohu říci." Ministr odmítl sdělit, o kom se mluvilo, ujistil jen, že to byli lidé schopní okamžitě se vysokého úřadu chopit se znalostí věci. "Nejsou to jen pánové (Pavel) Telička a (Jan) Kohout," odpověděl na jednu z otázek. "Těch, kdo o EU hodně vědí, je víc." Jeho vlastní jméno v seznamu adeptů chybí. "Já jsem nikdy ve hře nebyl," řekl Svoboda.

ODS chce po Špidlovi vysvětlení výběru lidí do vysokých funkcí EU

Opoziční ODS požaduje po vládě, aby v parlamentu vysvětlila způsob výběru kandidátů do čelných míst v evropských institucích. Po pátečním odstoupení Miloše Kužvarta (ČSSD) od nominace na evropského komisaře nejsilnější opoziční strana vyzve tento týden premiéra a šéfa ČSSD Vladimíra Špidlu, aby svůj výběr vysvětlil před Poslaneckou sněmovnou. Na pondělní mimořádné tiskové konferenci to oznámil místopředseda strany Jan Zahradil. Koaliční vládu sociálních demokratů, lidovců a unionistů podezírá ODS v souvislosti s rozdělováním evropských funkcí z klientelismu. Zahradil vyzval premiéra Špidlu také k okamžitým jednáním o náhradě za Kužvarta. "Teprve dnes o věci bude jednat koalice," řekla ČTK mluvčí vlády Anna Veverková. Odmítla přitom nařčení z klientelismu. Prioritou při výběru nejsou stranická kritéria, uvedla k tvrzení ODS, že vládní strany si místa v Evropské investiční bance, Evropské komisi a místo generálního ředitele komise rozdělí mezi své lidi.

Středočeská ČSSD požaduje, aby Kužvart složil funkce v ČSSD i ve sněmovně

Středočeská ČSSD v pondělí doporučila svému místopředsedovi Miloši Kužvartovi, aby rezignoval na své politické funkce ve straně a vzdal se poslaneckého mandátu. Reagovala tak na páteční náhlé rozhodnutí, kterým Kužvart vycouval z nominace na prvního českého komisaře v EU. K odchodu ze sněmovny již Kužvarta vyzval i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Středočeskou ČSSD Kužvartův krok popudil a považuje ho za selhání. Kužvart již v neděli řekl, že se mandátu vzdát nehodlá. O jeho případu bude v úterý jednat poslanecký klub ČSSD. "Předsednictvo krajského výkonného výboru považuje rezignaci Miloše Kužvarta na nominaci do funkce eurokomisaře za politické selhání, kterým poškodil zájmy a dobré jméno ČR a sociální demokracie," napsal ČTK předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš. Podle něj Kužvart dlouhodobě neplnil své závazky. Pokud Kužvart sám neodejde ze stranických postů a nevzdá se poslaneckého mandátu, bude o to usilovat sama středočeská ČSSD.

Nový ředitel Pražského domu v Bruselu má být znám v pátek

Nový vedoucí pražského zastoupení při Evropské unii v Bruselu by měl být znám v pátek. Výběrová komise v pondělí vyslechla poslední kandidátku z pětice uchazečů. Rozhodnutí o vítězi konkurzu odložila, protože na jednání nepřišel člen komise a zastupitel za opoziční Evropské demokraty Jan Kasl, řekl ČTK předseda zahraničního výboru města a člen komise Miroslav Poche (ČSSD). Do pátku podle něj mají členové komise doručit magistrátu svá pořadí uchazečů, z nichž se vytvoří konečné. "Protože se nezúčastnil pan Kasl, který se omluvil, museli jsme to vyřešit tak, aby i on se mohl vyjádřit," uvedl Poche. Další zasedání pětičlenné komise by už být nemělo, dodal. Pět kandidátů postoupilo do druhého kola výběrového řízení. Je mezi nimi i bývalý primátor za ODS Jan Koukal, který prý patří k favoritům konkurzu. V užším výběru jsou například také zastupitel za Evropské demokraty Milan Urban a někdejší kriminální rada Jan Vaculík.

Exilový duchovní Tomáš Špidlík na návštěvě České republiky

Evropa by měla být podle kardinála Tomáše Špidlíka mostem mezi Východem a Západem. Třiaosmdesátiletý jezuitský duchovní, významný představitel českého katolického exilu, v pondělí v Praze vyjádřil přesvědčení, že právě Slované v tom mohou mít velký úkol. "Slované přišli v Evropě naposledy. Možná, že řeknou poslední slovo," prohlásil kardinál Špidlík na tiskové konferenci. "Rodí se spojená Evropa. Pracují tu politici a ekonomové, ale ještě jsme neudělali syntézu evropského myšlení," upozornil tento mezinárodně uznávaný odborník na východní spiritualitu. Odpoledne se Špidlík na Hradě setkal s prezidentem Václavem Klausem, s nímž mluvil například o duchovní jednotě Evropské unie.

Vpodvečer sloužil kardinál Špidlík spolu s českými a moravskými biskupy a asi 60 kněžími mši v katedrále sv. Víta na Hradčanech. "Církev v Česku je hrdá na to, že má dva kardinály," řekl v úvodu mše český metropolita, kardinál Miloslav Vlk. Připomněl také přínos celoživotní Špidlíkovy práce pro světovou a především evropskou církev. Tématu Evropy, která by měla spojovat vzdálený Východ a Západ, věnoval Špidlík také své kázání. "O rozšíření Evropy mluví politici a ekonomové, ale je potřeba myslet také na společné duchovní hodnoty, které jsou důležité pro budoucnost světa," řekl Špidlík věřícím, kterých se v pondělí v katedrále sešlo více než 800. Dodal, že se domů do Česka vrací po 60 letech. "Za dobu, kdy jsem se toulal od Ameriky po Austrálii, je vzpomínek mnoho," uvedl Špidlík, ze kterého po celou dobu vyzařovala životní energie a síla. S přítomnými se podělil mimo jiné o osobní vzpomínky na tři předchůdce současného papeže a zamyslel se nad významem pontifikátu Jana Pavla II.

Britská vláda bude požadovat registraci pracovníků nových zemí EU

Britská vláda zruší pro občany nových členských zemí EU pracovní povolení, ale zavede od 1. května pracovní registr, kde se budou muset povinně hlásit. Podle pondělního parlamentního oznámení ministra vnitra Davida Blunketta bude vláda také požadovat, aby byli nově příchozí nejméně dva roky s to se v Británii sami uživit, než jim bude moci být přiznána sociální výpomoc. Podle českého velvyslance v Británii Štefana Füleho, který byl v parlamentu oznámení a rozpravu poslanců sledovat, jde o krok správným směrem. Britská vláda v pondělí dala na srozuměnou, že nepodlehne tlaku konzervativní opozice, která požaduje, aby Británie i nadále regulovala přístup na svůj pracovní trh pracovními povoleními. Ministr Blunkett v pondělí potvrdil vládní politiku, že ti, kteří v Británii dostanou práci, budou vítáni, ale ti, kteří by chtěli jen využívat sociální sítě, nikoli. "Je v nejlepším zájmu Británie přijmout legální zahraniční pracovníky, kteří by pomohli vyplnit nedostatky v kvalifikaci a 550.000 volných míst na našem trhu práce," řekl ministr. Podle tiskového oznámení se na to téma chystá v České republice, na Slovensku v Polsku a Maďarsku informační kampaň.

Ženské organizace budou apelovat na voliče, aby volili do EP ženy

Ženské organizace chtějí apelovat na voliče a voličky, aby při červnových volbách do Evropského parlamentu využili preferenční hlasy a podpořili navržené ženy. Lídrům politických stran, kandidátům a kandidátkám zašlou dotazníky s otázkami, týkajícími se rovnosti žen a mužů. ČTK to v pondělí řekla Alena Králíková ze společnosti Gender Studies. Připravované akce jsou součástí kampaně na podporu žen ve volbách, na níž spolupracují polské, české a slovenské ženské organizace. V Česku se na kampani podílejí společnost Gender Studies, genderové informační centrum Nora a internetový projekt hlidacifena.cz. Voliče a voličky chtějí na ženy na kandidátních listinách a využití preferenčních hlasů upozornit letáky, samolepkami, bezplatnými pohlednicemi i na webových stránkách. "Je trošku zvláštní, že i když je žen uvnitř stran hodně, nejsou v jejich orgánech a nejsou ani navrhované na kandidátky," míní Králíková.

Šimonovský: Vláda rozhodne, zda je důležitější doprava či příroda

O sporné stavbě dvou jezů na dolním Labi rozhodne nová výjimka ministerstva životního prostředí ze zákona o ochraně přírody. Ministerstvo už jednou návrh výjimky zamítlo. Tentokrát bude ale resort životního prostředí podle ministra dopravy Milana Šimonovského rozhodovat na základě stanoviska vlády, která má v dubnu určit, zda je v případě jezů důležitější veřejný zájem na budování dopravní cesty nebo na ochraně přírody. Vláda nedávno rozhodla, že ekonomické a ekologické aspekty stavby za šest miliard korun posoudí komise složená ze zástupců obou ministerstev. "Její závěry mají být známy koncem března. Pak ministr Libor Ambrozek rozhodne mezi oběma zájmy," řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Šimonovský na tiskové konferenci ale uvedl, že si "nedovede představit, že by v případě, kdyby vláda rozhodla pro jezy, ministr životního prostředí výjimku nevydal". V pátek sněmovna schválila novelu zákona o vnitrozemské plavbě, která dala předpoklady k rozvoji dopravní cesty na Vltavě a Labi. Rozvoj a modernizace celé zákonem vymezené dopravní vodní cesty je díky tomu ve veřejném zájmu. Tím je ale podle Šůlové i ochrana přírody.

Policie: Lékař bral úplatky a vystavoval fiktivní nemocenské

Z braní úplatků podezřívají severomoravští policisté sedmatřicetiletého lékaře z Havířova na Karvinsku. Podle kriminalistů inkasoval od pacientů, převážně horníků, peníze a pak vystavoval fiktivní a padělané doklady o nemocenské. Za měsíc pracovní neschopnosti si údajně účtoval až 1000 korun a navíc bral i alkohol. Obvinění čelí i šest pacientů, kteří lékaři peníze dávali. ČTK to v pondělí řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Vyjádření lékaře se ČTK nepodařilo získat. Jeden z obviněných pacientů ale obvinění popírá. "Nikdy jsem mu úplatek nedal. Měl jsem těsně před důchodem, takže jsem ani neměl důvod," řekl ČTK bývalý horník. Tvrdí, že ho během jedné návštěvy zachytily průmyslové kamery. "Obviněn jsem byl, ale nevím proč. Teď mám jít k soudu," dodal. Lékaře policisté vyšetřují od loňského září. V těchto dnech mu obvinění rozšířili o další zločiny. "V rámci lékařské praxe vystavoval pracovní neschopnosti nebo je prodlužoval. Nekontroloval ale skutečný zdravotní stav pacientů, od kterých přijímal různé finanční částky," uvedla mluvčí. Dodala, že lékař je obviněn z přijímání úplatků, padělání a vystavování nepravdivých lékařských zpráv, posudků a nálezů a pro pomoc k trestnému činu podvodu.

Západočeští celníci zabavili o víkendu zboží za 9,3 milionu Kč

Nelegální zboží za 9,3 milionu korun zabavili o víkendu celníci při kontrolách na západočeských tržnicích. Největší úlovek, padělky za 7,7 milionu korun, vynesla celníkům kontrola na tržnici M+B v Chebu. Na chebské tržnici se jim podařilo zadržet i jednoho z trhovců přímo při prodeji nekolkovaných cigaret. "Na tržnici H+B v Chebu celníci zabavili konkrétně 7771 kusů pirátských audio a video nosičů, 2475 kusů textilních výrobků a 48.080 kusů nekolkovaných cigaret," řekla v pondělí ČTK mluvčí západočeských celníků Jitka Blahutová. Padělky za zbývajících 1,6 milionu korun našli celníci při kontrolách na tržnicích v Potůčkách na Karlovarsku, ve Svaté Kateřině u Rozvadova na Tachovsku a v Železné Rudě na Klatovsku.

Ministerstvo školství nemá rezervy na vyplacení dalších platů

Ministerstvo školství již nemá finanční rezervy, které by mohlo použít na vyplacení 13. a 14. platů v desetiprocentní výši pro zaměstnance ve školství. Peníze na další platy úřad použil na zajištění nové šestnáctitřídní platové tabulky. Úřadu nyní na vyplacení dalších platů chybí miliarda, o niž ministryně Petra Buzková žádá ministra financí a o svém požadavku chce jednat i s premiérem, řekl ČTK vrchní ředitel ekonomické sekce Zdeněk Bernard. V rámci šestnáctitřídní tabulky si výrazně polepšili učitelé základních škol, kteří postoupili o tři platové třídy výš. Ministerstvo dostalo ale na platy méně peněz, než potřebovalo. Mezi pedagogy je totiž mnoho starších lidí, kteří jsou zařazeni ještě do vyššího platového stupně než jejich mladší kolegové. Ministerstvo však dostalo peníze na pokrytí nové platové tabulky základě republikového průměru, který je nižší než ve školství.

Veleba: Cenu prasat zvýšili jen někteří zpracovatelé, začne nátlak

Chovatelé prasat chtějí v úterý zahájit nátlakové akce vůči zpracovatelům, kteří nezvedli výkupní cenu vepřů na 30 korun za kilogram. ČTK to v pondělí za krizový štáb chovatelů řekl Jan Veleba. Některé masokombináty podle něj na zvýšení cen přistoupily, například Kostelec, Studená, Planá či Český Těšín, jiné ale platí stále mezi 24 až 27 korunami za kilogram. "Sečteno podtrženo, naše podmínky splněny nebyly," prohlásil Veleba. Zpracovatelé masa však s nátlakem nesouhlasí. Chovatelé podle Veleby vyberou ze tří variant a v úterý budou demonstrovat před prvním z masokombinátů, které jejich požadavkům nevyhověly. "Sjede se tam několik set lidí, budou mít transparenty. Chceme veřejnost upozorňovat, že tady tento konkrétní pan majitel je ten, který nás zkrátka ničí," řekl Veleba. Akce by poté měly pokračovat. "Mám obavy, že to nebude to správné řešení," řekl ČTK předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser. V první řadě je podle něj třeba dostat část vepřového z České republiky a vyrovnat trh, aby nabídka nepřevyšovala to, co se v tuzemsku sní. Řada zpracovatelů má podle něj po odbytově slabším lednu a únoru slušné mrazírenské zásoby, které začne uvolňovat na trh. Přebytek vepřového podle něj trvá strašně dlouho, a to i Evropské unii.

Komora advokátů: Zákonem proti praní špinavých peněz jsme zděšeni

Advokátní komora nesouhlasí s tím, aby advokáti povinně hlásili podezřelé obchody. Takovou praxi plánuje zavést stát v rámci zákona proti praní špinavých peněz. Vládní návrh zákona mají v úterý ve třetím čtení projednávat poslanci. "Advokátní komora je zděšena z návrhu, který by z advokátů udělal udavače," řekl v pondělí ČTK mluvčí komory Tomáš Přikryl. Podle něj návrh novely jde zcela proti principu advokacie, protože narušuje její základní atribut - povinnost mlčenlivosti. S názorem advokátů se před necelým rokem ztotožnili poslanci z rozpočtového výboru. Předseda výboru Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ve výborové rozpravě k předloze poznamenal, že u advokátů je taková povinnost stejně absurdní, jako by byla povinnost udávat u zpovědníků. Na stranu kritiků uvedeného ustanovení se loni překvapivě postavil také náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. Nesouhlasil s tím, že by se z advokátů měla dělat další složka státního represivního systému.

STEM: Nejvyšší preference si drží ODS, KSČM klesla na úroveň ČSSD

Nejvyšší volební preference má stále ODS. Podpora komunistů klesla ve srovnání s lednem na úroveň preferencí sociální demokracie. Podle únorového průzkumu společnosti STEM by občanským demokratům dala ve volbách hlas třetina voličů. KSČM a ČSSD by volilo shodně 16 procent dotázaných. Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostala KDU-ČSL, kterou by volilo devět procent respondentů. Současná nejmenší vládní strana - Unie svobody-DEU - by získala necelá tři procenta hlasů. Do sněmovny by se tak nedostala, protože by nepřekonala potřebnou pětiprocentní hranici.

Slovenský soud propustil Belgičana, který násilím přejel hranice

Okresní soud v západoslovenské Senici v pondělí propustil z policejní cely Belgičana, který si minulý týden agresivní jízdou prorázil cestu přes česko- slovenské a následně slovensko-maďarské hranice. ČTK to sdělila policejní mluvčí Magda Krasulová. Muž bude slovenskými vyšetřovateli stíhán na svobodě kvůli nelegálnímu překročení hranic. Belgický občan Debuyser Lutze (42) byl po svém úprku z Česka přes Slovensko do Maďarska zadržen v Budapešti. Z Maďarska na Slovensko byl vydán v pátek a vyšetřovatel ho obvinil z nedovoleného přechodu hranic. Ty projel minulé pondělí u moravského Lanžhotu a v úterý ráno u Bratislavy na přejezdu Čunovo-Rajka. Belgičan čelí také trestnímu stíhání v ČR, kde ho policie podezírá z útoku na veřejného činitele.

Skauti a potlesk vyprovodily Miloslava Šimka na poslední cestě

Skautská trubka a potlesk vyprovodily v pondělí na poslední cestě populárního moderátora a herce Miloslava Šimka, který zemřel 16. února ve věku nedožitých 64 let. Obřad posledního rozloučení se konal v kostele sv. Antonína v Praze za mimořádného zájmu veřejnosti. Katolický chrám zaplnily stovky smutečních hostů, další lidé sledovali obřad prostřednictvím zvukového zařízení před ním, na chodnících i tramvajové zastávce. U katafalku s rakví byly desítky věnců a kytic. K oltáři se dostávaly i přes hlavy přihlížejících. U rakve se v čestné stráži vystřídali skauti. Málokdo ví, že zesnulý byl celý život jedním z nich a za totality dokonce vedl jeden z oddílů. Občas tóny varhan či slova řečníků přehlušil z pléna pisklavý zvuk mobilního telefonu, a narušil vážnost chvíle. Pietní obřad nebyl mší, ale některé její znaky měl. Přítomní vyslechli čtení z listu apoštola Pavla Římanům a farář Alois Kánský četl z evangelia. "Jako kotě si příst a víčka mít zavřená," zazpíval ze záznamu Šimkův spolupracovník Jiří Grossmann, který v roce 1971 rovněž podlehl zákeřné chorobě.

Baletní galavečer v pondělí v Brně zahájil Dny ruské kultury

Baletní galavečer v Janáčkově divadle v Brně v pondělí zahájil Dny ruské kultury. Jak ČTK oznámili organizátoři, divadlo s 1100 místy bylo zcela vyprodáno. Na představení vystoupili sólisté ze tří scén - Státního akademického velkého divadla, Hudebního divadla K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče - Dančenka a Kremelského baletu. Diváci zhlédli klasická čísla z Korzára, Dona Quijota a Bizetovy Carmen či tango od Astora Piazzolly. Sólisté moskevských divadel vystoupili v programu Balet-gala. V tanečním večeru, složeném z koncertních čísel klasického a současného repertoáru, mohli diváci zhlédnout například tanečníky Vitalije Breusenka, Marka Peretokina, Aliju Chasenovovou, Natalii Malandinovou, Julii Lunkinovou či Ilju Ryžakova. Doplnili je sólisté brněnského Národního divadla Jan Fousek, Maria Gornalová, Alexej Jurakov, Jana Přibylová či Michal Štípa. Moskevské divadelníky letos organizátoři pozvali po loňském úspěchu jejich kolegů z divadelních souborů z Petrohradu. V říjnu do Brna přijede pro změnu ruský Balet Borise Eifmana s představením Red Giselle.

Brno představuje v USA vilu Tugendhat

Město Brno představuje od pondělí ve Washingtonu v prostorách zapůjčených českým velvyslanectvím svou nejznámější památku - funkcionalistickou vilu Tugendhat, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vilu si budou moci zájemci prohlédnout ještě asi rok, poté se nejméně na dva roky uzavře a čeká ji rozsáhlá rekonstrukce. Délku rekonstrukce ukáže až projektová dokumentace, řekla v pondělí novinářům Iveta Černá z Muzea města Brna.

Zapsání na seznam světového dědictví sice neuspíšilo rekonstrukci vily, ale zvýšilo její návštěvnost. Zatímco před lety se ročně do vily podívalo kolem 4000 lidí, loni se návštěvnost vyšplhala na 14.000. Autor vily, architekt Ludwig Mies van der Rohe, velkou část života prožil v USA a je tam velmi populární. Proslulý německý architekt židovského původu do USA uprchl v roce 1936 před nacisty. Radní si proto od propagace památky v USA slibují příliv turistů ze zámoří. Výstava ve Washingtonu potrvá asi měsíc. Poté se přesune do New Yorku do tamního Českého centra.

Počasí

Noc bude většinou zatažená s občasným sněžením. Na severozápadě zataženo, postupně oblačno a srážky jen místy. Teploty -2 až -6, na severozápadě Čech místy až -8 stupňů. V úterý bude převážně oblačno, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty -2 až +2 stupně, na horách kolem -5. Vát bude mírný západní vítr.