Zprávy středa, 11. března 1998

Zprávy 11.3.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní podrobněji:

Václav Havel na oficiální návštěvě Polska

Prezident republiky Václav Havel v rámci své třídenní návštěvy Polska navštívil v úterý hrob katolického kněze Jerzyho Popieluszka, zavražděného před čtrnácti lety agenty polské komunistické tajné služby. Poté se náš prezident sešel s předsedou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a polským ministrem zahraničí Bronislawem Geremekem. Ten po setkání uvedl, že slovenská vláda souhlasí s vysláním pozorovatelů OBSE, kteří by měli dohlížet na regulérnost podzimních parlamentních voleb na Slovensku. Polský ministr se přitom odvolal na rozhovor se slovenskou ministryní zahraničí Kramplovou. Václav Havel podle svého mluvčího rozhodnutí slovenské vlády nijak nekomentoval.

Týž den navštívil Václav Havel polský parlament. Při setkání s předsedy horní a dolní komory Alicjí Grzekowiakovou a Maciejem Plazynským se zajímal především o proces přípravy a přijímání zákonů a o adaptaci právního systému na normy Evropské unie. Předmětem rozhovorů byly také požadavky polské menšiny žijící v České republice, zahraniční politika a naše zkušenost vypořádání se s komunistickou minulostí.

Na Varšavské univerzitě pak český prezident přednesl projev k polským politickým a kulturním špičkám. Plně se v něm zaměřil na rozšiřování Severoatlantické aliance. Členství v NATO se podle českého prezidenta nemá chápat jako pouhá ochrana bezpečnosti vlastního státu zaplacená povinností eventuální pomoci jiné zemi, ale jako projev "ducha lásky ke svobodě" a "ducha k solidaritě". V souvislosti s pozváním Polska, ČR a Maďarska k přistoupení k Washingtonské smlouvě však prezident znovu upozornil, že se nesmí zapomínat na státy, které přizvány nebyly. V této souvislosti prezident věří, že se do NATO začlení postupně i Rumunsko, Slovinsko, pobaltské země a další nové evropské demokratické státy. Upozornil však i na to, že se rozšiřování a transformace aliance musí odvíjet na pozadí partnerství s Ruskem.

Slovensko protestuje proti výrokům Václava Havla

Proti kritickým výrokům prezidenta Václava Havla na adresu vnitropolitického dění na Slovensku v úterý oficiálně protestovala Bratislava. Ostrý protest byl tlumočen na slovenském ministerstvu zahraničí chargé d`affaires českého velvyslanectví v Bratislavě Miroslavu Ramešovi.

Mjartan požádal o propuštění z diplomatických služeb

První slovenský velvyslanec v Praze Ivan Mjartan oficiálně požádal ministryni zahraničí Zdenku Kramplovou o propuštění z diplomatických služeb, aby mohl v zářijových parlamentních volbách kandidovat za Hnutí za demokratické Slovensko. V této souvislosti se ve slovenském tisku objevily spekulace, že diplomat by prý mohl nahradit v čele vlády Vladimíra Mečiara, pokud by se premiér rozhodl kandidovat na prezidenta.

Delegace českých senátorů jednala v Rakousku

V návštěvě Rakouska pokračovala v úterý delegace českých senátorů v čele s předsedou Petrem Pithartem. Ten se ve Vídni setkal s Čechy, kteří žijí v Rakousku. Řekl jim, že horní komora Parlamentu České republiky se jako instituce, která nejméně podléhá politickým zvratům, ujímá úlohy prostředníka při komunikaci s krajany v zahraničí. Napjaté vztahy mezi domovem a krajany se podle jeho slov v poslední době začínají měnit, i když velmi pomalu. K otázce nadcházejících voleb připomněl, že krajané sice v červnu o novém složení parlamentu nebudou moci hlasovat, ale že jde pouze o "odklad".

Předseda českého Senátu Petr Pithart v úterý řekl novinářům, že Rakousko si přeje, aby rozšířením Evropské unie nebylo poškozeno a aby budoucí kolo přijímání nových členů nebylo poslední. Petr Pithart to uvedl s tím, že alpská republika je oprávněně bedlivá, protože má přes polovinu hranic společnou s čekateli. Při jednáních, která vedl s představiteli rakouské zákonodárné a výkonné moci, se podle jeho slov neprojevily rostoucí obavy části veřejného mínění z přílivu levného zboží a kolapsu trhu práce po budoucím přijetí nových zemí ze střední a východní Evropy do unie.

V rozhovoru s rakouskou agenturou APA Petr Pitthart v úterý také varoval před "tichým souhlasem" s rasismem v Čechách. Podle Pitharta není rozsah tohoto tichého souhlasu ve společností jasný, avšak politici by neměli pachatele rasisticky motivovaných útoků odsuzovat jen slovně, ale měli by proti nim postupovat "aktivně a s osobním příkladem".

Šéf Bezpečnostního úřadu NATO Peter Gallant jednal v Praze

Šéf Bezpečnostního úřadu NATO Peter Gallant přivítal chystaný zákon o ochraně utajovaných skutečností. Při úterním jednání s ministrem vnitra Cyrilem Svobodou ho ujistil, že způsob prověřování osob, které mají pracovat s utajovanými skutečnostmi aliance, bude zcela v působnosti naší republiky a její záruka bude pro NATO dostačující.

Přijetí zákona o ochraně utajovaných skutečností považuje předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas za jednu z hlavních priorit do předčasných parlamentních voleb. Po setkání se šéfem Bezpečnostního úřadu NATO Peterem Gallantem však neskrýval, že existuje obrovský časový tlak na to, aby byl zákon přijat během několika příštích týdnů. To je, jak přiznal, nepříznivé z hlediska možných dopadů na kvalitu předlohy.

České ministerstvo zahraničí pravděpodobně nebude mít problémy s uplatňováním přísných bezpečnostních kritérií pro výběr osob oprávněných seznamovat se s utajovanými skutečnostmi, týkajícími se Severoatlantické aliance. Šéfa Bezpečnostního úřadu NATO Petera Gallanta o tom v úterý ujistil první náměstek ministra zahraničních věcí Jan Winkler při jejich setkání.

Na nutnosti co nejrychlejšího přijetí zákona o utajovaných skutečnostech se také v úterý shodli v rozhovoru předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Michael Žantovský a Peter Gallant. Senátor vyjádřil podiv nad tím, že Poslanecká sněmovna s projednáním zákona tolik otálí. Před vstupem do NATO, plánovaným na duben 1999, je totiž podle něj ještě třeba podepsat a v parlamentu ratifikovat devět mezinárodních dohod upravujících atributy členství v NATO, z nichž pět se dotýká ochrany utajovaných skutečností. Při absenci zmíněného zákona by však tyto smlouvy byly v rozporu s českým právním řádem.

Vládní návrh zákona o utajovaných skutečnostech začaly minulý týden projednávat výbory sněmovny. Jednání provází řada rozporných reakcí a obav z toho, že ministerstvo vnitra získá přijetím zákona příliš velké pravomoci při vymezování utajovaných skutečností a udělování oprávnění osob ke styku s nimi.

Pravděpodobné svolání mimořádné sněmovní schůze ke vstupu ČR do NATO

Poslanecký klub ODS bude iniciovat svolání mimořádné sněmovní schůze s jediným bodem programu - ratifikací vstupu České republiky do NATO. Řekla to v úterý poslankyně Jana Marcová, podle které by se schůze měla uskutečnit 14. dubna. ODS navrhuje svolání schůze proto, že je znepokojena snahou sociální demokracie oddálit projednání vstupu republiky do NATO až na dobu po mimořádných volbách.

Také předseda KDU-ČSL Josef Lux se v úterý nepřímo připojil ke pondělní ostré prezidentově kritice snahy sociálních demokratů o prodloužení procesu ratifikace vstupu země do NATO. Zároveň vyjádřil připravenost své strany v případě potřeby iniciovat do voleb mimořádnou "ratifikační" schůzi Poslanecké sněmovny. Je "velmi neodpovědné", řekl Lux, že si některé strany vzaly otázku vstupu země do NATO "jako politickou hračku".

Poslancům ODS se pravděpodobně podaří prosadit svůj návrh, kterým chtějí svolat mimořádnou sněmovní schůzi kratifikací vstupu České republiky do NATO. Vedle 38 poslanců ODS návrh zřejmě podpoří i poslanci ODA, Unie svobody a KDU-ČSL. Naopak komunisté a republikáni jsou zásadně proti. Vedení ČSSD přitom iniciativu ODS odmítá komentovat. Ke svolání mimořádné schůze stačí podle jednacího řádu sněmovny podpisy 40 poslanců, jimiž disponuje téměř sama ODS, která jich má ve sněmovně 38. S případnou podporou mohou poslanci ODS počítat i ze strany členů Unie svobody. Podle jejího předsedy Jana Rumla je totiž unie návrh ochotna podpořit, "protože chce přispět k tomu, aby sněmovna smlouvu o přičlenění schválila ještě před volbami".

Poslanecký klub ČSSD v úterý doporučil svým členům, aby podpořili přistoupení České republiky k Severoatlantické smlouvě. Klub zároveň doporučil předsednictvu ústředního výkonného výboru strany, aby souhlasil s kladným postojem poslanců ČSSD k ratifikaci vstupu země do NATO. Novinářům to po jednání klubu řekl jeho předseda Stanislav Gross s tím, že hlasování o této záležitosti bylo takřka jednomyslné.

Podepsána Smlouvu o záruce mezi ČR a Evropskou investiční bankou

Ministr financí Ivan Pilip a viceprezident Evropské investiční banky Wolfgang Roth v úterý podepsali Smlouvu o záruce mezi Českou republikou a Evropskou investiční bankou. Jedná se o úvěr ve výši 200 miliónů ECU na projekt k odstranění škod způsobených ničivými povodněmi.

Ministr Černý bude iniciovat pomoc lidem postiženým povodní

Ministr pro místní rozvoj Jan Černý chce pomoci půlmilionovou částkou lidem, kterým povodeň zničila byty. Tuto částku dosud dostali jen lidé, kteří museli své domy zničené povodní strhnout. Na ostatní stát pamatoval pouze jednorázovou třicetitisícovou výpomocí. Ministr Černý navrhne vládě, aby půl milionu dostali i ti, kterým loňská povodeň těžce poškodila domy a byty, ale nezničila je natolik, aby museli svá obydlí zbourat. Peníze na pomoc postiženým vezme ministerstvo ze svých zdrojů.

Dnešní program vlády

Vláda má dnes definitivně rozhodnout, o kolik se zvýší od letošního 1. července ceny energií a nájmů. Měla tak učinit už minulou středu, ale na žádost šéfa odborů Richarda Falbra odložila své rozhodnutí o týden. Návrh kabinetu zdražit nájemné v průměru o 27 procent, zvýšit ceny plynu také o 27 procent a elektřiny o 20 až 30 procent považují zejména odboráři za příliš razantní. Věří, že vláda svůj návrh podrobí analýze a některé "věci" přehodnotí.

Česká vláda se však dnes nebude zabývat navrácením slovenského zlata. Řekla to Pavlína Rumplová z tiskového oddělení Úřadu vlády. Nepotvrdila tak slova slovenského velvyslance v Praze Ivana Mjartana v úterním vydání slovenského listu Nový čas, podle kterého by česká vláda měla už zítra projednat materiál o tomto problému.

Ministr financí k posílení koruny

Ministr financí Ivan Pilip v úterý uvedl, že by nerad viděl další posílení koruny, která se dopoledne obchodovala kolem hladiny 18,65 za marku. Zpevnění koruny by neodpovídalo ekonomickým ukazatelům a koruna by se tak dostala na úroveň, která by nemusela garantovat střednědobou stabilitu, uvedl ministr.

Reakce na poslední průzkum volebních preferencí

Místopředseda Unie svobody Petr Matějů nevylučuje, že dále porostou volební preference unie a naopak poklesnou preference sociálních demokratů, jak doložil poslední průzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění. Bude to obousměrný pohyb. My možná získáme o něco více, a je docela možné, že ČSSD bude dále ztrácet, řekl Matějů. Počet občanů rozhodnutých volit ČSSD poklesl podle průzkumu IVVM za poslední měsíc o čtyři procenta na 25, zatímco Unii svobody by nyní volilo už 13 procent dotázaných.

Ministr pro místní rozvoj Jan Černý se v úterý nesnažil skrýt nadšení nad výsledky volebních preferencí, které podle agentury IVVM zvedly počet příznivců jeho Unie svobody. "Jsem hrozně rád, že se začíná zúročovat politika Unie svobody. Musím říci, že mě to velmi potěšilo, nečekal jsem až tak příznivý výsledek," uvedl pro ČTK ministr Černý.

Pokles volebních preferencí sociální demokracie z 29 na 25 procent, který ukázalo nejnovější šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění, předsedu ČSSD Miloše Zemana netěší. Podle něj musí ČSSD přesvědčit nerozhodnuté voliče, že úsilí sociální demokracie vyhrát volby není motivováno snahou získat mocenské posty, ale snahou uskutečnit jiný program.

Jako přirozený důsledek dosavadní politiky Občanské demokratické aliance si úřadující předseda strany Daniel Kroupa vysvětluje výsledky nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, v němž ODA dosáhla pouhé procento volebních preferencí a propadla se tak hluboko pod hranici volitelnosti do Poslanecké sněmovny. "Stará ODA si více preferencí ani nezasloužila. Dokonce ani já bych jí v této situaci nedal svůj hlas," řekl ČTK Kroupa v narážce na svoji snahu stranu očistit a dát jí nový politický náboj.

ODS vyzvala bývalé členy, aby nemařili vyšetřování jejího financování

Senátoři ODS v úterý vyzvali bývalé členy a zaměstnance aparátu své strany, kteří přešli do Unie svobody, aby svou "neúčastí a neochotou" nemařili vyšetřování financování ODS. Předseda klubu Milan Kondr naznačil svoji domněnku, že členové či pracovníci kanceláře unie, kteří byli v ODS, mohou mít politický zájem na tom, aby vyšetřování ODS nebylo rychle ukončeno. Kondr také vyjádřil nelibost nad způsobem vyšetřování této kauzy a především bývalého místopředsedy ODS Libora Nováka. Naznačil, že Novákovým zatčením chtěla ODA, jejíž členkou tehdy byla ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová, odvrátit pozornost od vlastních politických potíží.

Pomoc při vyšetřování je podle předsedy Unie svobody Jana Rumla občanská a nikoli stranická povinnost. Ruml tak prostřednictvím tiskového tajemníka poslaneckého klubu své strany reagoval na usnesení senátorů ODS.

Průměrná hrubá měsíční mzda v ČR

Průměrná měsíční hrubá nominální mzda v České republice vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně o 8,4 procenta na 11.853 korun. V podnikatelské sféře se zvýšila o 13 procent na 12.265 korun, v nepodnikatelské sféře však klesla o 6,6 procenta na 10.459 korun. Za 1.-4.čtvrtletí 1997 se celková průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně zvýšila o 11,9 procenta na 10.695 Kč, z toho v podnikatelské sféře stoupla o 13,6 procenta na 10.902 Kč a v nepodnikatelské se zvýšila o 5,8 procenta na 9983 Kč. Údaje poskytl Český statistický úřad.

Vedení Státních lázní Třeboň tuneluje svůj podnik

Podle předsedy Fondu národního majetku Romana Češky vedení Státních lázní Třeboň tuneluje svůj podnik a sabotuje privatizaci. Češka řekl, že se tak děje šikovným využíváním právního řádu, a ministerstvo zdravotnictví tomu stále nečinně přihlíží. Fond národního majetku podal trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci podezření z trestného činu podvodu. Má totiž výhrady k činnosti managementu lázní i některých státních úředníků.

Zveřejněn schodek místních rozpočtů

Schodek místních rozpočtů dosáhl za minulý rok 4,8 miliardy korun. Informovala o tom v úterý ředitelka územních financí Ministerstva financí Věra Kameníčková. V roce 1996 se deficit místních rozpočtů vyhoupl až na 9 a půl miliardy.

Zemřel novinář a publicista Ludvík Veselý

V pondělí 9.března zemřel ve věku 77 let v bavorském městě Pfaffenhofen novinář a publicista českého původu Ludvík Veselý, patřící ke generaci "osmašedesátníků". Ludvík Veselý byl v letech 1952 až 1968 redaktorem Literárních novin, založil a vedl časopis Domov. Vydal také populárně vědeckou knihu o boji s obrnou Sbohem, polio? (1963). Od roku 1968 žil v Německu, kde pracoval jako žurnalista a obrazový redaktor vědeckých publikací. V němčině vydal biografickou knihu Dubček (1970); na základě vzpomínek Julia Firta napsal knihu Knihy a osudy (1972).

Vyhlášen třetí ročník literární Ceny Jana Masaryka

Literární soutěž o cenu Jana Masaryka vyhlásila v úterý s podporou Masarykova demokratického hnutí Nadace Janua. Tématem již třetího ročníku soutěže, která má vyvolat větší zájem veřejnosti o etické otázky, je demokracie a etika. Soutěže se mohou zúčastnit autoři starší čtrnácti let. Příspěvky v češtině nebo slovenštině mají mít formu devíti až dvanáctistránkového eseje či povídky o rozsahu sedmi až dvanácti stran, vyhlášena byla i kategorie původní poezie. Přihlášené práce nesmějí být dosud publikovány. Soutěžní texty ve třech exemplářích přijímá nadace do 21. srpna na adrese Vozová 8, Praha 2 - Vinohrady.

Mapy na Internetu

V tomto týdnu byla na Internetu uvedena služba Mapy. Ta umožňuje vyhledávat v mapách ČR a Slovenska, stejně jako v mapách Prahy, Brna a několika dalších měst, dle zadání názvu ulice, sídla, nebo uživatelem vytvořeného objektu. ČTK o tom informoval David Matyáš z firmy Seznam, která je spolu se společnostmi PJsoft a i-TOPP autorem serveru. Přístup ke službě je podle ředitele společnosti Seznam Ivo Lukačoviče bezplatný, kromě prodeje grafických symbolů přímo v mapě. Náklady na provoz by měl pokrýt prodej proužkové reklamy. Adresa serveru je http://www.mapy.cz/.

Sport

Český brankář Dominik Hašek je podle amerického a kanadského tisku zatím nejvážnějším uchazečem o prestižní titul nejužitečnějšího hráče NHL. Prakticky nejvyšší individuální ocenění, jehož se dnes hokejistovi může dostat, Hašek získal již v loňské sezóně. V těsném závěsu za českým brankářem jsou v žebříčku uchazečů další dva Evropané - český křídelní útočník Jaromír Jágr a švédský centr Peter Forsberg, kteří spolu zároveň bojují o trofej pro nejproduktivnějšího hráče soutěže.

Trojice českých hokejistů se podílela v noci na úterý na úspěchu svých týmů v zápasech kanadsko-americké NHL. Roman Hamrlík se gólem a asistencí přičinil o vítězství Edmontonu v Chicagu 4:3 po prodloužení. Martin Ručínský přihrával na jednu ze šesti branek Montrealu, který jasně přehrál Floridu 6:1. A Patrik Eliáš vsítil jednu z branek New Jersey, které remizovalo na ledě New York Rangers 2:2.

Hokejový veterán František Musil, nestor českých hokejistů působících v zámořské NHL, se stěhuje z týmu Ottawa Senators do celku Edmonton Oilers. Ottawský klub třiatřicetiletého českého obránce vyměnil za beka Edmontonu Scotta Fergusona.

Překvapivě hladce postoupil český tenista Bohdan Ulihrach do osmifinále turnaje v Indian Wells, když ve svém druhém vystoupení zdolal čtvrtého nasazeného Jevgenije Kafelnikova z Ruska dvakrát 6:3.

Český tenista Martin Damm byl vyřazen hned v prvním kole tenisového turnaje v Kodani, dotovaného částkou 210.000 dolarů, když prohrál 6:4, 6:7, 4:6 s Němcem Martinem Sinnerem. .

Desetidenní zkušební kontrakt obdržel český basketbalista Jiří Zídek v nejúspěšnějším týmu zámořské NBA současnosti - Seattle SuperSonics. Od 213 centimetrů vysokého českého pivota si tým slibuje především zlepšení činnosti pod košem.

Počasí

Dnes je na území České republiky převážně skoro jasno až polojasno. Na jihozápadě místy, jinde jen ojediněle sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty se pohybují od minus 2 až do plus 2 stupnů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.