Zprávy úterý, 07. března 2000

Při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Evelina Himalová. Krátce k některým tématům:

A nyní zprávy podrobněji:

Masarykova univerzita udělila ministryni zahraničí USA Velkou zlatou medaili za přínos světové diplomacii

Házením vajíček napadli v pondělí šéfku americké diplomacie Madeleine Albrightovou při odchodu z auly Právnické fakulty brněnské Masarykovy univerzity dva mladíci. Podle dostupných zpráv vajíčka nikoho z americké delegace nezasáhla. Mladíci, které krátce po činu zadržela policie, chtěli tímto způsobem vyjádřit odpor k americkému imperialismu. ČTK to po výslechu obou zadržených mužů, řekl policejní mluvčí Zdeněk Lubas. Doplnil, že dvojice se hlásí k anarchistickému hnutí. Hrozí jí obvinění z výtržnictví a až dva roky vězení. Albrightová, která je v České republice na čtyřdenní návštěvě, převzala na brněnské Masarykově univerzitě Velkou zlatou medaili za přínos světové diplomacii.

Madeleine Albrightová slavnostně otevřela v Brně Mezinárodní centrum právních informací

Americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightová v pondělí slavnostně zahájila na Nejvyšším soudu České republiky v Brně provoz Mezinárodního centra právních informací. Centrum vzniklo jako společný projekt českých a amerických právníků a má poskytnout snadný přístup k informacím o americkém právním řádu i o evropském právu. Otevření centra ocenila předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. Připomněla, že právě informace o evropském právu jsou pro soudce Nejvyššího soudu nanejvýš aktuální v souvislosti s přípravou České republiky na vstup do Evropské unie. Při své návštěvě Brna se ministryně zahraničních věcí USA setkala také s dvanáctičlennou skupinou mladých zástupců romského etnika. Zajímala se přitom o možnosti vzdělání, výchovy i postavení Romů.

Oslavy výročí narození TGM vyvrcholí na Pražském hradě

Ve znamení oslav výročí narození zakladatele samostatného státu Tomáše Garrigua Masaryka se ponese úterní program většiny českých politiků. Vzpomínkové akce na prvního československého prezidenta, který se narodil přesně před 150 lety, vyvrcholí slavnostním shromážděním ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Masarykovu osobnost si dopoledne u jeho hrobu v Lánech na Rakovnicku postupně připomenou prezident Václav Havel, členové vlády a velvyslanci v Praze. Zámek v Lánech bude v úterý poprvé přístupný veřejnosti; lidé si budou moci prohlédnout i Masarykovu pracovnu. V Lánech bude za přítomnosti hlavy státu otevřeno muzeum věnované Masarykovi. Jeho sochu prezident Havel slavnostně odhalí na Hradčanském náměstí u Pražského hradu.

Výročí Masarykova narození si český prezident připomene i v podvečer ve Vladislavském sále Pražského hradu společně s dalšími představiteli českého státu a americkou ministryní Madeleine Albrightovou.

V Brně bude v úterý odhalen pomník Tomáše Garrigua Masaryka

Pomník prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka slavnostně odhalí v úterý v den 150. výročí jeho narození na Komenského náměstí v Brně představitelé města. Více než tři metry vysoká bronzová socha už stojí na prostranství, které od loňského podzimu prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. ČTK o tom informovalo tiskové středisko brněnského magistrátu. Projev při odhalení památníku přednese brněnský primátor Petr Duchoň. Socha vznikla podle Masarykova pomníku od Vincence Makovského, který stojí na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem.

Univerzita Karlova si v pondělí připomněla TGM jako člověka pravdy

Jako člověka pravdy, humanity a vysokého morálního kreditu si v pondělí Univerzita Karlova připomněla prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Slavnostní shromáždění ke 150. výročí jeho narození se uskutečnilo ve Velké aule pražského Karolina. Akci uspořádala univerzita spolu s dalšími 16 občanskými organizacemi. Shromáždění se zúčastnili mimo jiné i kardinál Miloslav Vlk, náměstek ministra školství Josef Průša a senátorka Jaroslava Moserová. Na akademické půdě je přivítal rektor UK Ivan Wilhelm, který připomněl Masarykova životopisná data, působení na univerzitě i skutečnost, že jeho život, dílo a odkaz byly kvůli střídajícím se vládnoucím ideologiím ve 20. století několikrát pošlapány a zneuctěny. Člen Vědecké rady UK Miloslav Petrusek se v přednášce na téma Masaryk na prahu nového tisíciletí zamyslel nad otázkou, zda myšlenky a tradice prvního československého prezidenta budou živé i v nadcházejícím jednadvacátém století.

Čestné medaile TGM získali E. Beneš, Štefánik i Seifert a Čapek

Čestné medaile Tomáše Garrigua Masaryka předali v pondělí v pražském hotelu Pyramida zástupci Masarykova demokratického hnutí čtyřem desítkám osobností a čtyřem demokratickým organizacím. In memoriam získalo medaile 14 osobností českého kulturního, vědeckého a politického života. Posmrtně ocenění získal například Masarykův nástupce ve funkci československého prezidenta Edvard Beneš, generálové Milan Rastislav Štefánik a Heliodor Píka, básník a nositel Nobelovy ceny Jaroslav Seifert, spisovatelé Karel Čapek a Ivan Herben či profesor Albert Pražák. Za organizace si medaili odnesly Československá obec legionářská, Rádio Svobodná Evropa, Společnost přátel Podkarpatské Rusi a Masarykův ústav Akademie věd ČR.

Pro medaili, kterou předávali předseda hnutí Emil Ludvík a ústřední tajemník Michael Halaška, si přišli mimo jiné i profesor Eduard Goldstücker, pražský primátor Jan Kasl, předseda Akademie věd profesor Rudolf Zahradník či ekonom Jan Klacek. Čestnou medaili TGM loni obdrželi například americký prezident George Bush a bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová.

Cílem dobrovolného Masarykova demokratického hnutí jako společenské organizace, u jejíhož vzniku stál v roce 1989 Václav Havel spolu s Alexandrem Dubčekem, je úsilí o obhajobu práv občanů a o koordinaci těchto práv s českými zákony i mezinárodními úmluvami. Hnutí vědomě prosazuje myšlenky prezidenta Masaryka. Zavazuje se ke spoluúčasti na budování demokratického právního státu a zasazuje se i o odstraňování negativních společenských jevů.

Podle generálního konzula ČR na Slovensku Josefa Byrtuse rozdělení Československa není prohrou Masarykova odkazu

Skutečnost, že Československá republika nevydržela, nelze považovat za prohru či znevážení Masarykova odkazu. Jak Slovensko, tak Česká republika se totiž rozhodly pokračovat v budování vlastní státnosti na principech demokracie a obě země směřují do Evropské unie, která je společenstvím svobodných národů. Uvedl to v pondělí při kladení věnců u pamětní desky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Košicích generální konzul České republiky Josef Byrtus. Na vzpomínkové akci u příležitosti 150.výročí narození T.G.Masaryka se na Gorkého ulici v Košicích sešlo přes 50 lidí. Připravili ji představitelé regionální organizace Českého spolku na Slovensku (ČSnS), která je nejaktivnější krajanskou organizací Čechů žijících na Slovensku. Vzpomínka na TGM v Košicích vyvrcholí slavnostním setkáním krajanů v sobotu 11. března, na němž vystoupí s přednáškou o Masarykově životě a díle generální biskup evangelické církve na Slovensku Július Filo.

Připomenutí Masarykova výročí v Německu, Francii a Rusku

Vzpomínkovým večerem připomnělo úterní 150.výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka už v neděli nově budované České centrum v Mnichově. V Moskvě se k výročí uskuteční příští týden vědecká konference. Konferenci chystá také České centrum v Paříži.

České centrum v Mnichově ve spolupráci s Československou společností pro vědy a umění v Německu, mnichovským generálním konzulátem a kulturním referátem města Mnichova uspořádalo především pro krajany žijící v SRN přednášku docenta Jaroslava Opata na téma "Poselství Masarykova českoslovenství" a čtení z díla TGM, které přednesl pražský herec Alfred Strejček. Setkání krajanů a slavnostní večer k Masarykovu výročí pořádá v úterý v Bonnu také tamní pobočka českého velvyslanectví v SRN.

Český zastupitelský úřad v Moskvě ČTK upřesnil, že 16. a 17. března se v ruské metropoli uskuteční vědecká konference věnovaná Tomáši Garriguovi Masarykovi, jíž se zúčastní čeští a ruští odborníci.

V rámci oslav Masarykova výročí uspořádá České centrum v Paříži koncem dubna výstavu a konferenci. V jejím rámci bude mj. uvedena francouzská verze dokumentárního filmu režiséra Zdeňka Tyce a historika a scénáristy Zdeňka Mahlera "Ano, Masaryk", na které se podílelo také UNESCO.

Masarykovo výročí rovněž figuruje na seznamu významných dat, které letos podpořila Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Organizace převzala záštitu nad některými akcemi věnovanými Masarykovi v Česku.

Premiér Zeman hovořil se třemi ministry, kteří mají opustit vládu

Premiér Miloš Zeman se v pondělí setkal s ministry Antonínem Peltrámem, Jaromírem Císařem a Jaroslavem Baštou, o jejichž odchodu z vlády se spekuluje už několik týdnů. Právě toto téma bylo předmětem schůzky, potvrdili podle televizního zpravodajství Peltrám i Císař. Také Baštova poradkyně Jana Pelcová po schůzce "svého" ministra s premiérem na dotaz ČTK uvedla, že takřka stominutový rozhovor se týkal Baštova odchodu z kabinetu. S ministrem vnitra Grulichem se premiér setkal už v pátek bezprostředně po schválení státního rozpočtu Poslaneckou sněmovnou. Svůj odchod z vlády má zvážit do 14 dnů. "Možná budu rezignovat a možná odejdu," řekl bezprostředně po schůzce se Zemanem Císař, jenž prý dostal čas na rozmyšlenou do konce března. Na dotaz, kdy má Bašta, který je odpovědný za tajné služby a protikorupční akci Čisté ruce, Zemanův kabinet opustit, Pelcová odpověděla, že o tom "vůbec nebyla řeč". Další neuvedla s tím, že se oba členové vlády dohodli o podrobnostech svého rozhovoru pomlčet.

Obchodní dohoda ČR a Indonésie umožní růst vzájemné výměny

O cestách vedoucích k růstu vzájemné obchodní výměny a ke snižování pro ČR negativního salda obchodu s Indonésií diskutovali v pondělí ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a jeho indonéský protějšek Yusuf Kalla. K oživení obchodní i ekonomické spolupráce ČR a Indonésie by měla vést obchodní dohoda, jejíž dodatek týkající se průmyslových práv, ministři v Praze podepsali. Grégr a Kalla se shodli na tom, že existují možnosti zvyšování ekonomické výměny mezi oběma státy, především v oblasti dodávek českých strojírenských výrobků a zařízení do Indonésie. Grégr nabídl indonéské straně dodávky dopravních prostředků, a to jak osobních, tak nákladních automobilů a tradičních motorek Jawa. Ministři se dohodli na obnovení činnosti smíšené česko-indonéské komise, která by měla hledat vhodné exportní komodity na obou stranách.

Jednání s ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou povede v úterý její český protějšek Jan Kavan

Jedním z témat úterních jednání šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové bude i vývoj kolem televize Nova, o jejíž zisky přišel loni vlivný americký podnikatel Ronald Lauder. Šéfa Novy Vladimíra Železného, který vede s Lauderem řadu sporů, podle informací ČTK přijal před víkendovým příjezdem Albrightové premiér Miloš Zeman. Jednání s Albrightovou, která se budou týkat i ochrany amerických investic v Česku, povede v úterý nejen premiér Zeman, ale především ministr zahraničí Jan Kavan. Jeho mluvčí Aleš Pospíšil v pondělí ČTK řekl, že ČR má zájem na přílivu amerických investic a na tom, aby americká strana v rámci možností tržního hospodářství a světové konkurence podpořila pronikání českých subjektů na zahraniční trhy.

Tibetský prapor kvůli Tatře na Kopřivnické radnici nezavlaje

Tibetský prapor, který by obyvatelům a návštěvníkům Kopřivnice na Novojičínsku připomněl 41. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, na radnici 10. března nezavlaje. Důvodem přitom není nedostatečná solidarita kopřivnických radních, ale obchodní zájmy tamní automobilky Tatra. Čína totiž patří ke třem nejdůležitějším obchodních teritoriím, řekla v pondělí ČTK mluvčí Tatry Eva Kijonková. "Město Kopřivnice je s automobilkou velice úzce propojeno, a proto nemáme nejmenší snahu jít proti jejím zájmům," uvedl pro ČTK místostarosta Kopřivnice Alois Janek (KDU-ČSL). S lidmi v Tibetu proto budou podle něj kopřivničtí obyvatelé soucítit, ale nebudou to dávat okázale najevo.

Mezinárodní akci "Vlajka pro Tibet" vyhlašuje každým rokem Evropský koordinační výbor v belgickém Bruselu. Také v České republice se jí od roku 1996 účastní některá města. V minulém roce už například zavlál tibetský prapor na stožárech 65 českých a moravských měst a obcí.

Policejní sbor v Kosovu by mělo posílit 14 můžů z České republiky

Mezinárodní policejní sbor v Kosovu by mělo na podzim posílit čtrnáct mužů z České republiky. Uvedli to v pondělí zástupci resortů vnitra a zahraničí. Nyní působí ve zmíněném sboru pouze šest Čechů, když se jich loni z Kosova muselo několik kvůli nedostatečné znalosti angličtiny vrátit. O zvýšení počtu českých policistů v Kosovu v neděli požádala prezidenta Václava Havla americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Posílení podílu na mezinárodním zajišťování pořádku v Kosovu přislíbila Česká republika už dříve. O zvýšení počtu českých policistů hovořil ministr zahraničí Jan Kavan minulý týden i se svým britským protějškem Robinem Cookem.

Komise pro romské záležitosti rozhodne o penězích na integraci

Důvodem k mimořádnému zasedání meziresortní komise pro záležitosti romské komunity bude zřejmě otázka rozdělení necelých 21 miliónů korun ze státního rozpočtu na podporu projektu romské integrace. Novinářům to v pondělí po zasedání řekl výkonný místopředseda komise Roman Kryštof. Ten dostal za úkol spolu s představiteli ministerstev financí a vnitra, aby vypracoval návrh metodiky přerozdělování této částky. "Bavili jsme se hlavně o proceduře, jak s těmito penězi bude nakládáno a kdo bude spolurozhodovat o jejich využití," řekl novinářům předseda komise Petr Uhl. Komise je podle něj zatím neúplná, chybí v ní náměstek ministra zdravotnictví. Peníze zřejmě budou rozdělovat jednotlivá ministerstva. "Komise může pouze nějakým způsobem ovlivnit, kolik bude do kterého resortu z těch 21 miliónů přiděleno," řekl Kryštof. Největší navrhovanou položkou je osm miliónů korun pro romské poradce jednotlivých okresních úřadů. Další peníze by měly podpořit jednotlivé projekty jednotlivých romských sdružení.

Pondělní zasedání se týkalo i romské koncepce, kterou přibližně před měsícem vrátila vláda Uhlovi k přepracování. Koncepci by měla vláda znovu dostat koncem dubna. Koncepce vládní politiky vůči romské komunitě by měla napomoci integrovat romskou menšinu do společnosti. Obsahuje řadu opatření, která by měla Romy například motivovat k tomu, aby dbali o vzdělání svých dětí nebo opatření zvyšující romskou zaměstnanost, která nyní dosahuje zhruba 80 procent. Obsahuje i návrh na vznik Úřadu pro etnickou rovnost a integraci, který by ochraňoval nejen práva romské, ale i dalších etnických menšin. Vláda ale bez upřesnění usoudila, že koncepce není dobře zpracována a vrátila ji.

Spolek Praha-Cáchy se zaměří na rozvoj vztahů obou měst

Spolek Praha-Cáchy chce organizovat přednášky, koncerty i výstavy a jejich prostřednictvím rozvíjet kulturní spolupráci a vzájemné vztahy obou měst. Vznikl loni na podzim, činnost zahájil koncem ledna valnou hromadou. "Navážeme na aktivity obdobného sdružení, které v Cáchách působí už dva roky," řekla v pondělí novinářům předsedkyně spolku Sylvia Pavlicová. Věří, že spolek přiláká zájemce o historii, architekturu, umění a česko-německé vztahy minulé i současné.

V Praze začal čtvrtý ročník Dnů frankofonie

Projekcí filmu polského režiséra Krzysztofa Kieslowského Dvojí život Veroniky odstartoval v pondělí večer v Maďarském kulturním středisku v Praze už čtvrtý ročník Dnů frankofonie. V jejich rámci obohatí březnový pražský kulturní program různá další filmová představení, výstavy, přednášky a koncerty. Prvním bylo pondělní provedení Smyčcového kvartetu č.3 Francouze Dariuse Milhauda v Dvořákově síni Rudolfina. Dny frankofonie zahrnou dále například kolekci filmů o francouzské spisovatelce Nathalii Sarrautové nebo výstavu uměleckých fotografií o Tunisku. Akci uzavře 31. března představení Bizetovy Carmen ve Státní opeře Praha.

Na přípravě letošních Dnů frankofonie se podílela téměř desítka pražských velvyslanectví spolu s českými úřady. Česká republika získala loni statut pozorovatele v Mezinárodní organizaci Frankofonie (MOF), která sdružuje přes padesát států světa na čtyřech světadílech. Základ MOF vznikl v 60. letech jako společenství zemí, v nichž se mluvilo francouzsky. Nyní jsou mezi členy MOF například i Rumunsko, Bulharsko nebo Moldavsko a statut pozorovatele má vedle České republiky též Polsko, Litva nebo Slovinsko.

A ještě informace o úterním počasí v České republice:

Polojasno, na severu území postupně oblačno. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.