Zprávy úterý, 10. října 2000

Renata Prátová

V pondělí večer začalo v prvním bloku jaderné elektrárny Temelín spouštění reaktoru

Spouštění prvního bloku jaderné elektrárny Temelín začalo v pondělí po 21. hodině. Vedoucí reaktorového bloku vydal za přítomnosti premiéra Miloše Zemana a ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra pokyn k vytažení první skupiny řídících tyčí z tzv. aktivní zóny, čímž spouštění reaktoru fakticky začalo. K aktivaci paliva v reaktoru v pondělí odpoledne vydal souhlas Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Při vytahování jednotlivých skupin řídících tyčí blok přejde podle provozních předpisů do dalšího režimu spouštění, tzv. režimu dvě. Na tuto operaci naváže snižování koncentrace kyseliny borité ve vodě primárního okruhu pod úroveň sedmi gramů na kilogram. Postupné snižování koncentrace kyseliny borité bude sloužit vlastnímu nastartování reakce v reaktoru. V úterý odpoledne nebo večer bude dosaženo minimálního stabilizovaného kontrolovaného stavu, kdy výkon reaktoru je téměř nulový, ale štěpná reakce už běží. Celý proces od vytahování první skupiny řídících tyčí po dosažení minimálního stabilizovaného kontrolovaného stavu bude trvat zhruba dvacet hodin. Poté technici provedou řadu dalších testů, po nichž bude možné zvyšovat výkon reaktoru. Po dosažení více než dvou procent jeho výkonu začne energetické spouštění a blok přejde do prvního režimu.

Proti Temelínu burcují rakouští politikové a aktivisté

Vrcholní rakouští politikové i protijaderní aktivisté v pondělí na poslední chvíli důrazně brojili proti jaderné elektrárně Temelín, kde večer začala aktivace paliva. Její odpůrci opět blokují některé rakouské hraniční přechody do České republiky a ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová prosadila zařazení Temelína na pořad jednání šéfů diplomacií Evropské unie, kteří ale v Lucemburku vyslechli námitky bez valné odezvy. "Debata nebyla. Vzali jsme to na vědomí. Ministryně nastolila problémy, které známe a které nejsou malé," řekl ČTK francouzský ministr pro evropské záležitosti Pierre Moscovici, jenž schůzi předsedal. Podle diplomatů reagoval pouze člen Evropské komise Chris Patten, který promluvil jménem komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena. Standardně sdělil, že komise bere otázku jaderné bezpečnosti i rakouské znepokojení vážně. Ferrerová-Waldnerová kolegům tlumočila znepokojení své vlády. Informovala je, že Rakousko bude znemožňovat při jednání mezi Evropskou unií a Českou republikou uzavření kapitoly "energetika", kam otázka jaderné bezpečnosti spadá.

Předseda poslaneckého klubu vládní strany Svobodných (FPÖ) Peter Westenthaler navrhl ekonomická protiopatření vůči České republice po uvedení Temelína do provozu. Konkrétně by se podle něj měla Unie tento týden na vrcholném setkání v Biarritzu zabývat možným zákazem dovozu energie z temelínské elektrárny.

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín pokračují v blokádě hraničního přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště směrem do jižních Čech a k protestu se v pondělí během dne připojili i demonstranti na přechodu Weigetschlag-Studánky. V přejezdu z Wullowitz brání na rakouské straně nejméně desítka traktorů a kamiónů a protesty přišlo odpoledne podpořit asi 500 lidí, zejména žáků. Demonstranti se tam "nemají k tomu, aby umožnili provoz a nechali se slyšet, že se pokusí blokovat přechod do úterních 12:00", řekl v pondělí navečer ČTK pracovník jihočeské policie.

Asi dvacet demonstrantů v pondělí přišlo také před české velvyslanectví ve Vídni, aby odmítli aktivaci jaderného paliva v Temelínu. Po více než hodinovém klidném protestu se jeho účastníci rozešli.

Rakouský ministr životního prostředí Wolfgang Molterer naléhavě vyzval českou stranu, aby upustila od spuštění reaktoru. Varoval, že Vídeň bude určitě spojovat své obavy ohledně bezpečnosti Temelína i s procesem rozšiřování Evropské unie.

Zklamání nad rozhodnutím spustit Temelín vyjádřil i jeden z hlavních iniciátorů hraničních blokád Josef Pühringer z Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí. "Rakouské obyvatelstvo je velmi zklamáno postupem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který navzdory mnoha technickým nedostatkům umožnil uvedení elektrárny do provozu," řekl Pühringer.

Premiér Miloš Zeman se nechce sejít s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselemt, dokud neskončí blokády

Premiér Miloš Zeman považuje za bezpředmětné osobně hovořit s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem o jaderné elektrárně Temelín do doby, než skončí blokády rakouských odpůrců elektrárny na hraničních přechodech do České republiky. Prohlásil to na pondělní tiskové konferenci při slavnostním zahájení spouštění elektrárny. "Já jsem projevil ochotu vyjít vstříc přání pana kancléře Schüssela a sejít se s ním zhruba koncem tohoto měsíce ve Znojmě. Na druhé straně se domnívám, že toto setkání by bylo bezpředmětné, dokud bude pokračovat jakákoli forma blokády hraničních přechodů," uvedl premiér Zeman.

Generální ředitel společnosti ČEZ Jaroslav Míl tvrdí, že rakouská veřejnost měla možnost získat s předstihem dostatek informací o bezpečnosti elektrárny a jejím vlivu na životní prostředí. Rakouský tisk ale podle něj odmítl v minulých týdnech zveřejnit inzerát, který měl informovat Rakušany, jak a kde lze všechny údaje získat.

Prezident Václav Havel si vyčítá, že propásl na začátku 90. let šanci zabránit dostavbě jaderné elektrárny Temelín

Po pondělním povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ke spuštěním prvního bloku elektrárny už zbývá Havlovi podle jeho slov jen věřit, že je Temelín bezpečný a že je to zároveň poslední jaderná elektrárna v zemi. "Jestli si něco vyčítám jako svoji vůbec největší chybu, co jsem za deset let prezidentství udělal, tak to bylo, že jsem nevystoupil velmi ostře v roce 1990 proti stavbě Temelína," konstatoval prezident v rozhovoru pro Český rozhlas. Svou šanci propásl, když federální vláda rozhodovala o tom, že se dostaví jen dva ze čtyř bloků Temelína. "Kdybych já začal křičet a řvát, že tam nemá být žádný, tak jsem možná měl tehdy takový vliv, že by se to stalo. Ale vycházel jsem z asi nesprávné úvahy, že oni vědí, co činí," přiznal. Své hlasité "ne Temelínu" vyřkl prezident až loni v květnu, krátce předtím, než vláda ČSSD rozhodla o jeho dostavbě. Nyní už se to ale podle Havla nedá zachránit. "Zbývá jediné - pevně věřit a doufat, že tato elektrárna je skutečně bezpečná, že v ní nikdy k žádné havárii nedojde a já osobně pevně věřím, že je to naše poslední elektrárna," uvedl Havel jen pár hodin poté, co Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal povolení k aktivaci paliva v prvním reaktoru.

STEM: Se spuštěním Temelína souhlasí dvě třetiny Čechů

Dvě třetiny občanů České republiky souhlasí se spuštěním jaderné elektrárny Temelín. Dvěma pětinám veřejnosti však vadí, že se neuskutečnilo referendum o spuštění elektrárny, a stejný podíl lidí má z provozu elektrárny strach. Vyplynulo to z pondělního průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) pro Český rozhlas a Českou televizi. S uvedením temelínské elektrárny do provozu souhlasí 68 procent dotázaných, opačného názoru je 32 procent lidí. Častěji se spuštěním elektrárny souhlasí vysokoškoláci a muži.

Česká republika s Evropskou unií sladila už 70 procent ekologické legislativy

Česká republika už sladila přes 70 procent legislativy v oblasti životního prostředí s právem Evropské unie, zatímco průměr v ostatních kandidátských zemích je zhruba 30 procent. "Jsme na tom dvakrát lépe než ostatní kandidátské země," řekl v pondělí ministr životního prostředí Miloš Kužvart v rozhovoru pro ČTK po jednání ministrů ze 13 kandidátských zemí s komisařkou EU pro životní prostředí Margot Wallströmovou. K pondělnímu spuštění jaderné elektrárny Temelín, proti jejíž dostavbě byl, Kužvart pouze poznamenal, že "jako člen vlády respektuje její rozhodnutí z 12. května loňského roku", kdy kabinet dostavbu schválil. Na setkání ministrů s komisařkou podle něj otázka Temelína nebyla zmíněna.

Margot Wallströmová po rokování sdělila, že byla příjemně překvapena, když Česká republika jako první z kandidátů předložila implementační plán. Ten zahrnuje podrobný rozpis kroků, které státní instituce, samosprávy a soukromé podniky učiní, aby se vyrovnaly s požadavky Unie v oblasti životního prostředí.

Ministr Miloš Kužvart a dalších deset ministrů zemí ucházejících se o vstup do Evropské unie v pondělí také podepsali dohodu o účasti v Evropské agentuře pro životní prostředí (EEA). Plnými členy by se kandidátské země měly stát od 1. ledna příštího roku poté, co smlouvu ratifikují parlamenty kandidátských zemí a rada ministrů EU.

Česká republika chce sankce vůči Jugoslávii rušit rychleji, než je zaváděla

Proces zrušení sankcí vůči Jugoslávské svazové republice (JSR) má být v České republice výrazně rychlejší, než bylo jejich přijímání. Ministerstvo zahraničí už připravilo návrh, který schválí vláda na prvním možném zasedání, řekl v pondělí ČTK mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil. Podle vládního mluvčího Libora Roučka by se tak mělo stát už ve středu.

Nový jugoslávský prezident Vojislav Koštunica přijal pozvání k návštěvě České republiky

Nový jugoslávský prezident Vojislav Koštunica přijede v brzké době na návštěvu České republiky. Přislíbil to v pondělí v Bělehradě při více než dvouhodinovém rozhovoru s českou delegací vedenou náměstkem ministra zahraničí Martinem Paloušem. Ten tlumočil Koštunicovi pozvání českého prezidenta Václava Havla. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Koštunica uvedl, že na návštěvu Česka přijede hned, jak mu to nynější nabitý program dovolí. Havel ve svém poselství Koštunicovi vyjádřil plnou podporu demokratickým změnám, kterými Jugoslávie prochází po svržení bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče.

Členkou delegace byla také vedoucí české diplomatické mise v Bělehradě Judita Šťouračová, která bude podle mluvčího Pospíšila mezi prvními cizími diplomaty, od nichž Koštunica převezme pověřovací listiny. Česká republika totiž odmítla oficiálně přihlásit svého velvyslance za Miloševičovy vlády. Pospíšil řekl, že nyní lze očekávat zintenzívnění dvoustranných vztahů mezi Českou republikou a Jugoslávií.

Rumunský premiér Mugur Isarescu jednal v Praze s prezidentem Václavem Havlem, premiérem Milošem Zemanem a předsedkyní Senátu Libuší Benešovou

Po pádu režimu Slobodana Miloševiče v Jugoslávii se podle rumunského premiéra Mugura Isareska otevírá možnost realizovat také ekonomickou část Paktu stability pro jihovýchodní Evropu. Isarescu to v pondělí řekl v Praze při setkání s prezidentem Václavem Havlem. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Prezident podle něj opáčil, že k Jugoslávii vzhlíží s velkou nadějí. "Očekává, že se vyřeší i problém Kosova," dodal mluvčí. Isarescu při setkání s Havlem rovněž pochválil Českou republiku za zajištění výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Ocenil, že se podařilo zvládnout vše, co se zasedáním souviselo, včetně protestů. S prezidentem Havlem hovořil rumunský premiér také o politické situaci ve svém zemi. Bavili se mimo jiné o listopadových prezidentských volbách, v nichž Isarescu také kandiduje.

Také po jednání s premiérem Milošem Zemanem Mugur Isarescu řekl, že doufá v co nejrychlejší vyjasnění a stabilizaci situace v Jugoslávii. Oba představitelé přivítali v té době ještě plánované zrušení sankcí vůči Jugoslávii Evropskou unií. Podle Isareska je pro Rumunsko důležité, aby se v souvislosti se politickými změnami v Jugoslávii podařilo také obnovit normální dopravu po řece Dunaj. To by mohlo přispět také k větší hospodářské spolupráci Česka a Rumunska a rekonstrukci černomořského přístavu Konstanca, uvedl rumunský premiér. Rekonstrukce přístavu by podle Miloše Zemana mohla být rovněž příležitostí pro české investory. "Dohodli jsme se, že vytvoříme podmínky pro uplatnění zájmu českých investorů při rekonstrukci tohoto přístavu," prohlásil český premiér.

S rumunským premiérem jednala i předsedkyně Senátu Libuše Benešová. Také při tomto setkání Isarescu podle ní vyjádřil uspokojení nad výsledkem voleb v Jugoslávii a naději, že tamní nové politické uspořádání povede k obnově celého balkánského regionu.

První podnikatelská mise z ústecké OHK odletěla do Bělehradu

První podnikatelská mise sedmi českých a moravských firem a organizací, kterou organizuje okresní hospodářská komora (OHK) Ústí nad Labem, odletěla v neděli do Bělehradu na oficiální pozvání velvyslanectví Jugoslávie v České republice a Hospodářské komory v Bělehradě. Ředitel OHK Ústí nad Labem Jiří Kalach v pondělí ČTK řekl, že "odlet byl perfektně načasován" na dobu po prezidentských volbách v Jugoslávii. "Tato mise je pouze první v pořadí, slouží pro navázání kontaktů, v nichž budeme dále pokračovat. Velká škoda je, že některé české firmy měly strach a proto svou účast na první misi vzdaly," dodal Jiří Kalach.

Do Bělehradu s ústeckou OHK odletěly firmy a organizace Severočeská armaturka Ústí nad Labem, NTD Group Ústí nad Labem, která se zabývá montážemi zabezpečovací a sdělovací techniky na železnici a silničních komunikacích, Ústecká poliklinika, dále Ferram Opava, Metra Šumperk a stavební společnost KBO Litoměřice. OHK v Ústí nad Labem nabízí své kontakty s jugoslávskými institucemi dalším firmám po celé republice a ostatním hospodářským komorám. Plánuje také založení společné obchodní komory s Jugoslávií.

Evropská unie ocenila Kladno, Litoměřice a Děčín za pokrok v ekologii

Cenu nazvanou Město v souladu s požadavky Evropské Unie 2000 získala tři česká města - Kladno, Litoměřice a Děčín. Patří mezi jedenáct měst z uchazečských zemí o členství v Unii, které takto v Bruselu ocenila komisařka Evropské unie pro životní prostředí Margot Walströmová. Vybraná města podle ní výrazně zlepšila kvalitu ovzduší, odpadních vod, pitné vody a nakládání s nebezpečným odpadem.

Podle místopředsedy Senátu Petra Pitharta je nejlepším kandidátem na ombudsmana Otakar Motejl

Nejlepším kandidátem na funkci veřejného ochránce práv - ombudsmana je podle místopředsedy Senátu Petra Pitharta odcházející ministr spravedlnosti Otakar Motejl. "Je velká ztráta, že odchází z vlády, ale musíme toho využít. Má velkou vážnost, počestný běh života; lidé mu mohou věřit, protože nikdy nezakolísal," řekl Pithart ČTK na pondělním semináři o ombudsmanovi v Havlíčkově Brodě. Ombudsmanem by měl podle něj být člověk, který zná fungování státní správy z vlastní zkušenosti, má od samého počátku důvěru veřejnosti a je mimořádně vytrvalý v boji s byrokracií. Musí být důsledný, aby věci dotáhl do konce, a to nejen konkrétní kauzu, ale i to nutné zobecnění a nápravu, vypočítal Petr Pithart.

Ombudsman je volen na šestileté období z kandidátů, z nichž po dvou navrhuje prezident republiky a Senát. Sněmovně nejméně jednou za tři měsíce skládá účty. O užším výběru kandidátů má napodruhé rozhodnout Senát na začátku schůze 19. října.

Předávání armádního majetku obcím potrvá podle ministra obrany Vladimíra Vetchého ještě pět let

Nejméně ještě dalších pět let bude česká armáda předávat obcím objekty bývalých kasáren, které se uvolnily rušením posádek. V těchto objektech vznikají nové byty, prostory pro podnikání nebo zdravotnická a sociální zařízení. ČTK to v pondělí řekl ministr obrany Vladimír Vetchý. Zatímco města možnost převzít nevyužité armádní objekty vítají, zájem malých obcí o kasárna je menší, protože nemají peníze na jejich opravu.

Armáda otevře meteorologickou stanici a rekrutační středisko

Na vrchu Praha v Brdech u Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku bude ve čtvrtek otevřena nová meteorologická radiolokační stanice, na jejíž výstavě se podílela ministerstva obrany a životního prostředí. "Jejím provozem se zabezpečí přístupnost meteorologických radiolokačních dat pro civilní i vojenské řízení letového provozu a rovněž se zkvalitní varovný systém České republiky v případě živelných pohrom," sdělila v pondělí ČTK tisková služba ministerstva obrany.

V pátek zahájí ministr obrany Vladimír Vetchý v Brně činnost jednoho z armádních rekrutačních středisek. Ta mají být během října otevřena v sídelních městech budoucích krajských samospráv a její poradci budou působit na celém území kraje. Střediska budou poskytovat odborné informační služby zájemcům o profesionální službu v armádě a studium na vojenských školách.

V úterý a ve středu se ministr Vetchý zúčastní v Birminghamu neformálního zasedání ministrů obrany zemí Severoatlantické aliance. Ministři se budou mimo jiné zabývat aktuální situací na Balkáně v souvislosti s působením jednotek SFOR a KFOR a možnostmi obranné spolupráce mezi NATO a Evropskou unií.

IVVM: Většina Čechů neví, zda by o vyslání vojáků měla rozhodovat vláda

Téměř polovina občanů České republiky - 45 procent - nemá jasný názor na to, zda má o vyslání českých vojáků do zahraničí rozhodovat vláda, nebo parlament. S tím, aby o nasazení českých vojáků na méně než 60 dnů rozhodovala vláda, souhlasí 35 procent lidí, zatímco proti je 20 procent. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 1006 lidmi provedl Institut pro výzkum veřejného mínění (IVVM). Mezi souhlasnými odpověďmi přitom převládá názor, že rozhodnutí exekutivy je rychlejší; lidé s opačným stanoviskem argumentují podle IVVM především tím, že o takové otázce by měla rozhodovat širší veřejnost.

Novelu Ústavy, která vládě svěřuje rozhodování o pobytu českých vojáků v cizině do 60 dnů, schválil v létě Senát a podepsal prezident. Vláda bude moci také rozhodovat o průjezdu cizích vojáků nebo o jejich přeletu přes Českou republiku a o účasti českých vojáků na vojenských cvičeních v zahraničí a o přítomnosti zahraničních jednotek na cvičeních v Česku. Kabinet bude o všech rozhodnutích o vysílání a přítomnosti vojáků neprodleně informovat Poslaneckou sněmovnu a Senát. Parlament může rozhodnutí vlády rušit; ke zrušení rozhodnutí stačí nesouhlas jedné z parlamentních komor.

Veletrh Invex zahájil předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus

Zelenou všem obchodním aktivitám na 10. Mezinárodním veletrhu informačních a komunikačních technologií Invex popřál vystavovatelům při zahájení akce předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. "Informační technologie mají svou budoucnost a v ekonomice mění funkce zprostředkovatelů," uvedl Klaus. Tito zprostředkovatelé podle obecných předpokladů ztrácejí smysl své existence tím více, čím se informační obor rozvíjí. "Říká se, že vše se bude odehrávat na jiných sítích, než jsou takovéto veletrhy," řekl Klaus. Do budoucna je však přesvědčen o potřebě obdobných akcí i obchodování s tradičním osobním kontaktem. Generální ředitel a.s. Brněnské veletrhy a výstavy Jiří Škrla uvedl, že letošní Invex obsadilo 900 vystavovatelů ze 16 zemí. Ve třinácti halách si pronajali výstavní plochu 40.000 metrů čtverečních.

Nejvýznamnější doprovodnou akcí Invexu je třídenní mezinárodní konference "Informace pro 21. století" v Rotundě pavilónu A od 10. do 12. října. Její součástí je úterní kulatý stůl a diskuse o elektronickém podpisu za účasti ministrů Karla Březiny a Stanislava Grosse.

Východočeští policisté dostali za práci v Praze odměny

Východočeský policejní ředitel Petr Přibyl v pondělí povýšil 120 pořádkových policistů, kteří v době zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky pomáhali pražským kolegům. Policisté dostanou za práci v Praze rovněž finanční odměnu. U řadových policistů se odměny budou pohybovat do 2000 korun, u velitelů družstev a skupin do 6000 korun, řekl Přibyl novinářům. Dodal, že odměny byly odstupňovány podle zásluh policistů a možností policie.

Odměnu dostane také všech bezmála sedm set západočeských policistů, kteří byli v době zářijového zasedání světových finančníků nasazeni v Praze. Více než 200 policistů povýší příští týden krajský policejní ředitel s platností od 1. října. ČTK to v pondělí řekl zástupce krajského policejního ředitele Miloslav Maštera. Správa policie západočeského kraje podle něj vyčlenila na odměny přes jeden milión korun. Částky se budou pohybovat u jednotlivců od 1000 do 5000 korun. Mezi policisty, kteří byli nasazeni v Praze, byly i dvě ženy. Kromě policistů, které povýší policejní ředitel, je navrženo 24 policistů na mimořádné povýšení policejním prezidentem. Přes dvě stovky policistů je navrženo i na resortní vyznamenání za statečnost.

Vyzvednuté ostatky z Vladislavovy ulice už byly pohřbeny

Ostatky, které byly vyzvednuty při archeologickém průzkumu středověkého židovského hřbitova na staveništi České pojišťovny v pražské Vladislavově ulici, už byly uloženy zpět do země na Novém židovském hřbitově v Praze 3. Podle říjnového čísla věstníku Federace židovských obcí Roš chodeš se tak stalo před měsícem, 8. září, za účasti zemského rabína Karla Sidona a rabína Jehudy Ješarima. Předseda Židovské obce v Praze Jiří Daníček v témže čísle měsíčníku Roš chodeš zopakoval, že obec nyní považuje záchranu zachovaných částí hřbitova za ukončenou a nepřipojí se ke snaze zvrátit přijaté kompromisní řešení. Daníček tak potvrdil, že pražská židovská obec se nebude podílet na tlaku některých zahraničních židovských komunit na českou vládu, aby zabránila stavbě administrativní budovy České pojišťovny na místě hřbitova.

Mluvčí České pojišťovny Michal Urban ČTK sdělil, že stavba nové budovy pojišťovny pokračuje bez problémů a podle změněného stavebního povolení, které zahrnuje zabudování nevyzvednutých ostatků z bývalého hřbitova do základů stavby.

Knihovníci zahájili celostátní Týden knihoven soutěžemi v Praze

Soutěží o ideálního knihovníka v pondělí zahájili v pražské městské knihovně celostátní Týden knihoven knihovníci z celé České republiky. Cílem týdenní akce je propagovat služby knihoven v oblasti vzdělávání, zprostředkování kulturních hodnot a všeobecné informovanosti lidí. Týden pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky a do letošního čtvrtého ročníku se zapojilo 197 knihoven. Některé z nich zpřístupní nové prostory, jiné pak představí moderní služby.

Pouť na Výstavišti patřila postiženým a opuštěným dětem

Stovky postižených a opuštěných dětí z ústavů a dětských domovů z celé České republiky se v pondělí bavily na Pražské podzimní pouti na Výstavišti. Na kolotočích, autodromech, lochneskách, centrifugách, ponících a dalších pouťových atrakcích se malí návštěvníci i jejich doprovod mohli svézt zdarma. Výstaviště Praha připravuje akce pro postižené a opuštěné děti už několik let, a to dvakrát do roka. Pozvánky rozesílají jeho pracovníci do ústavů a domovů v celé České republice. Letos na jaře přišlo na Výstaviště na 10.000 postižených dětí s doprovodem.

Erotikon zaplnil v Londýně hlavní promítací sál NFT

Poměrně velký úspěch sklidil v Londýně rekonstruovaný film Erotikon režiséra Gustava Machatého s novou hudbou Jana Klusáka. Na poeticky a smyslně laděný příběh dcery železničáře, která podlehne šarmu elegantního svůdníka, se přišlo do Národního filmového divadla (NFT) na jižním břehu Temže podívat několik stovek lidí - velký promítací sál tohoto prestižního kina byl téměř vyprodán. "Pěkné, dobrý zážitek," trousili kolem sebe hosté, když se po zhlédnutí zhruba 98minutového snímku zvedali ze sedadel. Zdálo se, že většinu publika přitom tvořili Britové, nikoli krajané, jak to občas při českých kulturních akcích bývá.

A ještě informace o úterním počasí v České republice:

Většinou zataženo, místy s občasným deštěm nebo mrholením. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 stupňů Celsia.