• 30.4.2002

    Občanští demokraté mají nyní šanci vyhrát parlamentní volby v deseti krajích. Sociální demokraté jsou podle aktuálního průzkumu agentury TNS Factum nejsilnější ve třech krajích, Koalice křesťanských demokratů a Unie svobody-Demokratické unie by slavila vítězství jen v Jihomoravském kraji. Průzkum agentura uskutečnila pro internetový server www.iHNed.cz v březnu a dubnu mezi téměř 4000 respondentů. Proti minulému šetření si ČSSD nepatrně pohoršila. Šanci vyhrát má vládní strana nadále na Vysočině, Moravskoslezském a Libereckém kraji, o vítězství v Olomouckém kraji by ji připravila ODS. Občanští demokraté mají nejsilnější postavení v Praze a nejslabší v Moravskoslezském kraji. Je stranou s nejvyrovnanější podporou, její prognóza neklesá v žádném kraji pod 23 procent hlasů. ČSSD má nejvíce voličů v Moravskoslezském kraji, nejslabší je tradičně v Karlovarském. Koalice je nejsilnější v Jihomoravském kraji, nejméně příznivců má v kraji Ústeckém. KSČM má největší podporu na Vysočině, nejmenší v Pardubickém kraji. Na prvních čtyřech místech se umístily ve všech krajích nynější parlamentní strany. Nad pětiprocentní hranici se dostala jen extremistická Pravá alternativa v Karlovarském kraji a Strana za životní jistoty v Jihočeském kraji.

  • 30.4.2002

    Skoncovat s diskriminací německojazyčné menšiny v Česku kvůli takzvaným Benešovým dekretům po vstupu země do Evropské unie a vyslovit politování nad nespravedlivým vyhnáním ze Sudet požadoval rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v rozhovoru, který otiskl slovenský list Pravda. Pád železné opony a návrat k demokracii "jsme pokládali za šanci k odstranění problémů diskriminace, které v dekretech z hlediska dnešního posuzování lidských práv jsou", uvedl. "Důležité je, aby se vyslovila přinejmenším lítost nad nespravedlivým vyhnáním lidí ze Sudet, mezi nimi i žen a dětí, kteří neměli s nacionálním socialismem nic společného. Měli bychom se pokusit o to, aby se tehdejší svévole jakoby přeložila do dnešního právního rámce. O tomto tématu je třeba v rámci diskusí o společné Evropě otevřeně hovořit i mezi přáteli a sousedy. Se vstupem Česka do unie už nesmí mezi občany EU existovat žádná diskriminace. A o to se spolu s Evropskou komisí a Evropským parlamentem snažíme," řekl kancléř Schüssel.

  • 30.4.2002

    První blok jaderné elektrárny Temelín začal v úterý dopoledne po dvoudenním přerušení znovu dodávat elektřinu do sítě, když obsluha připojila generátor do rozvodné sítě. Výkon reaktoru byl v okamžiku připojení 37 procent a elektrárna vyráběla asi 300 megawattů elektřiny. Mluvčí Temelína Milan Nebesář ČTK řekl, že výkon reaktoru se bude postupně zvyšovat až na 100 procent a již při tomto zvyšování personál provede některé plánované dynamické testy. První temelínský blok naposledy vyráběl elektřinu v neděli, kdy však pro drobnou netěsnost na přívodu páry do druhého nízkotlakého dílu turbíny musel generátor odpojit. První blok nastartoval reaktor ve středu minulého týdne. Stalo se tak po dvouměsíční odstávce, při níž technici mimo jiné vyměnili vadné armatury v nejaderné části. V neděli ráno obsluha připojila turbosoustrojí do rozvodné sítě, aby ho večer pro netěsnost přívodu páry znovu odpojila.

  • 29.4.2002

    Občanská demokratická strana (ODS) spustila předvolební kampaň i na Slovensku. "Čeští občané, přijďte k volbám," vybízí inzerát ODS v pondělním slovenském tisku. Inzerát sice ujišťuje, že "ODS si váží každého hlasu", ale zdá se být zaměřen především na účast voličů z řad české komunity na Slovensku. Připomíná, že červnových voleb se tentokráte budou moci účastnit i občané ČR žijící na Slovensku, nesmějí však zapomenout, aby se do 5. května zaregistrovali na velvyslanectví v Bratislavě, respektive na konzulátu v Košicích, a to i v případě, že by chtěli volit v ČR.

    Autor: Eva Petržílková
  • 28.4.2002

    Předseda ODS Václav Klaus v neděli otevřeně prohlásil, že ČSSD považuje za možného koaličního partnera. Řekl to novinářům po debatě s premiérem Milošem Zemanem (ČSSD) v pořadu Sedmička televize Nova. Zástupce Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU prohlášení předsedy ODS nepřekvapilo. Před volbami v roce 1998 se Klaus se Zemanem shodoval, že koalici ČSSD a ODS není možné vytvořit kvůli neslučitelnosti stranických programů. ODS pak po volbách umožnila ČSSD sestavit menšinovou vládu.

    "Je nová situace a při vší kritičnosti k vládě sociální demokracie i ona je ve hře jako koaliční partner jak pro nás, tak pro čtyř, tří, dvoukoalici nebo jak se to dneska jmenuje," uvedl Klaus, který nyní preferuje vytvoření většinové vlády. Doufá, že výsledek letošních parlamentních voleb nevyústí v patovou situaci jako před čtyřmi lety.

    Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda k tomu poznamenal, že "Václav Klaus a Miloš Zeman nikdy nesledovali jiný cíl než spolu udržet své pozice". Podle Karla Kühnla (Unie svobody-DEU) se ODS a ČSSD zalíbilo u moci. "Chystají se udělat vládu spolu, pokud to jen trošku půjde, to není nic nového," poznamenal.

  • 28.4.2002

    Vstup České republiky do Evropské unie se komplikuje poté, co česká Poslanecká sněmovna ve středu potvrdila takzvané Benešovy dekrety. Podle německého nedělníku Welt am Sonntag to prohlásil člen Evropského parlamentu za německé sociální demokraty (SPD) a bývalý předseda tohoto sboru Klaus Hänsch. České usnesení "neodpovídá na všechny otázky, které v souvislosti se vstupem do EU vyvstávají", cituje list politika německé vládní strany. Hänsch nyní čeká na výsledky právní expertízy, kterou si objednal zahraniční výbor Evropského parlamentu i Evropská komise.

    Rozbor EP má především zjistit, jak dalece dodnes ovlivňují českou právní praxi výnosy, které vytvářely podmínky pro vyvlastnění a vysídlení Němců. "Máme příklady, kdy ještě dnes dekrety hrají v rozsudcích diskriminující roli," prohlásil Hänsch. Pak by podle něj v rámci EU existovalo mimořádné právo, které by se týkalo Němců. Hänsch zároveň odmítl požadavky předsedy ODS Václava Klause, aby se dekrety legitimizovaly ve smlouvě o členství ČR v společenství. "Pak by i lidé jako já hlasovali proti žádosti o vstup," konstatoval politik SPD.

  • 27.4.2002

    Předseda ČSSD Vladimír Špidla odmítá sedět ve vládě společně s šéfem ODS Václavem Klausem. Možnost vytvoření velké koalice s občanskými demokraty po červnových volbách do Poslanecké sněmovny však nevylučuje. Nejlepší by však podle něj byla povolební koalice ČSSD s KDU-ČSL. Řekl to v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. "Říkám jasně, že já bych s Václavem Klausem ve vládě nebyl. Stále to platí," uvedl. Jejich vztah je podle něj chladný. "Můj hlavní důvod je, že Václav Klaus představuje naprosto definovanou politickou strukturu, a já si nedovedu představit, že by vláda, ve které by byl, umožnila zformulovat rozumnou koaliční dohodu," vysvětlil.

  • 27.4.2002

    Skupina zhruba 15 členů a příznivců Koalice se vydala po stopách praotce Čecha na Říp. Přidali se k tradiční Řípské pouti, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Byl mezi nimi i šéf poslaneckého klubu Unie svobody-DEU a volební lídr Koalice pro Ústecký kraj Karel Kühnl (US-DEU) a poslankyně KDU-ČSL Vlasta Parkanová. Kühnl novinářům řekl, že sem nepřišel před volbami agitovat. Akci prý chápe spíše jako spojenou s historií.

    Před červnovými parlamentními volbami si Říp pro svou volební agitaci vybrali sociální demokraté: horu zdolali na začátku dubna. Šéf ODS Václav Klaus se má v blízkosti vyhaslého vulkánu pohybovat v neděli. Řípská pouť je jednou z největších v Čechách. Koná se každoročně u příležitosti svátku sv. Jiří, jemuž je zasvěcena rotunda na vrcholu hory. Zejména v 19. století byla hora cílem národních poutí a setkání vlastenců.

  • 26.4.2002

    Zemský soud v Linci nepřijal žalobu spolkové země Horní Rakousy proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín (JETE). Soud rozhodl, že mu nepřísluší o žalobě rozhodovat. ČTK ve Vídni o tom informoval zmocněnec hornorakouské vlády pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec. Agentura APA to hodnotí jako "těžkou ránu pro temelínské odpůrce". Ve zdůvodnění rozsudku se mimo jiné uvádí, že podobná žaloba je na základě mezinárodní dohody o státní imunitě nepřípustná. Jak ČTK ve Vídni řekl Pavlovec, zemská vláda se proti rozhodnutí hodlá odvolat.

  • 25.4.2002

    "Neutrálně až pozitivně" se staví pravicoví němečtí a rakouští poslanci Evropského parlamentu k pondělnímu prohlášení české Poslanecké sněmovny k Benešovým dekretům. Hodlají odkaz na ni, v pozitivním smyslu, zahrnout i do vlastní rezoluce o České republice, kterou připravují na červen, řekl ve čtvrtek po setkání s předsedou zahraničního výboru EP Elmarem Brokem český ministr zahraničí Jan Kavan. Připustil zároveň, že pokud by právní analýzy dekretů prováděné Evropskou komisí nebo Evropským parlamentem dospěly k závěru, že tyto dokumenty zahrnují nějaké diskriminační klauzule, musela by s tím Praha do vstupu do EU "něco udělat", přinejmenším se tím "vážně zabývat". Zatím však čeští právníci žádnou takovou nesrovnalost neodhalili. Ministr Kavan především konstatoval uklidnění a konstruktivnější přístup.

    Autor: Eva Petržílková

Pages