• 29.4.2026

    Do Keni ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem dorazily čtyři ohrožené antilopy bongů horských. Podle agentury AP budou bongové, kteří patří k největším antilopám na světě, po aklimatizaci vypuštěni do svých rodných lesů. Bongové v úterý přiletěli nákladním letem společnosti KLM na mezinárodní letiště v keňském Nairobi. Přepraveni byli v dřevěných bednách. Na místě je přivítali keňský ministr zahraničí Musalia Mudavadi a keňská ministryně turismu Rebecca Mianová, kteří událost označili za "návrat majestátních bongů domů". Jedná se o třetí takový návrat v uplynulých letech, přičemž ten poslední se uskutečnil v únoru 2025. Po čase stráveném v karanténě a aklimatizaci se čtyři samci přesunou do rezervace Mount Kenya Wildlife Conservancy, kde již žije 102 bongů. Následně budou vypuštěni do volné přírody. Samci z Evropy jsou podle představitelů keňské rezervace klíčovou součástí programu návratu bongů do přírody. Velvyslankyně České republiky v Keni Nicol Adamcová podle AP uvedla, že toto přesídlení odráží dlouholeté partnerství mezi Českou republikou a Keňou v oblasti ochrany přírody a společný závazek chránit ohrožené druhy.

  • 29.4.2026

    Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Skupina v minulosti vydala pro Česko 14 doporučení, z nichž podle aktuální průběžné zprávy země zcela splnila osm a částečně šest. Zpráva konstatuje, že loni sice začal platit zákon přinášející větší transparentnost do schůzek zákonodárců s lobbisty, stále však není vymezen způsob, jímž mohou politici s lobbisty jednat. Doporučení přijmout etický kodex pro poslance bylo podle GRECO splněno jen částečně, pro senátory vůbec.

    Skupina doporučila také zavést povinná majetková přiznání pro členy parlamentu, která mají být dostupná na internetu, což podle ní české zákonodárné orgány splnily jen zčásti. Aktuální zpráva uvádí, že skupina "zaznamenala znepokojivý trend směrem ke zúžení rozsahu a způsobů přístupu k oznámením (přiznáním)". V rozporu s doporučeními přiznání dosud nezahrnují rodinné příslušníky, píše GRECO. Zpráva rovněž uvádí, že Česko dosáhlo dílčích pokroků v oblasti justice, rezervy však vidí například u etického kodexu pro soudce, který není jasně vymahatelný a nevztahuje se na všechny soudce. Naopak beze zbytku splnilo Česko doporučení umožnit soudcům odvolat se proti kárným rozhodnutím včetně odvolání z funkce.

  • 29.4.2026

    Městští policisté v Ústí nad Labem i městská technologická společnost Metropolnet už mají k dispozici drony. Strážníci se pomocí nových strojů chystají na kontrolu bezdomovců i pytláků na vodních tocích. ČTK o tom informoval jejich ředitel Pavel Bakule. Firma Metropolnet dokáže naskenovat terén jako podklad pro vytvoření 3D modelu města, uvedl primátor Petr Nedvědický (ANO). Malé bezpilotní letouny umí také odhalit únik tepla v budovách nebo pomoct při požárech. "Ztratí se nějaký občan, v ten moment je to věcí městské policie. V případě skenování zeleně je to úkol společnosti Metropolnet," uvedl příklady Nedvědický. Městská policie má koordinační smlouvu s hasiči, na jejímž základě jsou strážníci zařazení do integrovaného záchranného systému, doplnil primátor.

    Město má k dispozici čtyři drony. Jejich pořízení stálo okolo 12 milionů korun. Náklady pokryla dotace, kterou město získalo na základě vítězství v soutěži 5G pro 5 měst. Bezpilotní letouny poskytují on-line přenos přes 5G síť, mají různou velikost i výbavu.

  • 29.4.2026

    Odborníci z Česka a Ukrajiny digitalizovali tisíce příběhů zachycujících příběhy Čechů, kteří se stali oběťmi sovětských represí a vykonstruovaných obvinění. Zveřejnění se dočkalo 479 vyšetřovacích spisů sovětské tajné policie KGB, které obsahují údaje o 283 českých občanech. O rozsáhlém česko-ukrajinském projektu, který odborníci představili v ukrajinském Kyjevě, v tiskové zprávě informoval Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který se na projektu podílel. Digitalizované materiály mají podle odborníků význam nejen pro historické bádání, ale i pro vzdělávání a připomínku obětí totalitních režimů. "Každý z těchto spisů představuje lidský osud, který byl násilně přerušen nebo zásadně poznamenán represí," uvedl historik ÚSTR Adam Hradilek. "Díky jejich zpřístupnění dnes můžeme konkrétněji rekonstruovat, jak sovětský režim systematicky pronásledoval i československé občany a krajany. Nejde jen o čísla – jde o návrat jmen, příběhů a paměti," doplnil. Dokumenty zachycují osudy lidí, kteří se stali oběťmi sovětského represivního aparátu, často na základě vykonstruovaných obvinění ze špionáže či údajné protisovětské činnosti.

  • 28.4.2026

    Hokejisté Pardubic slaví po 14 letech zisk mistrovského titulu. V šestém finále play off extraligy vyhráli v Třinci 5:4 v prodloužení a ovládli sérii 4:2 na zápasy. Rozhodl o tom v čase 60:57 svým druhým gólem v utkání Roman Červenka. Dynamo získalo sedmý titul v historii a čtvrtou medaili za sebou po bronzu v roce 2023 a stříbrech z minulých dvou let.

  • 28.4.2026

    Jasno nebo skoro jasno, během dne místy přechodně zvětšená oblačnost. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, na severovýchodě a místy i na severu kolem 9 °C.

  • 28.4.2026

    Společnost MND uvedla do provozu největší bateriové úložiště v Česku. Stojí na severovýchodním okraji Břeclavi a pomůže vyrovnávat výkyvy mezi výrobou a spotřebou elektřiny, čímž posílí stabilitu přenosové soustavy. Firma patřící do skupiny KKCG Karla Komárka investovala do břeclavského úložiště zhruba 250 milionů korun. Jeho životnost by měla být 15 až 20 let, poté je možné zařízení demontovat či modernizovat. MND plánuje letos otevřít na Moravě ještě dalších šest úložišť na pěti místech, řekla ředitelka divize Energy Jana Hamršmídová. Baterie mají výkon 12 megawatt (MW) a kapacitu 31 megawatthodin (MWh). Na konci roku mají mít úložiště MND výkon 42 MW a kapacitu přes 108 MWh.

    Tato úložiště, jejichž výkon činí v Česku v současnosti zhruba 100 MW, mají za úkol ukládat elektřinu v době jejího nadbytku, tedy v době vysoké výroby z obnovitelných zdrojů. Naopak při vysoké spotřebě, obvykle ráno a večer, posílají proud do sítě. Činnost úložiště řídí software s pomocí umělé inteligence, který rozhoduje, jak bude která baterie využitá a pro jakou službu bude v danou chvíli dostupná. Zda bude například zajišťovat podpůrné služby pro provozovatele přenosové soustavy či akumulovanou energii zobchoduje.

  • 28.4.2026

    Na plzeňské Slavnosti svobody letos přijede z USA účastník bojů druhé světové války v Evropě, 101letý Gideon Kantor. Už dříve město potvrdilo účast stoletého amerického veterána Josepha Thurmonda, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková. Slavnosti svobody, které jsou oslavou konce druhé světové války a osvobození Plzně americkou armádou, začnou v pátek 1. května. Oba veteráni by měli do Česka přiletět v těchto dnech, jejich účast na konkrétních akcích oslav se bude ještě upřesňovat. "Moc se těším na svůj návrat na místa, kde pro mě skončila válka, těším se na setkání s vámi všemi. Ve svém věku každý den cvičím a čtu denní tisk. Návštěva Slavností svobody v Plzni pro mě bude úžasným dobrodružstvím," vzkázal do Plzně vídeňský rodák Kantor, jenž byl za války příslušníkem 3804. zásobovací roty, 4. obrněné divize.

    Kantor se narodil 30. března 1925 ve Vídni. Když mu bylo 13 let a nacisté obsadili Rakousko, umístili ho do školy pro židovské děti. Jeho otec byl uvězněn, po jeho propuštění rodina opustila Rakousko a v dubnu 1941 se jako židovští uprchlíci dostali přes Francii, Španělsko, Portugalsko a Kubu do USA. Gideon Kantor dostal v červnu 1943 v 18 letech povolání do armády. Měsíc po vylodění spojenců v Normandii připlul do Evropy.

  • 28.4.2026

    Největším znečišťovatelem v Česku byla vloni podle statistik Evropské komise uhelná elektrárna Počerady. Vypustila 4,2 milionu tun oxidu uhličitého. Mezi deseti největšími znečišťovateli v Česku je osm uhelných elektráren či tepláren a dále rafinerie v Litvínově a železárny v Třinci. Uvedly to ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace ČR. Elektrárna Počerady ze skupiny Sev.en byla loni podle ekologů největším znečišťovatelem jak z pohledu vypuštěného množství oxidu uhličitého, tak i dalších toxických látek. Na druhém místě mezi znečišťovateli byla Elektrárna Tušimice II, kterou provozuje energetická skupina ČEZ. Loni vypustila 3,34 milionu tun oxidu uhličitého. Na rozdíl od počeradské elektrárny ale podle ekologů Tušimice oproti minulosti výrazně snížily emise dalších toxických látek. Na dalších místech byly Elektrárna Prunéřov II, Elektrárna Ledvice, Třinecké železárny, Elektrárna Chvaletice, rafinerie Litvínov, Elektrárna a teplárna Třinec, Elektrárna Mělník a Teplárna Kladno.

  • 28.4.2026

    Za pokus o zapálení brněnské synagogy v rocdostal mladík sedmiletý trest. Další dva roky vězení mu Krajský soud v Brně uložil za podporu propagace terorismu. Obžalovaný se některých činů dopustil ještě jako mladistvý. Maximální možný trest tak byl deset let. V současné době je muž ve vazbě. Útoku na synagogu se podle státního zastupitelství dopustil s dalším nezletilým. Ten ale není kvůli nízkému věku trestně odpovědný. Případ policisté rozkryli při prověřování skupiny, která na sociálních sítích šířila nenávistný obsah a propagovala teroristické organizace.

Pages