Arabské dny

0:00
/
0:00

K přídavnému jménu arabský si většina lidí, pod vlivem sdělovacích prostředků, automaticky připojí slova jako terorismus, fundamentalismus. Ukázat běžnou tvář arabského světa chtějí arabské kulturní dny, které po záštitou Rady arabských velvyslanců v Praze a ministerstva zahraničí pořádá Česko arabská společnost. I když většina akcí se uskuteční v průběhu měsíce června v Praze, část programu se koná i Brně, Olomouci,Vyškově nebo Plzni.

Během měsíce června se představí kultura Sýrie, Alžírska, Tuniska, Palestiny, Libanonu a Saudské Arábie. Na řadě vystoupení zazní arabská hudba, připravena je řada výstav a české publikum bude mít možnost seznámit se třeba i s tradiční i moderní arabskou poezií nebo kinematografií. V takto širokém rozsahu se arabská kultura představí v Česku vůbec poprvé. Více předseda Česko-arabské společnosti, Josef Regner.

"Naše společnost pořádá jednotlivé akce už od svého vzniku v roce 1990. jednalo se vždy o jednotlivé výstavy nebo přednášky a nyní jsme usoudili, že by bylo třeba představit veřejnosti arabský svět v celé jeho šíři. Byť i tyto arabské dny postihují přirozeně jen malý výsek, přece jen umožní veřejnosti utvořit si ucelenější představu o arabském světě. Chceme ukázat, že arabská kultura je velká kultura, která vždy v minulosti ovlivňovala kulturu evropskou. I v současné době žijí v Arábii normální lidé, kteří píší knihy, dělají filmy, recitují. To jsou většinoví Arabové a ne ti, co např. páchají nějaké zločiny."

Součástí vašeho projektu byla i akce pro školy, kdy měli školáci namalovat svoji představu arabského světa.......jaká je?

"Měl jsem dosud možnost vidět asi tři desítky obrázků, které přišly z různých mimopražských škol. Některé obrázky malovaly děti v mateřské školce, jiné děti např. patnáctileté. Práce byly zajímavé, my jsme čekali, že budou znázorňovat písek nebo palmu, ale objevily se i motivy z Pohádek tisíce a jedné noci, motivy architektury, minarety a je vidět, že starší děti jezdí do tohoto světa s rodiči na dovolenou, např. do Tuniska a mají už konkrétní představu o těchto zemích."