Arenberger: Rozvolnění nemůžeme uspěchat, hrozí další vlna

Kolem 30 nebo 40 procent lidí v Česku může stále onemocnět covidem-19, proto je potřeba při rozvolňování vládních opatření postupovat opatrně, aby nenastala jako v minulosti další vlna epidemie. V pořadu CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). O konkrétních rozvolněních od 17. května podle něj zatím rozhodnuto není, vláda při rozhodování v pondělí vycházet z aktuálních čísel a doporučení epidemiologů. Ministr řekl, že v minulosti vláda dvakrát rozvolnění uspěchala, což vedlo k nové vlně epidemie. "To už si nechceme, ani nemůžeme dovolit," uvedl. Doplnil, že za důležité považuje zrušení rotační výuky ve školách, která komplikuje život některým rodičům. Nevyloučil ani otevření restauračních předzahrádek již od 17. května, k tomu však podle něj mají výhrady odborníci z poradní skupiny ministerstva zdravotnictví MeSES.

Od pondělí se v celém Česku opět otevřou všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb. Kromě maloobchodu se budou moci otevřít třeba opravny obuvi, autobazary, autosalony, lanovky, solária, hodinářství, zlatnictví či truhlářství nebo cestovní kanceláře.

Stát začne nejpozději od příštího týdne s masivním sekvenováním vzorků odebraných pacientům pozitivních na covid-19, aby odhalil nové mutace viru, uvedl ministr Arenberger. Již je podle něj zajištěné financování a kapacita pro sekvenování asi 8000 vzorků měsíčně. Dosud stát sekvenoval v menším množství, za posledních 14 bylo podle ministra zachyceno 56 mutací různého druhu. V souvislosti s očkováním postup státu v pořadu kritizoval místopředseda spolku Mladí praktici Vojtěch Mucha. Praktičtí lékaři podle něj dělají všechno pro to, aby očkovat mohli, ale stát jim není schopen zajistit dost vakcín a preferuje očkovací centra.