Ars Sacra - nejtěžší dějiny křesťanského umění

Ars Sacra, foto: ČTK

Rekordy vznikají i o Vánocích. Jako třeba megavánočka. Ale jak prozradil v rozhovoru pro Radio Praha Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, na českém trhu se v předvečer Vánoc objevila i nejtěžší kniha distribuovaná v Česku. Je plná křesťanského umění. Je to luxusní publikace, srozumitelná příručka i fakty nabitá učebnice v jednom. Raritou jsou třeba zlaté záložky nebo rozkládací oltářové panely.

Ars Sacra, foto: ČTK
"Ta kniha se jmenuje Ars Sacra. Jsou to vlastně dějiny křesťanského umění od prvopočátku až po současnost, tedy alespoň v Evropě a na obou amerických kontinentech. Kniha je to vskutku pozoruhodná, protože obsahuje jak architektonické, tak výtvarné umění a to v počtu více než tisíce fotografií, které vznikly jenom kvůli této publikaci. Člověk, který to připravoval, najezdil 150 tisíc kilometrů. Jakožto Muzeum rekordů a kuriozit tady v Pelhřimově budeme tuto knihu registrovat jako nejtěžší knihu v České republice, která je běžně k mání. Může si ji kdokoliv obstarat. My jsme dnes provedli vážení, kniha má 11 kilogramů i s přebalem. Ale vlastní kniha, a to je ten důležitý údaj, má přesně 9 kilogramů a 95 dekagramů. Má 800 stran a je to skutečně pokladnice toho, co je to pravé křesťanství."

Kdo je jejím autorem?

"Autorem je pan Ullmann, je to záležitost, která pochází z Německa. U nás na tom pracoval kolektiv deseti odborníků, kteří prováděli přesné překlady a vtělení textu do původního zobrazení."

Znáte už některé kupce této knihy?

"První, kdo tuto knihu u nás otevřel, byl arcibiskup Dominik Duka. Komu jinému by náleželo dříve se do ní podívat, než právě jemu?"

Foto: ČTK
Určitě jste měli i další vánoční rekordy. K Vánocům patří dobrá vánočka.

"Vánočka je ryze česká záležitost. My evidujeme nejdelší vánočku, jakou kdy kdo u nás upekl. Byla dlouhá 4 metry a 97 centimetrů. Upekli ji pekaři z pekárny Adélka. Bylo na ní spotřebováno 25 kg mouky, 4 kg cukru, vejce, 6 kg másla, 2 kg droždí, půl kila soli, kilo vanilkového cukru a také jeden kilogram mandlí. Nejcennější na tom je, že vánočka byla upečena přesně podle staročeské receptury, udělaná tak, aby těsto nespadlo a vánočka v každém svém průřezu vypadala úplně stejně jako vánočka klasická, jenom trošku zvětšená."

K Vánocům patří i kapr. Co nějaké kapří rekordy?

"V České knize rekordů je nově zapsán i největší odrátovaný kapr. To znamená ozdoba na vánoční stůl nebo na vánoční stromeček, ovšem maxirozměrů. Ten kapr vznikl v Okříškách na Vysočině. Je to výrobek z tvrzeného polystyrenu a potom z několika desítek drátů, které autorka použila na to, aby vznikla tato klasická řemeslná ozdoba."