Babiš: Nahlášeno bylo 61.474 očkovaných proti covidu, reálně je jich víc

V Česku bylo podle odhadů už naočkováno proti covidu 70.000 až 75.000 osob. Oficiálně nahlášeno z očkovacích center bylo 61.474 osob. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po návštěvě očkovacího centra v Brně. Očkovací látky od firmy Pfizer, která se do Česka dodává od 26. prosince, dorazilo přes 169.000 dávek, z nich 71.000 toto úterý. Vláda podle Babiše dnes rozhodne o povinnosti nahlásit očkované proti covidu-19 každý den. Nehlášení osob z očkovaných center včas je podle něj důvodem toho, že se pravidelně nezveřejňují data.

V některých krajích, například Zlínském nebo Moravskoslezském, chtějí rovnou předávat očkovací látku i praktických lékařům, aby očkovali své registrované pacienty nad 80 let. Původně se s tím podle očkovací strategii nepočítalo, praktičtí lékaři měli ve svých ordinacích očkovat až látkou od firmy Astra Zeneca, která se zatím do ČR nedodává. "Ministerstvo zdravotnictví tomuto nebrání, naopak to podporuje," řekl k tomu ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO). Až bude dost vakcíny, bude to podle ministra Blatného až 100.000 denně. Polovinu z nich by měli očkovat právě praktičtí lékaři.

Od 15. ledna se budou hlásit k očkování proti covidu-19 přednostně spolu se seniory nad 80 let i všichni zdravotníci a zaměstnanci v sociálních službách pečující o seniory. Informaci České lékařské komory po prohlídce očkovacího centra v Brně potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Seniorů starších 80 let žije v Česku zhruba 440.000 a podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání. Od 1. února se pak k očkování budou moci registrovat i mladší lidé.