Babiš: Vláda nouzový stav kvůli situaci v nemocnicích nevyhlásí

Vláda nouzový stav kvůli zhoršující se epidemické situaci v zemi nevyhlásí. Na dotaz ČTK to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO) během večerního jednání kabinetu. Znovuzavedení stavu nouze zvažovalo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem byla situace v nemocnicích hlavně v moravských krajích, které čelí náporu pacientů s covidem-19. Vyhlášené opatření by umožnilo nařídit pracovní povinnost medikům. Podle informací několika členů vlády návrh ale nakonec nikdo oficiálně nepředložil.

Ministerstvo vnitra během dne upozornilo na to, že k celostátnímu vyhlášení nouzového stavu kvůli covidu-19 nejsou aktuálně splněny zákonné požadavky. Po zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) jeho předseda a dosluhující ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že pro dodržení zákonného postupu by měla čtveřice krajů epidemií nejvíce postižených uspořádat nejdříve zasedání vlastních krizových štábů a zvážit vyhlášení stavu nebezpečí na svém území.

Kriticky se k možnému zavedení nouzového stavu postavil i ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Nouzový stav kvůli tomu, aby museli očkovaní studenti lékařských oborů místo studia dělat v nemocnicích pomocné práce?" napsal dopoledne na twitteru.

Stát nakoupí antigenní testy do škol a nabídne proplácení PCR metody

Stát nakoupí bezmála 14 milionů antigenních testů na covid pro použití ve školách, využije k tomu peníze z Fondu solidarity EU. Nákup zajistí Správa státních hmotných rezerv, sdělil na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO) během zasedání vlády. Vláda dnes také uvolnila 192 milionů korun na přesnější PCR testování covidu ve školách. Školy tak budou moct opět využít proplácení částkou 200 korun na test. Pravidelně by se měli do února žáci a studenti testovat každé pondělí.