Banky souhlasily po konci moratoria s odkladem splátek u 77 procent žádostí

Banky podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) vyšly vstříc po skončení zákonného úvěrového moratoria loni na podzim zhruba 77 procentům žádostí o odklad splátek. Nebankovní společností vyhověly zhruba 67 procentům žádostí. Ministryně to uvedla na tiskové konferenci po jednání se zástupci České bankovní asociace a zástupců nebankovních poskytovatelů úvěrů. Ti potvrdili vůli k pokračování ve vstřícném přístupu k žadatelům.

Od konce zákonného moratoria na odklad splátek na konci loňského října do konce letošního února u bank lidé podali 32.000 individuálních žádostí o odklad splátek úvěru za 31,7 miliardy korun. Z toho zhruba 31.000 žádostí podaly domácnosti a zhruba 1200 žádostí dali podnikatelé a firmy. Zhruba ve dvou třetinách případů se žádosti týkají spotřebních úvěrů, ve třetině jde o hypoteční úvěry.

Úvěrové moratorium umožnilo dlužníkům z řad spotřebitelů, podnikatelů a firem odložit splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem loňského roku, a to do konce října. Bylo závazné pro všechny banky a nebankovní poskytovatele úvěrů, klienti jej mohli využít dobrovolně. O zákonný odklad podle MF loni požádalo přes 400.000 klientů finančních institucí. I po konci moratoria banky klientům v souvislosti s pandemií umožňují odklady splátek a další úlevy (snížení splátek, dočasná úhrada pouze jistiny či úroků apod.), a to na základě individuální domluvy.