Blokáda tržnice v Dubí: Boj o padělky a o čas

0:00
/
0:00

Severočeští celníci už více než týden nepřetržitě hlídají tržnici v Dubí u Teplic. Blokáda je podle celníků nejúčinnější zbraní proti prodeji nelegálního zboží. Vietnamští stánkaři před kontrolory stihli sklady a obchůdky uzavřít, z areálu utekli a dosud se nevrátili. Celníci zřejmě požádají státní zastupitelství o povolení ke vstupu do uzamčených prostor, protože jsou přesvědčeni, že v příručních skladech najdou další padělky textilu či kopie zvukových nosičů.

Tržnice s textilem z Asie
S celníky při kontorlách spolupracuje Česká obchodní inspekce. Ředitel ústeckého inspektorátu Vojtěch Skála vysvětlil, jaký je důvod blokády tržnice v Dubí:

"Jakmile přijede jakýkoliv kontolní orgán, tzn. celníci případně policie nebo my, prodejci uzavřou krámy a utečou a nepřiznají se, že je to jejich zboží. Takže celníci jim to tam teď blokují a všichni předpokládáme, že postupně budou otevírat, aby nepřicházeli o tržbu, zejména od německých zákazníků. My už jsme se tam byli podívat, pár prodejních stánků bylo otevřeno a ten den (minulý týden) jsme zabrali zboží za 870 tisíc korun. Zhruba rok zpátky jsme provedli 15 kontrol, kdy jsme zabavili na 5 000 výrobků v celkové hodnotě 7,5 milionu,"říká Vojtěch Skála.

Prodej padělaného zboží se soustředí na stánky podle Skály proto, že trhovci se utíká před kontolou snadněji než prodavači s kamenným obchodem. Prodej padělaného zboží na tržištích je společným problémem českých obcí sousedících s Německem a Rakouskem. Největší tržby mají trhovci od německy mluvících zákazníků, říká Skála:

"Největší tržby mají skutečně od zahraničních nakupujících. Třeba do toho Dubí, jsme zažili, že přijede autobus německých turistů na nákupy. A těm turistům je to jedno, co koupí, hlavně že je to z hledika přepočtu korun na eura vychází levně."

Proč se ale potom prodavači soustřeďují v Čechách?

"Tady zatím platná legislativa... ne že jim dává možnost, to je zakázáno prodávat falza, samozřejmě, ale usadit se tady, to už je věcí cizinecké policie a živnostenských úřadů, které vydávají oprávnění..."

Poslanec Zbyněk Novotný za ODS ze sněmovního podvýboru pro obchod, ochranu spotřebitele a ochranu trhu soudí, že legislativa je v Česku dostatečné. Selhává ale její vymáhání:

"Ta situace není zapříčiněná nedostatkem naší legislativy nebo nějakými legislatiovními chybami, ale především nedostatečnou aplikací našich zákonů. Vlastně nedostatečnou represí. Většina zákazníků přijíždí z Německa a na německé straně hranice žádné podobné tržnice nejsou. je to dané tím, že ten trhovec si vůči našim kontrolním orgánům, vůči policii a vůbec vůči českému státu dovolí mnohem víc, než vůči německému státu a německým protějškům."

Italská policie například pokutuje i zákazníky, kteří kupují levné napodobeniny drahého značkového zboží. Podle zákona, kterým se italské úřady snaží bojovat proti padělatelům, tak čeká třeba nic netušícího turistu pokuta 3333 eur. Nákup levného zboží se tedy může skutečně prodražit.