Brány veřejnosti otevírá unikátní skleník Fata Morgana

Myslíte, že je možné procestovat svět během jedné hodiny a navštívit tropy v Praze? Tato fantazie se stane realitou o víkendu, kdy bude v botanické zahradě v pražské Troji otevřen unikátní skleník Fata Morgana. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Tisíce druhů tropických rostlin, šestimetrový hučící vodopád, sladkovodní jezero se stovkami ryb či vitríny s jedovatými jihoamerickými žabkami budou moci obdivovat návštěvníci pražské botanické zahrady v Troji. Skleník Fata Morgana byl už rok ve zkušebním provozu, kdy šest pracovníků, kteří se o něj starají, dolaďovalo všechny drobné nedostatky.

Vznik unikátní stavby, která měla původně stát dvacet milionů korun, ale konečná cena se vyšplhala na desetinásobek, provázely skandály. Aféry jsou však zapomenuty a unikátní skleník otevírá své brány veřejnosti. A té nabídne na zahájení výstavu tropických motýlů, jejichž kukly dorazily z Anglie. Teď už se pomalu klubou a skleník by jich měl být v sobotu plný. Jak uvedl ředitel zahrady Oldřich Vacek, udělat výstavu motýlů není vůbec jednoduché.

"Je to otázka zajištění motýlů, zajištění podmínek jejich líhnutí, jejich krmení a co je důležité, zajištění toho, aby nám neulítli do pražské přírody."

130 metrů dlouhý skleník Fata Morgana je unikátní stavbou, která tvarem připomíná ležaté písmeno S. Není postaven na rovině, ale zastřešuje přírodní skálu. Je rozdělen do tří klimaticky odlišných částí. V první jsou rostliny polopouště a ve druhé vegetace tropického deštného pralesa. Nejmenší část je chlazená a jsou v ní horské rostliny tropického a subtropického pásma. Celkem na 5 tisíc druhů rostlin. Jak dodal Oldřich Vacek, ojedinělost expozice je v tom, že návštěvník může mezi rostlinami volně procházet s pocitem, že je na skutečném výletě.

"Jedno z takových libret toho skleníku bylo, že je to cesta tropickou přírodou. Já si někdy dělám legraci, paroduji Verna a říkám "za osmdesát minut kolem světa."