Brno už si nekonkuruje s Hannoverem a je to znát

V Brně byl 3. října zahájen 47. ročník mezinárodního strojírenského veletrhu, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Největší strojírenský veletrh ve střední Evropě otevřel v pondělí v Brně své brány. Na místě máme našeho zpravodaje Jaromíra Marka. Hovořil s ním Zdeněk Vališ.

V Brně byl 3. října zahájen 47. ročník mezinárodního strojírenského veletrhu,  foto: ČTK
Tradiční termín konání brněnského strojírenského veletrhu byl po celá desetiletí v polovině září. Proč byl vlastně letos tento termín posunut do října?

"K posunutí termínu došlo z čistě praktických důvodů. Tentokrát se vlastně poprvé podařilo sladit konání brněnského veletrhu s pořádáním obdobného prestižního veletrhu v německém Hannoveru. Ten se koná právě v druhé polovině září, takže zde docházelo k termínové kolizi. Vystavovatelé na jednom nebo druhém veletrhu by nestihli včas přemístit své exponáty, mnohdy rozměrné a těžké stroje. Díky změně termínu mohlo letos do Brna přijet mnohem víc vystavovatelů."

Návštěvníci tedy budou mít poprvé možnost shlédnout i exponáty, které měly světovou premiéru v Hannoveru. Je to tak?

"Určitě i to je důvod, proč ke změně termínu došlo. A jak jsem se bavil s organizátory, ten letošní termín by měl být zachován i do budoucna, přinejmenším v příštím roce."

K tomu ale musela dát souhlas Evropská komise. Potřebovalo Brno výjimku?

Premiér Jiří Paroubek s modelem nového vlaku Českých drah Regionova.Vzadu jsou ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a generální ředitel Českých drah Josef Bazala  (vpravo),  foto: ČTK
"Ano. Konkrétně to byla výjimka z pravidel Evropského výboru pro spolupráci v průmyslu obrábění a tváření. Zatím to vypadá tak, že tuto výjimku dostane Brno i v příštím roce."

Má být letošní veletrh výjimečný ještě něčím jiným? Jaké je vůbec jeho ústřední téma?

"Takovým hlavním tématem letošního veletrhu jsou kromě obrábění kupodivu plasty. A je to zejména kvůli tomu, že oblast plastů má velkou návaznost na automobilový průmysl, který se v posledních letech stal v Česku nosným průmyslovým oborem, a Česká republika, což je známá informace, se stala jakousi automobilovou velmocí. Plasty přitom představují často klíčové komponenty pro automobilový průmysl. Dodávají je domácí velké podniky i stovky drobných a středních firem."

Pojďme k aktuálnímu dění. Co se dosud na výstavišti odehrálo?

"Zahájení veletrhu se zúčastnila skoro celá vláda, respektive kromě premiéra i všichni ministři, jejichž resorty mají bezprostřední vztah k hospodářství. Jsou zde i představitelé opozice. Zahájení si nenechal ujít šéf ODS Mirek Topolánek. Velké zastoupení mají samozřejmě všechny podnikatelské svazy, Hospodářská komora. První den už tradičně je věnován nejrůznějším seminářům, setkáním a pochopitelně už se také čile obchoduje, což je hlavní význam veletrhu."