Bude Praha olympijským městem?

Pražští radní řeší, zda se má hlavní město ucházet o pořádání olympijských her v roce 2016, případně v roce 2020. Plánování je zatím ve fázi vypracovávání expertních analýz. Podle ekonomů z firmy PricewaterhouseCoopers, která analýzu za 15 milionů připravila, je Praha schopna olympijské hry uspořádat. Podrobnosti zjišťovala Martina Lustigová.

Mezi výhody, které mluví pro pořádání letní olympiády v Praze, patří ideální poloha a dostupnost města. Na druhou stranu ale existují jasné nevýhody, například nedostatek sportovišť nebo ubytovacích kapacit. Přesto někteří radní v čele s primátorem Pavlem Bémem považují pořádání olympijských her za uskutečnitelné a pro Prahu přínosné.

Co podle náměstka primátora Jana Bürgermeistera přinese pořádání olympijských her Praze a Pražanům?

"Pražanům modernější město se spoustou nových příležitostí. Praze schopnost pořádat spoustu sportovních akcí světového významu i po olympiádě. Celé České republice i Praze to přinese nový impuls, proč se přijet do Prahy podívat a proč v Praze strávit o den o dva dny déle..."

Pražští zastupitelé si dobře uvědomují, že Praha má i handicapy, k nimž patří v první řadě nedostatek sportovišť:

Jan Bürgermeister  (vlevo) a místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák,  foto: ČTK
"Praha má obrovský deficit ve sportovištích, nejen těch špičkových, ale i těch pro využití volného času dětí i nás všech. Já si myslím, že přímý důsledek toho je, že lidé někdy zbytečně utíkají z Prahy do rozvolněné krajiny a mění se životní styl."

Kde by nová sportoviště mohla vzniknout? Velká část olympijských sportů je zařazena do Letňan, dále na Letnou, na Strahov, na Štvanici, ale i do vlastního centra města. Část sportů bude nutné umístit mimo Prahu, například jachting se odsune na Lipno.

Celkové náklady na pořádání olympijských her vyčíslili ekonomové z firmy PricewaterhouseCoopers na zhruba 135 miliard korun. Nedávné olympijské hry v Aténách ale byly mnohem dražší, než se původně očekávalo. Podle analytiků by hlavní město spolu se státem muselo investovat 60 miliard korun, zbytek by dodaly soukromé firmy. Zisk, který by měl podle ekonomů tyto náklady převýšit, je odhadován na 25 miliard korun.

S olympijským záměrem ale nesouhlasí všichni zastupitelé. Proti nápadu se postavil i Michael Hvížďala. Proč?

"Jednak je město velmi zadluženo, dále Praha je komorní město, takže ta olympiáda se tam nevejde. Ta částka, o které se hovoří, zhruba přes 130 miliard, mi připadá výrazně poddimenzovaná. A jsou zde ještě další technické problémy."

Z technických problémů Hvížďala vyzdvihl dopravní situaci, kdy by se v Praze najednou muselo přepravovat přes půl milionu více lidí. Těžké podle něj bude i ubytování takového počtu návštěvníků.

Pražský magistrát čeká v lednu příštího roku bitva o olympiádu. Začátkem roku 2005 by totiž měli pražští zastupitelé rozhodnout, zda o pořádání olympijských her bude Praha vůbec usilovat.