Budoucnost hokejového týmu HC Slovnaft Vsetín je nejistá

Jak jsme už informovali, mistrovský hokejový tým HC Slovnaft Vsetín má problémy se svou existencí. V těchto dnech se řeší otázka, zda v nové sezoně zůstane v nejvyšší soutěži anebo se slavný klub rozpadne a zmizí v zapomnění. Podrobnosti má Kateřina Brezovská.

Celý značně zamotaný a intrikami prošpikovaný příběh kolem vsetínského hokeje začal na jaře poté, co majitel klubu Roman Zubík skončil ve vazbě a je obviněn z podvodů v celkové hodnotě 600 milionů korun a návodu ke krádeži za 295 milionů korun.

Roman Zubík přitom stále drží většinu akcií vsetínského hokejového klubu - 89 procent. Zbývajících 11 procent akcií vlastní občanské sdružení HC Slovnaft, které založil bývalý sportovní ředitel Oldřich Štefl. Oba subjekty si přitom osvojují právo na reprezentaci Vsetína a proto poslaly na hokejový svaz přihlášku do nového ročníku hokejové extraligy. Občanské sdružení v ruce drží silné trumfy - smlouvy s hráči a klíčovými zaměstnanci klubu, akciová společnost třímá v ruce pro změnu práva na účast v extralize. Ředitel extraligy Stanislav Šulc tedy před nekolika týdny vyzval znesvářené strany k jednání, ale odpovědi se nedočkal. Až o tomto víkendu se v pracovně starosty Vsetína Jiřího Čunka uskutečnila schůzka všech zainteresovaných stran. Zúčastnil se jí také společně s předsedou Asociace profesionálních klubů Bohumilem Koželou ředitel extraligy Stanislav Šulc.

"Tak já jsem předně rád, že se taschůzka uskutečnila. Velkou měrou se o to zasloužil vsetínský pan starosta protože bohužel musím konstatovat, že uteklo 14 dní aniž obě znesvářené strany k sobě našly cestu, teď ji teda našly. Jejich stanoviska jsou i nadále protichůdná. Ale nakonec se snad podařilo najít řešení. To spočívá v prodeji akcií akciové společnosti."

Jméno subjektu, který akcie společnosti HC Slovnaft získá a pod jehož vedením by zároveň měl Vsetín vstoupit do nového ročníku nejvyšší soutěže, je však nadále obestřeno tajemstvím. Stanislav Šulc ale vyjádřil přesvědčení, že záležitost bude brzy definitivně vyřešena.

"Tlumočil jsem tam stanovisko, že budu navrhovat, aby valná hromada Asociace profesionálních klubů schválila - a jsem přesvědčen o tom, že to udělá - že eventuální přesun práva hrát extraligu po datu 7. srpna by řídící orgán APK už neměl schválit. A tedy je to tak, že příští extraligový ročník už bude hrát buď jeden subjekt ve Vsetíně, nebo druhý, anebo potom bohužel extraliga ve Vsetíně nebude."

Pokud se do úterý 11. září, kdy začíná extraliga, nepodaří uspořádat majetkové poměry, hrozí vlna soudních sporů. Ty by podle vsetínského starosty Jiřího Čunka mohly zapříčinit i zánik hokeje ve městě. Vsetín má přitom na udržení extraligy zvláštní zájem. Věhlas šestinásobných hokejových mistrů zviditelnil město v republice jako nikdo předtím. Navíc klub na sebe také váže mládež. Kdyby se hokejisté nakonec museli stěhovat, bylo by to neštěstí pro spoustu rodin, jejichž děti hrají lední hokej na vysoké úrovni, řekl starosta Jiří Čunek.