Budoucnost Werichovy vily zůstává nejasná

Tzv. Werichova vila na pražské Kampě

Kulturní stánek věnovaný odkazu Jiřího Voskovce, Jana Wericha a básníka Vladimíra Holana měla v plánu zřídit Nadace Jana a Medy Mládkových v takzvané Werichově vile na pražské Kampě. Zastupitelé městské části Praha 1 ale tento záměr neschválili.

"Ona nebyla dlouhá ta diskuse a padaly názory, jako že někomu se zdál být 40letý pronájem příliš dlouhý, někomu se zdál způsob úhrady nájemného nezvyklý a tak dále," vysvětlil nám mluvčí radnice Alexandr Koráb. První městská část přitom s nadací o pronájmu vily jednala několik měsíců a už v jejich průběhu se doba pronájmu zkrátila z nadací požadovaných 90 na 40 let. Obchodním organizacím se dává 60 let, proč totéž neudělit kulturním institucím, prohlásila nedávno Meda Mládková. Pokud jde o výši nájmu, měl činit jednorázově téměř 24 milionů korun pak už jen symbolické částky, to ale se závazkem investovat do památky ještě milion dolarů.

Ředitelka nadace Jana a Medy Mládkových Jana Šorfová teď nemá jasno, jak postupovat dále. "My jsme splnili všechny podmínky, které si zastupitelé přáli, dokonce to bylo 29 hlasy z 36 odsouhlaseno v září a všechny ty smlouvy jsme ve finále precizovali dokonce ještě 20. prosince a já jako ředitelka jsem se cítila, že je všechno v pořádku. Samozřejmě budu informovat členy správní rady i paní Mládkovou, která je teď momentálně hospitalizovaná. Budu s ní konzultovat, jak budeme dál postupovat, jestli bude vypsané výběrové řízení, jestli se dál přihlásíme."

Werichova vila
Radnice Prahy 1 ale zatím také sama neví, jak bude zajišťovat opravu a provoz Werichovy vily. "Může se stát, že radnice vypíše nové výběrové řízení. Anebo se stane, že vilu opraví městská část z vlastních prostředků a bude ji provozovat sama,"říká mluvčí Alexandr Koráb. Podle něj je ale jasno v tom, že vila má sloužit kultuře: "Pokud jde o to, co radnice chce s tou vilou, myslím si, že asi ten záměr nebude jiný a bude sloužit kultuře“

A dá se to už nyní nějak lépe specifikovat?

"Já asi těžko budu tady předjímat, co všechno bychom tam chtěli mít, a myslím si, že to bude součást toho materiálu, který bude na radě. Rozhodně si nemyslím, že by se tam otevřela další restaurace. To určitě ne."

Kromě Jana Wericha nebo básníka Vladimíra Holana ve vile na Kampě dříve žil například Josef Dobrovský nebo historik umění Zdeněk Wirth. Klub Za starou Prahu například považuje budovu za velmi kvalitní dílo historické architektury, jemuž dal dochovanou podobu významný architekt Ignác Palliardi, a v neposlední řadě tato kulturní památka podle představitelů klubu dotváří atmosféru Kampy u vltavského nábřeží.

Možná i to jsou důvody, proč si radnice Prahy 1 už několik let neví rady s vilou, poškozenou při povodni v roce 2002, uvažuje její mluvčí: "Máte pravdu v tom, že ta doba nebyla krátká. Ale na druhou stranu Werichovu vilu máme jenom jednu. Takže já si myslím, že ten důraz na to, aby tam bylo všechno v pořádku, abychom byli úplně stoprocentně přesvědčeni o tom, že to dáváme tomu pravému, tak si myslím, že ta doba byla namístě."