Část Moravy zasáhla ničivá povodeň

Foto: ČTK

Několik lidských životů a velké materiální škody si vyžádala povodeň, která v noci ze středy na čtvrtek náhle zaplavila rozsáhlé oblasti Novojičínska, okolí Hranic na Moravě a Valašského Meziříčí.

Foto: ČTK
Bilance povodně je tragická. Do čtvrteční 15. hodiny bylo hlášeno 10 obětí. Šest lidí se utopilo, čtyři se nedočkali lékařské péče. Záchranáři ale varují, že počty mohou ještě stoupnout.

Foto: ČTK
Řada lidí musela být během noci z postižených oblastí evakuována, v Novém Jičíně se to dotklo také domova důchodců. Voda totiž poškodila blízké plynové potrubí a hrozil výbuch.

Voda napáchala obrovské materiální škody. V oblasti pomáhají i záchranáři z Hlučína na Opavsku. Je to bývalá armádní jednotka určená pro extrémní situace. Mluvčí jednotky Petr Orel potvrdil, že nejvíce těžké techniky zamířilo do Jeseníku nad Odrou a části Nového Jičína.

"Naši záchranáři pomáhají při pročišťování komunikací, uvolňování mostů od naplavenin, při svozu evakuovaných osob a v součinnosti s Policií ČR propátrávají vesnice a obydlí kvůli záchraně dalších postižených osob."

Foto: ČTK
Právě Jeseník nad Odrou zasáhla povodeň velmi silně. Zničenou prodejnu má i jedna z místních obyvatelek.

"To je moje. Je to hrozné. je to horší než v 97, nebylo to takové hrozné, jak je to teď. Sotva jsem se trošku postavila na nohy a podnikání je teď v háji. Než se to všecko dá do kupy..."

Problémy nastaly také s dodávkami elektřiny a plynu.

Foto: ČTK
Na mnoha místech řeky a potoky vylité z břehů zcela zaplavily a podemlely silnice. Ředitelství silnic a dálnic odhaduje, že voda způsobila na silnicích škody za stovky milionů korun.

Poničeny jsou i některé tratě. České dráhy jich proto několik musely uzavřít a vybídly občany, aby cestu do oblasti zvážili.

Foto: ČTK
Kvůli povodním zasedala i bezpečnostní rada státu. Na pomoc postiženým částem Moravy vyčlení vláda až 54 milionů korun. Kabinet podle premiéra Jana Fischera rozhodl, že se na záchranných pracích může podílet až 1000 vojáků. Podporu oblastem zasaženým povodní chystají i humanitární organizace. Zapojili se také politikové. Peníze postiženým obcím slíbila i ODS, potvrdil to její předseda Mirek Topolánek.

"Uvědomujeme si kvůli zkušenostem z předchozích povodní, že nejvíce pomoci zvenčí bude potřeba v okamžiku, kdy voda opadne. Rozhodli jsme se proto ze stranické pokladny částku jeden milion korun, která je určena výhradně k odstraňování bezprostředních následků povodní a okamžité pomoci lidem bez přístřeší. tuto částku rozdělíme mezi nejvíce postižené obce."

Finanční pomoc přislíbila obětem povodní i KDU-ČSL. Do postižených oblastí odjel předseda sněmovny, sociální demokrat Miloslav Vlček.