Čechy v Británii trápí nejistota kolem brexitu

brexit

Život Čechů v Británii je zatížen nejistotou kolem rychle se blížícího data plánovaného brexitu. Ačkoli zatím nikdo netuší, kdy a vlastně zda vůbec země z EU skutečně odejde, řada z nich už požádala o status usedlíka, který má zachovat jejich současná práva.

„Pomáhal jsem asi 30 lidem a u všech to proběhlo bez problémů", popisuje Petr Torák, podle něhož celý proces zabere okolo 15 minut. V mobilní aplikaci je třeba naskenovat pas a zároveň vyplnil online formulář. Lidé, kteří žijí v Británii déle než pět let, mají nárok na takzvaný plný status, ti ostatní mohou požádat o předběžný status, který si po pěti letech změní na plnohodnotný. Torák, který má i britské občanství, založil krajanský spolek COMPAS a pomáhá místní romské komunitě. Za služby v místní policii a za práci pro romskou menšinu obdržel Řád britského impéria.

Usedlíkem se již stal i zakladatel a ředitel české školy Comenius School v Leedsu Tomáš Kostečka, podle něhož se tímto systémem dostávají unijní cizinci v Británii pod větší kontrolu úřadů než dosud. „Musíte tam například aktualizovat, když změníte telefonní číslo", popisuje obtíž, které podle něho například přistěhovalci z asijských zemí patrně nečelí.

Čechům vadí byrokracie, dezinformace a slábnoucí libra


Některým Čechům vadí nárůst byrokracie, jiní se potýkají se šířením dezinformací, dalších se dotkla slábnoucí libra. „Nejhorší jsou různé dezinformace na sociálních sítích. Lidé se mě třeba ptají, jestli je pravda, že když odletí do Česka, nebudou se už moci vrátit", dodal pro ČTK Petr Torák. Jaký tipuje výsledek případného druhého referenda? „Podle mě by brexit vyhrál ještě výrazněji", myslí si Torák, jehož čeští známí, kteří mají i britské občanství, prý v případném opakovaném hlasování chtějí podpořit vystoupení země z EU. Čechů, kteří jsou zároveň britskými občany, je podle něho z odhadovaných 100.000 krajanů žijících v Británii jen několik procent.

Brexit může znamenat nucený odchod Čechů z Velké Británie. Petr Torák odhaduje,   že některé rodiny nesplní podmínky pro trvalý pobyt a tak budou muset zemi opustit. S návratem by měla pomáhat pracovní skupina,  kterou sám vede | foto: Ladislav Čurda

Magdalena Bakusová čtvrtým rokem působí v Manchesteru jako chůva v britských rodinách. Na brexitu ji kromě nerozhodnosti politiků trápí hlavně slábnoucí libra, kvůli které nebudou úspory z britských výdělků po návratu domů tak velké. V době jejího příchodu stála britská měna kolem 40 korun, nyní sotva 30.