Češi a Slováci v Bruselu slaví stoleté výročí republiky společně

Prezident T. G. Masaryk pózuje fotografovi ve své pracovně na Pražském hradě při rozhlasovém projevu ke školákům (18. března 1932)

Letošní sté výročí vzniku Československa si připomínají i Češi a Slováci v Bruselu. Akce v unijní metropoli mají především zdůraznit evropský rozměr událostí v Československu v uplynulém století. A nezaměří se jen na rok 1918.

Začátek oslav sta let od založení Československa v Bruselu obstarala připomínka klíčové postavy zrodu společného státu Čechů a Slováků - prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Na filmový dokument o tomto státníkovi naváže například veřejná debata o jeho odkazu.

„Budeme mít už za dva týdny v centru Bozar přednášku profesora ze Sorbony Alana Soubigou, který je přední osobností české vědy zabývající se Masarykem a jeho evropským kontextem", přiblížila ředitelka Českého centra v Bruselu Jitka Pánek Jurková. Masarykovy univerzální myšlenky mají podle ní ohlas i ve frankofonním světě. To samé platí také o událostech roku 1968. I na ty se zaměří bruselské akce, třeba v podobě promítání filmů z československé nové vlny 60. let nebo výstavy fotografií Josefa Koudelky o invazi v roce 1968.

„Pro mě je důležité ukázat to, co možná ne vždy je v západní Evropě zřejmé. Že česká historie je kontinuum a je vrstevnatá a že věci, které rezonují tady, třeba právě rok 1968, rezonují stejně silně, ale úplně jiným způsobem i u nás".

Česko není jen Kundera a Slovensko jen Sagan


Století od vzniku Československa si v Bruselu připomene také Slovensko. Část akcí uspořádají bývalí federální partneři společně, jak poznamenává mluvčí slovenského zastoupení Janka Nagyová.

„Určitě budeme mít společné akce, protože jde o sté výročí společného státu. Můžu vzpomenout například velkou výstavu ke stému výročí, která by měla být v paláci Berlaymont, tedy v sídle Evropské komise".

Padesát let staré události Pražského jara a vpádu vojsk Varšavské smlouvy zase přiblíží spolu s fotografiemi Josefa Koudelky i snímky slovenského fotografa Ladislava Bielika. Všechny akce mají zároveň za cíl rozšířit v Bruselu a v Belgii povědomí o české a slovenské kultuře. Česko si podle Jitky Pánek Jurkové totiž Belgičané většinou spojují s pivem nebo spisovatelem Milanem Kunderou. Slovensko pak hlavně s cyklistou Peterem Saganem.

Josef Koudelka: Továrna na exily. Výstava fotografií v pařížském Centre Pompidou | foto: Marie Sýkorová

„Určitě si od toho slibujeme i toto. Řada akcí, které připravujeme ať už sami, nebo s Českou republikou, je určená pro zahraniční publikum, například promítání filmů nebo dny designu", doplňuje Janka Nagyová.

Autor: Filip Nerad
klíčové slovo:
spustit audio