Češi chtějí volit do Evropského parlamentu osobnosti, stranická příslušnost pro ně není důležitá

Parlamento Europeo

K červnovým volbám do Evropského parlamentu půjde 60 procent voličů. Češi budou europoslance vybírat podle osobních kvalit kandidátů, jejich stranická příslušnost bude méně důležitá. Vyplývá to z lednového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění.

Na otázku: "Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu?" odpovědělo 24 % dotázaných Čechů rozhodně ano. Spíše ano pak 36 %. Prostým součtem získáme šedesát procent.

"Tady je potřeba upozornit na to, že deklarovaná účast je vždy vyšší než skutečná volební účast, kterou v současnosti odhadujeme na čtyřicet až čtyřicet pět procent."

Zjišťovali jste, koho budou Češi volit do EP? Dávají přednost osobnostem nebo politickým stranám?

"Většina Čechů si bude vybírat spíše konkrétní osobnost a stranická příslušnost pro ně nehraje až tak významnou roli."

Upozorňuje Naděžda Horáková z Centra pro výzkum veřejného mínění. Ochotu zúčastnit se voleb do EP vyjadřovali v průzkumu relativně častěji lidé ekonomicky aktivní, absolventi středních škol s maturitou nebo vysokých škol, dotázaní s dobrou životní úrovní, respondenti náležející do vyšší příjmové kategorie, kteří by ve volbách do Poslanecké sněmovny dali svůj hlas ODS nebo Unii Svobody. Naopak mezi těmi, kteří k volbám přijít nechtějí, se častěji objevují důchodci, nezaměstnaní a nekvalifikovaní dělníci, ti, kteří by ve volbách do Poslanecké sněmovny volili především Komunistickou stranu Čech a Moravy. Stranické preference pro volby do Evropského parlamentu více méně kopírují preference jednotlivých stran pro volby do Poslanecké sněmovny. Nejvíce hlasů by získala ODS, za ní by skončila ČSSD o čtrnáct procent voličů méně, pak by následovala KSČM s 12 %, KDU-ČSL jen 8% a US-DEU pak mizivé jedno a půl procenta voličských hlasů.

"To, že se lidé obávají vstupu ČR do EU, způsobuje, že ochota zúčastnit se voleb do EP je nižší než ochota účastnit se voleb do Poslanecké sněmovny."

Připomíná autorka průzkumu Naděžda Horáková.