Češi napravili blamáž s Norskem

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Čeští hokejisté absolvovali základní skupinu MS s bilancí 2 vítězství a jedné porážky. To se čekalo, ovšem v jiném garde. Po šokujícím selhání s Nory přišel obrat, když národní tým zdolal po dlouhých pěti letech na velké akci nevyzpytatelné Švédy. K hodnocení úvodu šampionátu jsem pozval staronového kouče reprezentace Aloise Hadamczika.

Jsme svědky revoluce, neboť hokejoví trpaslíci poráží velmoci. Dánsko sestřelilo Finy a Američany, Češi zase poprvé v historii nestačili na Nory. Kde jsou příčiny těchto obrovských překvapení?

Foto: ČTK
"Je to proto, že silné země nepřijely v optimálním složení. Ta kvalita se pak vyrovnává, týmy jako Švýcaři, Norové a Dánové se hodně zlepšují a když jim zachytá brankář, tak to není jednoduché. Taková překvapení jsou na každém MS, ale je pravda, že na tomto jsou ještě častější."

Zámoří také zrovna neexceluje. Už jsem zmiňoval porážku USA od Dánska, Američané také prohráli s Němci a tak zažijí déja vu, když po sedmi letech budou hrát o záchranu, takže jim po 28 letech hrozí sestup do B-skupiny. Kanada zase prohrála se Švýcarskem, což na olympijské šampiony také není zrovna dobrá vizitka. Česko po ostudné prohře s Norskem napravilo svou reputaci výhrou nad Švédskem. Zvedlo to podle vás mančaft a nasměrovalo ho pozitivním směrem pro nastávající osmifinálovou skupinu?

Foto: ČTK
"Jedna prohra nebo vítězství - to nemůžeme přeceňovat. Já vím, že rozhodovat bude poslední zápas. Ale včerejší vítězství nad Švédy a především nasazení, vůle a výkon Tomáše Vokouna, tak s tím se dá porazit každý."

Souhlasíte s ostrou kritikou Jaromíra Jágra, kterého naštvaly omluvenky hráčů z NHL nebo máte pochopení i pro druhou stranu?

"Je to jeho názor a týká se to hráčů. Já, jako trenér, se do toho nebudu plést."

Osobně vás zaskočilo, že tolik hráčů odmítlo reprezentovat?

"Omluvenky chodily i mně. V životě a ve světě to tak bývá. NHL je náročná soutěž, kde vám nikdo nedá dolar zadarmo. Ale podle mého názoru je nutné s hráči komunikovat."

Foto: ČTK
Není chyba i v systému? Hraje se v květnu, kdy jsou hráči po sezóně extrémně unavený. Nabízí se přitom září. A také počet ligových zápasů nejen v zámoří, ale i v evropských soutěžích je v současné době nadlimitní.

"To je odpověď na to, že přichází i nějaké omluvenky, za kterými se hledají určité neduhy a podezření vůči hráčům. On nic takového přitom možná v srdci ani nemá."

Troufnete si zatipovat, kdo vyhraje titul a kam až to dotáhne česká reprezentace?

"Preferuji čtyři mužstva, která mohou dosáhnout na titul mistra světa. Jsou to Rusové, Kanada, náš tým a přes nepovedený úvod důvěřuji i Finům."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio