Hokejistům se letos daří

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Příprava na letošní mistrovství světa ve Švédsku a Finsku českým hokejistům vyšla mimořádně dobře. V devíti přípravných utkáních si tvořící se mužstvo pro šampionát připsalo jen jednu porážku. Reprezentační trenér Alois Hadamczik se tak může chystat se svým týmem na světový šampionát v dobrém rozpoložení. Konečná sestava v posledních dnech kouči národního mužstva krystalizovala.

Alois Hadamczik,  foto: ČTK
Po vítězství v přípravné sérii Euro Hockey Challenge čeští hokejisté ovládli poprvé po 14 letech také celý ročník Euro Hockey Tour o dva body před Rusy, které v závěrečném zápase letošního seriálu porazili v Brně 2:1. "Soupeř byl aktivnější než v předcházejících zápasech proti nám. Byli jsme rovnocenným protivníkem," zhodnotil kouč Alois Hadamczik průběh utkání s Ruskem. "I když jsme inkasovali první branku v přečíslení dva na jednoho, tak náš tým dobře bránil a výborně bruslil. Vyhrávali jsme osobní souboje, které už byly na úrovni, jako by se hrálo o nejvyšší mety. To dokládá i těsné vítězství o jeden gól," pochvaloval si trenér výkon svých svěřenců. Přerušení zápasu ve 36. minutě, kdy kvůli velké díře v ledě přišla předčasně na řadu druhá přestávka, přispělo podle českých hokejistů k jejich výhře nad Ruskem. I trenér Alois Hadamczik tento názor sdílí: "Přišli jsme a dali dva góly. Takže se to tak dá říci. Změnili jsme styl hry v útočném pásmu. Šli jsme více do branky. Nenechali jsme se vytlačit v rohu kluziště a dali dva góly," prohlásil trenér Hadamczik.

Čeští hokejisté zvítězili v závěrečném utkání nad Ruskem 2:1,  foto: ČTK
Obránce Petr Čáslava vidí před nadcházejícím světovým šampionátem pozitiva triumfu i jinde:

"Před zápasem jsme si řekli, že to můžeme vyhrát, ale pro nás je důležitější psychická stránka, že jsme porazili silné Švédy, silné Rusy, s Finy jsme sehráli parádní zápas. Takže spíše to je pro nás teď důležité."

Také útočníka Jiřího Novotného celkové prvenství v Euro Hockey Tour potěšilo, ale ví, že nejdůležitější turnaj na hráče teprve čeká:

Rus Nikolaj Kulemin  (uprostřed) leží na brankáři Jakubu Kovářovi,  přihlíží Jiří Novotný,  foto: ČTK
"Užili jsme si to se vší parádou, protože týmy, které sem přijely, jsou samozřejmě už doplněny hráči z NHL, a tím to bylo o to hezčí. Ty týmy byly opravdu silné. Vyhráli jsme dva zápasy, škoda toho utkání s Finy, kde jsme si to nechali utéct. Celkově jsme to vyhráli, ale samozřejmě každý ví, že ten cíl přijde za pár dní ve Stockholmu. Teď to házíme za hlavu."

Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik oznámil po skončení turnaje v Brně nominaci pro mistrovství světa. V závěrečný den turnaje Kajotbet Hockey Games z ní vypadli gólman Tomáš Pöpperle, obránci Jakub Krejčík s Tomášem Žižkou a útočníci Jakub Svoboda, Petr Holík a kvůli zranění i Jiří Tlustý. Alois Hadamczik k nominaci uvedl:

Vlevo Jiří Tlustý,  vpravo švédský brankář Jhonas Enroth,  foto: ČTK
"Jirka Tlustý měl v sezóně problémy s ramenem a přišel za námi, že ho znovu bolí, že má problémy, že není schopný hrát. Takže ten není v nominaci. Můžeme mít pro mistrovství světa čtrnáct útočníků, vzali jsme jednoho hráče navíc, nevíme, co se může stát, a máme 8 obránců. Máme představu, že bude napsáno 2 brankáři, 6 obránců a 12 útočníků s tím, že dva obránci a tři útočníci napsaní nebudou, protože budeme čekat, jak dopadne druhé kolo play off Stanleyova poháru."

Brankáře Tomáše Pöpperleho v týmu nahradí junior Petr Mrázek. Tomáš Pöpperle, který po skončení angažmá ve Spartě řeší své další působení, na šampionát nechtěl cestovat jako trojka. "V národním týmu musí být hráči, kteří přijímají roli a posty v týmu,"řekl trenér. "Petr Mrázek předvedl výkonnost na mistrovství světa dvacítek. Nebojíme se toho, že kdyby se něco stalo a šel do branky, že by zklamal," uvedl Alois Hadamczik s tím, že nadějný gólman dostal povolení od Detroitu, s kterým má v NHL smlouvu. Petr Mrázek se k mužstvu připojí na úterním srazu v pražské O2 aréně. Spolu s ním ze zámoří přicestují také útočníci Milan Michálek s Davidem Krejčím.

Český výběr získal za celkový triumf v Euro Hockey Tour prémii 75 tisíc eur a za druhé místo v turnaji další 30 tisíc eur.

klíčové slovo:
spustit audio