Češi v Londýně cítí nejistotu a doufají, že volby věci vyjasní

brexit

Chystaný brexit vyvolal u mnoha občanů Evropské unie žijících v Británii nejistotu. Jsou mezi nimi také dva Češi žijící v Londýně, kteří poskytli rozhovor ČTK. Podle různých odhadů ve Spojeném království žije 40.000 až 100.000 českých občanů.

„Nikdo vlastně neví, co brexit přesně znamená", řekl architekt Petr Štefek, který v Londýně žije a pracuje více než deset let. Jedinou formalitu, kterou musel dosud v souvislosti s brexitem vyřizovat, byla žádost o takzvaný status usedlíka. Ten by měl podle britských úřadů zajistit svým držitelům jejich dosavadní práva týkající se například lékařské péče, práce nebo studia.

Architekt Štefek: Británie už není „magnetem" pro mladé nadané lidi


Ačkoli Londýn v referendu o brexitu z roku 2016 hlasoval pro setrvání v EU, více než tříletá nejistota a chaos, který výsledek hlasování vyvolal, se podle Štefka na městě podepsaly. Britská metropole, která bývala „magnetem" pro mladé nadané lidi, totiž podle něj zažívá jakýsi „odliv mozků". Z rozhovorů se známými zjistil, že řada mladých kvalifikovaných pracovníků dává nyní přednost Berlínu či Amsterodamu.

Pokud by nakonec Británie důsledně zpřetrhala vazby s EU, byl by to i pro Štefka důvod k návratu do Česka. Londýn by totiž podle něj přestal být tím, co ho na něm nejvíc přitahuje: místem, kde se potkávají lidé a myšlenky z celé Evropy.

Hedvika Chau: Známí doufají, že Británie v EU zůstane

Nejistotu kolem brexitu vnímá i Češka Hedvika Chau, která v Londýně žije téměř patnáct let. Pro ni ale na rozdíl od architekta Štefka odchod z Británie nepřichází v úvahu, neboť se tu vdala a narodilo se jí tu i dítě. Odstrašujícím případem byl pro Hedviku Chau skandál kolem takzvané generace Windrush, který britskou politickou scénou otřásal v loňském roce. Aféra se týkala migrantů z Karibiku, kteří od konce 40. do počátku 70. let minulého století přicházeli s podporou vlády do Británie.

Londýn,  Piccadilly Circus | foto: Jiří Hošek

„Oni tady žili celý život, narodili se tu, myslí si, že jsou Briti, ale v podstatě nemají nárok tady být. Takže raději budu žádat o britské občanství, protože když budu mít pas, tak to bude jistota", vysvětlila Chau, proč chce získat kromě statusu usedlíka, který již má, i samotné britské občanství.