Prezidenta lidé volili nejdřív v Jižní Americe
Nového prezidenta České republiky začali jako první v zahraničí volit čeští občané na zastupitelských úřadech v Jižní Americe. V největším brazilském městě Sao Paulu se k volbám českého registrovalo 72 českých občanů, další mohou přijít, pokud si v Česku nechali vystavit voličský průkaz. V New Yorku na zahájení voleb v České národní budově na Manhattanu čekalo jen pár lidí. "Největší nápor čekáme mezi čtvrtou a šestou, kdy lidem skončí pracovní povinnosti", řekl ČTK generální konzul Arnošt Kareš. Podle jeho odhadu z 500 lidí uvedených na voličském seznamu přijde zhruba 350.
Z celkových 14.370 občanů, kteří se ve světě registrovali ve zvláštních voličských seznamech k volbě prezidenta v zahraničí, představují voliči v zemích Latinské Ameriky podle Černínského paláce necelá čtyři procenta. Nižší počet vysvětluje zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro krajanské záležitosti Jiří Krátký zejména tím, že drtivá většina krajanů v těchto zemích nemá české občanství. "Ve velké většině se v těchto oblastech, například právě v Brazílii, jedná o potomky Čechů v několikáté generaci," uvedl Krátký.
Své hlasy pro kandidáty na prezidenta České republiky mohou postupně od dnešních ranních hodin odevzdávat i Češi žijící v Asii a Austrálii, volební místnosti se už otevřely v Sydney, Pekingu či Tokiu. Na konzulátu v Sydney jako první odvolila 32letá Natálie Fischer, která se na místo dostavila zhruba půl hodiny před otevřením volební místnosti. "Na konzulátu se zrovna otevřelo a utvořila se tam docela dlouhá fronta, která stála až za roh. Přišlo okolo 30 lidí," řekla ČTK k úvodu voleb Fischer. Většina voličů podle ní přijde hlasovat až v sobotu, kdy na to budou mít více času. V Austrálii Fischer žije osm let, letos tam volila poprvé.