Česká centra připomínají 80. narozeniny Jana Švankmajera

Jan Švankmajer ve filmu Přežít svůj život, ke kterému napsal scénář a sám jej také režíroval, foto:  Česká televize

Švankamjerův umělecký styl je těžko zařaditelný, většinou jeřazen k surrealismu. Jeho dílo ovlivnilo jak domácí umělce, tak iněkolik zahraničních, jako například Tima Burtona. Na pole filmuvstupil v 60. letech, v době nové české vlny. Své filmy kombinovalprvky z loutkařství, animací a prvky hraného filmu. Mezinárodnípozornost získal v roce 1983 přehlídkou svých filmů z 60. let namezinárodním filmovém festivalu FIFA.

V letech 1972-1979 měl Jan Švankmajer zakázáno filmy točit, protože odmítl přistoupit na kompromisy při postprodukci svého filmu Otrantský zámek. Tehdy se věnoval scénografii v Činoherním klubu a výtvarné spolupráci na filmech Oldřicha Lipského (Adéla ještě nevečeřela) a Juraje Herze (Deváté srdce). Po ukončení zákazu zfilmoval dvě Poeovy povídky do krátkých děl Zánik domu Usherů a Kyvadlo, jáma a naděje. V roce 1988 natočil svůj první dlouhometrážní film Něco z Alenky, který získal světový úspěch. Představitel hlavní role v dalším filmu Lekce Faust, Petr Čepek získal za herecký výkon in memoriam Českého lva. Cenu za nejlepší film získala pak komedie Otesánek, na kterém pracoval se svojí ženou Evou. Pozornost vzbudili i Spiklenci slasti, kde groteskním způsobem nahlíží na problematiku sexuálních úchylek. Svůj nejnovější film s názvem Přežít svůj život natočil Jan Švankmajer v roce 2010.

Výstava, která dílo Jana Švankmajera připomíná, byla dosud k vidění v Limě, Syndney a Melbourne. Další zastávkou je teď na dva týdny Praha. Odtud putuje do Sofie, Kodaně, Budapešti a Bukurešti. Autoři výstavy František Dryje a Bertrand Schmitt se pokusili Švankmajerovu tvorbu ukázat ve zkratce. Námětem se jim stala Švankmajerova monografie, kde jednotlivé epapy jeho života doplňují eseje. Součástí výstavy jsou i prezentace surrealistických filmů.

Osmdesátinám Jana Švankmajera se věnují i další česká centra. Ve Varně od 10. do 15. září uvidí diváci tvorbu Jana Švankmajera v rámci Festivalu animovaných filmů. Český výtvarník bude hlavní hvězdou výstavy Jiný vzduch v Bukurešti. Výstava představující výběr ze 400 děl bude v této míře a rozsahu k vidění v Rumunsku vůbec poprvé. Švankmajerovu tvorbu připomnělo na výstavě Metamorfózy i barcelonské Centrum současného umění. Během prvních tří měsíců sem přišlo 35 tisíc návštěvníků. Kulturní magazíny o ní hovoří jako o výstavě roku.