Česká expozice na Bienále v Benátkách představí domy ze dřeva

Konzept für den tschechisch-slowakischen Pavillon (Foto: www.e-mrak.cz)

V Benátkách se na podzim uskuteční už 12. mezinárodní výstava architektury. A ani tentokrát nezůstane československý pavilon prázdný. Expozici s názvem Přirozená architektura připraví ateliér E-mrak. Jeho zakladatel Martin Rajniš už téměř osm let navrhuje stavby jedině ze dřeva. O některé z nich stále bojuje s úředníky. Tereza Burianová se profesora Rajniše zeptala, jak bude expozice vypadat a jak se do ní architektům podařilo vtěsnat stavby, které na výšku běžně dosahují i několika desítek metrů?

Martin Rajniš
"Expozice představuje šest staveb, které jsou realizované nebo jsou ve stavbě, a sestává z modelů v poměru 1:6. Ještě dolaďujeme, jestli můžeme před pavilonem udělat hromadu dřeva, které přiletělo z Čech a usadilo se před pavilonem. Člověk tou hromadou proleze, vleze do pavilonu, projde něčím, čemu říkáme zenová chodba, tedy dutá hráň dřeva, kterou prochází a škvírami vidí už do expozice. Z té hráně po kulatých schodech, které vypadají jako schody na Poštovnu na Sněžce, vyleze o patro výš. Tam uděláme osmiminutový film. Člověk se podívá na věže a na ty modely dřevěných staveb, ale neuvidí jich jen šest. Dali jsme proti sobě zrcadla na obě dvě dlouhé stěny, takže se to bude zrcadlit. Takže to bude stověžatá expozice."

Které stavby představíte konkrétně? Budou mezi nimi i ty neschválené stavebním úřadem?

"Ty zejména. Je dost pikantní situace, že na dvě stavby se sápe stavební úřad. Ale sápe se velmi slušně. Nedali mě zatím zavřít, pokutu, kterou původně vypsali, zase zrušili a já se svým právníkem jim neustále vysvětluji to samé, co vím od začátku. Jde o sklad dřeva jednou na výšku a jednou ve tvaru domu. Svoje dřevo na svém pozemku si mohu uskladnit, jak chci. A tam si tříbíme názory, co může a co nemůžu."

Jaké jsou předpokládané náklady celé expozice a kolik peněz už se Vám podařilo získat?

"Stát má málo peněz, jak všichni víme, takže na kulturu zbývá málo. Takže chodím po různých firmách prosit, jestli by nám nepomohli. A pomohou. Už nám chybí jen 900 tisíc Kč z 3,5 milionu. 1,6 milionu dá stát, zhruba 900 tisíc korun jsme vydyndali už na sponzorech, kterým moc děkuji, a 900 tisíc se snad snese ze zlatého nebe. Prostě tunel má na druhé straně už viditelnou díru."