Česká taneční a divadelní tvorba se představuje na Edinburgh Festivalu Fringe

Česká showcase na Fringe 2015 v Edinburku: VerTeDance - Korekce

České scénické umění se představuje na největší přehlídce divadelního a scénického umění Edinburgh Festivalu Fringe (7. 8. - 30. 8.). Mistři divadelního a scénického umění vystoupí během jediného měsíce celkem třiašedesátkrát na čtyřech různých místech v Edinburghu. České centrum Londýn účast umělců opět podpoří. Letos již popáté.

Festival nabízí jedinečnou možnost ukázat českou taneční a divadelní tvorbu početnému mezinárodnímu odbornému i laickému publiku. Zároveň je, vzhledem ke srovnání se stovkami jiných špičkových souborů z celého světa, velkou výzvou i pro samotné umělce. V posledních letech zaznamenali čeští tanečníci vynikající úspěchy v podobě příznivých recenzí, festivalových cen (tři ceny Herald Angel, dvě nominace na Total Theatre Award etc.) a pozvání na festivaly ve Velké Británii i ve světě.

Do Edinburghu přijely špičkové soubory

Letošní výběr se soustředí na soubory, které patří ke špičce českého pohybového divadla a tance, a které na Fringe už v minulých letech vystovaly.

Česká showcase na Fringe 2015 v Edinburku: Cirk La Putyka: Dolls | foto: České centrum Londýn

Do krásného prostoru ZOO Venues se po dvou letech vrací VerTeDance s inscenací Korekce. Představení režiséra Jiřího Havelky s živým doprovodem Clarinet Factory sbírá ocenění a příznivé kritiky už od loňské premiéry. V červnu dokonce soubor získal hned dvě hlavní ocenění na prestižním BE festivalu v Birminghamu. Představení pracuje motivem nesvobody, nemožnosti pohybu a s tím spojenými pocity.

Spitfire Company nabízí originální pojetí Havlovy Audience

Na Fringe se také po čtyřech letech vrací originální Cirk La Putyka, tentokrát s temnými a výraznými Dolls. Směs tance, akrobacie, originální hudby a vizuálního divadla zkoumá fenomén umělých napodobenin člověka. Představení diváci uvidí v cirkusovém stanu Underbelly, jedné z nejnavštěvovanějších scén na Fringe. Cirk La Putyka byl na svém posledním Fringe nominován na prestižní cenu Total Theatre Award 2011.

Na festivalu se představí i Spitfire Company s originálním pojetí Havlovy Audience. Soubor patří k tomu nejprogresivnějšímu z českého divadla, což potvrzuje i cena Herald Angel z Fringe 2013 za One Step Before the Fall. Spitfire vystoupí v působivém sále Summerhall, bývalé veterinární školy a dnes jednoho z neformálních festivalových center.

Do oficiálního programu jedné z mála celoročně provozovaných tanečních institucí DanceBase se dostala i taneční dvojice Tereza Ondrová a Peter Šavel se svou inscenací Boys Who Like to Play with Dolls. Zpracovává problematiku genderu vycházející z fyzické podobnosti obou protagonistů. Představení uchvátilo loni evropské taneční publikum a stalo se součástí tzv. „European Top 20 Priority Companies 2014" každoročně vybíraných mezinárodní sítí Aerowaves. Jak uvedla ředitelka Českého centra Londýn Tereza Porybná, ve všech incenacích jsou strhující výkony interpretů ve fyzicky náročných choreografiích. Náročná látka je přitom vždy zpracovaná s překvapivým nadhledem a vtipem.

Česká showcase na Fringe 2015 v Edinburku: Boys Who Like to Play With Dolls | foto: České centrum Londýn