České a slovenské filmy uvádí festival v Austrálii

Režisér Jan Švankmajer se krátce zmínil také o amarounech, které animoval v seriálu Návštěvníci

V Melbourne a Sydney se koná druhý ročník Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii. Jeho letošní program připomíná 25. výročí sametové revoluce v Československu a pádu komunismu v Evropě. Speciální retrospektivu věnuje Janu Švankmajerovi u příležitosti jeho osmdesátin.

První část přehlídky potrvá do 29. srpna v Melbourne, od 2. do 7. září na ni naváže druhá část v Sydney. "Divákům nabídnou více než 40 celovečerních hraných, dokumentárních a krátkých filmů z české a slovenské produkce. Zahajovacím i závěrečným snímkem je režijní debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři. V Sydney přehlídku otevře slovensko-český koprodukční film Konfident Juraje Nvoty," řekla Denisa Štrbová z Českého filmového centra.

Dalšími tituly přehlídky jsou například slovensko-český hraný snímek Kandidát režiséra Jonáše Karáska ze zákulisí politické kampaně dokumentující, jak mohou média manipulací s událostmi ovlivňovat jejich vývoj. Festival publiku představí i cenami ověnčený Hořící keř Agnieszky Hollandové o Janu Palachovi a událostech, které následovaly po jeho sebeupálení. "V programu festivalu je i soutěžní snímek z karlovarského festivalu Rozkoš Jitky Rudolfové o různých formách lidské posedlosti a psychologické drama Líbánky Jana Hřebejka, zabývající se možností odpuštění provinění z minulosti. Novou českou hranou tvorbu zastupuje i film Jako nikdy Zdeňka Tyce," dodala Štrbová.

Dokumentární tvorba nabízí film Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová, který zkoumá šokující zákulisí nejrozporuplnějšího soudního případu v dějinách československé justice - znásilnění a vraždy studentky medicíny Ludmily Cervanové. Autor filmu se projekce v Sydney zúčastní a bude odpovídat na dotazy diváků. Uveden bude také slovensko-český dokument Sametoví teroristé. V Austrálii bude i projekce digitálně restaurovaných pokladů české a slovenské kinematografie z 60. let 20. století v čele s Ostře sledovanými vlaky Jiřího Menzela.