České basketbalisty v dramatu přemohly Bělorusko a zahrají si o světový titul

České basketbalistky si na domácím světovém šampionátu senzačně zahrají v nedělním finále. V dramatickém semifinále porazily po prodloužení Bělorusko 81:77. Češky tak mají jistotu medaile, naposledy ji získaly ještě ve federální éře v roce 1975, kdy došly k bronzu, o čtyři roky dřív hrály finále.

Na Češkách jako by od začátku ležela tíha velkého očekávání a nabídnuté jedinečné šance na účast ve velké finále. V Karlových Varech se dlouho nemohly nadechnout k uvolněnému výkonu, kterým v pátek šokovaly Austrálii. Jejich sebevědomí a natěšenou arénu navíc Bělorusky hned zchladily svým dobrým útokem a rychlým vedením 9:2. Počáteční ostych a nervozitu české reprezentantky s postupem doby přece jen začaly odhazovat a na konci první čtvrtiny poprvé vyrazily do těsného vedení. Pouhých pět sekund před sirénou Trafimavaová vyrovnala na 68:68. Také prodloužení bylo jen pro silné povahy. Nevídaně vyrovnaný souboj Bělorusko českému týmu zkomplikovalo dvě minuty a 40 vteřin před koncem, když Troinaová po nájezdu zvýšila na 73:72 pro svůj tým. Také domácí ale ukázaly morální sílu, šestky Večeřové a především trojka Vítečkové metr a půl za obloukem vrátily trumfy do českých rukou (77:73). Kapitána Horáková pak přidala půl minuty před koncem šestku, další pokus si sama doskočila a pak dalším bodem dala týmu už čtyřbodový náskok. Další obrat už Bělorusky nezvládly, Češky dalšími šestkami Vítečkové stvrdily svůj triumf a po další ubráněné akci mohly slavit finálový postup.