Basketbalistky jsou nažhavené na start MS

Ivana Večeřová a Hana Horáková (vpravo), foto: ČTK

Nejvýznamnější sportovní akce letošního roku na našem území otevírá své brány. Do Brna, Ostravy a Karlových Varů se sjíždí světová elita ženského basketbalu. Jednou ze šťastného tuctu hráček, které se vešly do výběru reprezentačního trenéra Lubora Blažka, je i rozehrávačka a kapitánka v jedné osobě Hana Machová-Horáková. Vítězku Euroligy, účastnici olympiády v Pekingu i mistryni Evropy z roku 2005 jsem pozval těsně před startem MS k rozhovoru.

Ivana Večeřová a Hana Horáková  (vpravo),  foto: ČTK
Máte za sebou 129 dnů přípravy na MS. Jaké emoce těsně před startem ve vás převládají?

"Zrovna dnes ráno jsem si říkala, že už je to konečně tady. Za všechny mohu shrnout, že je to radost a těšení se, že už konečně začneme hrát."

Jste dirigentkou družstva pouze na ploše nebo i mimo palubovku?

"Jedná se o dospělé osoby, takže je moc dirigovat nejde a to bych ani nechtěla. Kapitánská role je spíše o tom, že si občas promluvím s trenérem, ale že bych vládla tvrdou rukou - to vůbec ne."

Tím, že jste spolu prakticky 4 měsíce, nepřišla na vás ponorková nemoc?

"Čtyři měsíce zní strašně, ale my to vždy braly od pondělí do pátku a v pondělí poté vždy začínal nový cyklus. Žádná ponorka, dokonce ani náznak konfliktu se tady neobjevil."

Brněnská hala,  foto: ČTK
V základní skupině máte Argentinu, Rusko a Japonsko - dále se uvidí. Je nějaké družstvo, které vám vyloženě nevyhovuje a chtěly byste se mu na MS vyhnout?

"Je tady 16 nejlepších týmů světa. Každý má svou kvalitu, se všemi to bude strašně těžké, ale také víme, že každý se dá porazit. Víme, že to bude strašně bolet, když budeme chtít vyhrát, ale dáme do toho všechno, takže je jedno s kým budeme hrát."

MS podpořili v propagačním klipu prezident Václav Klaus, kardiochirurg Jan Pirk, modelka Kůrková, herec Ivan Trojan i dvojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení Martina Sáblíková. Se kterou osobností byste se ráda setkala?

"Já si myslím, že je těžké mezi nimi vybrat. Všichni jsou na špici ve svém oboru, takže bych šla na kafe nejraději se všemi dohromady. Je velice těžké mezi nimi volit."

Medaile pro MS 2010,  foto: ČTK
Vaším ústředním mottem je český basketbalový sen. Jak by vypadal splněný sen v podání Hany Horákové?

"Můj sen je postoupit do play off v Karlových Varech. Tam bych si ty zápasy velmi užívala."

A lesk medaile?

"To je ten nejtajnější sen, který mám v koutku duše. Pokud by se splnil, tak by to bylo super."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio