České centrum v Tokiu představí Antonína Raymonda, jednoho ze zakladatelů moderní japonské architektury

Antonín Raymond

České centrum Tokio představí práci architekta Antonína Raymonda. Je považován za jednoho ze zakladatelů moderní architektury v Japonsku, kde také žil a postavil tu čtrnáct významných staveb. Součástí výstavy bude i pět besed na českém velvyslanectví, na kterých vystoupí i pamětníci tohoto významného architekta.

Antonín Raymond (rodným jménem Antonín Reimann) se stal v letech 1926 až 1939 honorárním konzulem Československa v Tokiu. Od tehdejšího ministra zahraničních věcí dr. Edvarda Beneše obdržel v roce 1928 Řád bílého lva IV. stupně. Pocházel z rodiny kladenského židovského obchodníka. Na místě, kde stál jeho rodný dům, je dnes pamětní deska.

V Praze vystudoval Českou polytechniku a v roce 1910 emigroval do USA. Tady začal pracovat v projekčních kancelářích jako kreslič a v roce 1914 se oženil s výtvarnicí Noémi.

Všichni příbuzní v Československu se stali obětí holocaustu


První světovou válkou prošel Antonín Raymond už jako americký občan a podílel se na osvobození Evropy. Po válce odjel s manželkou do Japonska, kde řídil stavbu hotelu Imperial v Tokiu. A v Japonsku zůstal.

Období druhé světové války, během níž se všichni jeho příbuzní žijící v protektorátu stali obětí holocaustu, strávil s rodinou v USA. Po válce se vrátil do Japonska jako člen štábu generála Douglase MacArthura. Střídavě se vracel do USA, kde v New Yorku založil kancelář spolu s dalším českým architektem Ladislavem Lelandem Radem. Do USA se s manželkou trvale vrátili v roce 1973.

Jeho hudební centrum v Tokiu je zapsané na seznam symbolizující japonskou architekturu 20 století


Během let projektoval a postavil řadu význačných budov a v Japonsku je pokládán za zakladatele novodobé japonské architektury. Jeho nejvýznamnější stavbou je Gunma Music Center v Tokiu, která je na seznamu symbolizující novodobou japonskou architekturu 20. století. Stavěl v Indii, v Pelsylvánii. Na Filipínách postavil kostel Sv. Josefa Dělníka (lidově se mu říká „Kostel rozhněvaného Krista“).

Kostel sv. Josefa Dělníka na Filipínách | foto: Elmer B. Domingo

V současnosti je Antonín Raymond považován za jednoho z nejvýznamnějších českých architektů působících v zahraničí. V roce 1956 byl vyznamenán čestnou medailí od American Institute of Architects a v roce 1964 získal japonský řád Vycházejícího slunce.