České kluby se postavily NHL

nhl.jpg
0:00
/
0:00

Kluby české hokejové extraligy jednomyslně odmítly návrh smlouvy mezi NHL a Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) o podmínkách odchodu evropských hráčů do zámoří. Proti současnému znění kontraktu bylo na zasedání Asociace profesionálních klubů ledního hokeje ve Velké Bíteši na Žďársku všech čtrnáct celků nejvyšší soutěže. Další informace má Josef Kubeczka.

Pro schválení zmíněné smlouvy je nutný souhlas všech evropských hokejových velmocí. Stejně jako u nás však dopadlo v pondělí hlasování klubů v Rusku. Ve čtvrtek byl Mezinárodní hokejové federaci odeslán dokument, v němž stojí, že české kluby a potažmo Český svaz ledního hokeje nepřistoupily na podmínky smlouvy. Prezidenta Asociace profesionálních klubů Luboše Koželuha jsem se zeptal, co je přimělo k odmítnutí smlouvy?

"Myslíme si všichni, že je šance ty podmínky narovnat, že je šance ty podmínky nastavit trochu v duchu fair play pro nás, a samozřejmě tím pádem získat vyšší finanční prostředky za odchod našich hráčů do Ameriky."

Můžete uvést některé vaše konkrétní požadavky?

"Americká strana nabízí, hlavně pro hráče draftované v druhém a dalším kole, řádově 150 tisíc dolarů, a to je částka, se kterou nejvíce nesouhlasíme. Zároveň se nám nelíbí i pozdní platební termíny, které navrhují, že bychom za hráče, kteří tam odejdou v červenci, dostávali peníze někdy v říjnu, listopadu první polovinu a druhou až po novém roce. Dalším momentem je možnost některé hráče podepsat v Americe až 15. srpna, kdy už všechny týmy v Evropě mají postavená mužstva. Pak je velmi nepříjemné, že by z toho mužstva mohl někdo odejít."

Jaké budou podle Vás následky ruského a nyní našeho odmítnutí smlouvy?

"Obě země, jak my, tak Rusové zároveň nabízíme, že o tu smlouvu zájem máme, Znamená to tedy, že já věřím v jednání a diskusi nad našim i ruským návrhem."

Nehrozí, že tento vzdor může být v konečném důsledku pro evropské hráče i kluby stejně nevýhodný jako v případě stávky hráčů NHL?

"Já si myslím, a je to můj soukromý názor, že i kdyby se ta smlouva nepodepsala, že se prostě nic tak strašného nestane. Ve chvíli, kdy my budeme mít hráče pod smlouvou, tak v tu chvíli bude muset americká či kanadská strana s námi jednat a bude se diskutovat o tržních podmínkách odchodu těch hráčů pod smlouvou do USA nebo Kanady. Samozřejmě přicházíme o možnost získat peníze za hráče, které nebudeme mít pod smlouvou."

A nemohlo by se stát, že by NHL zamítla účast svých hráčů na olympijských hrách?

"Toto se nestane, protože tento případ, kdy mohli hráči NHL startovat na olympiádě, obsahovala ta předchozí smlouva, ale tentokrát to ve smlouvě nebude. To už je rozhodnuto, že hráči NHL budou startovat na olympiádě. To si přímo hráči vymohli v dohodě mezi NHL a jejich hráčkou asociací."

Jste tedy optimista, co se týče našich požadavků?

"Věřím, že dojde k jednání a věřím, že když ne zcela, tak alespoň částečně uspějeme."

Jedním z hlavních odpůrců navrhované smlouvy byl na jednání ve Velké Bíteši generální manažer mistrovských Pardubic Zbyněk Kusý. Podle jeho názoru je nynější dokument pojat tak, že by měl zajistit hladký odchod hráčů a jejich perspektivu v NHL. "To je trošku silné kafe. Myslím si, že to naším cílem v Čechách není," konstatoval Zbyněk Kusý.