České Malé divadlo kjógenu převzalo v Japonsku prestižní cenu

Představení Malého divadla kjógenu

Český soubor Malé divadlo kjógenu převzal v japonské metropoli Tokiu cenu Zaikašó, která je udělována divadelním ústavem při univerzitě Hósei. Češi věnující se tradiční japonské komedii kjógen se stali prvními cizinci, kteří toto ocenění převzali.

„Malé divadlo kjógenu bylo vyznamenáno za autenticitu zpracování a přenos této japonské tradiční kultury novému obecenstvu“, řekl ČTK telefonicky z Tokia člen divadla, japanista Ondřej Hýbl.

Kjógen jako žánr vznikl v Japonsku před 600 lety. Komedie se postupem času proměňovaly a přizpůsobovaly publiku tak, že jsou i dnes srozumitelné divákům, včetně cizinců. Představení trvá zpravidla 20 minut až půl hodiny a vystupují v něm většinou dva až čtyři herci.

Malé divadlo kjógenu se představí i na Vinohradech


Malé divadlo kjógenu vzniklo před 16 lety. Hlavním impulzem byla návštěva významné herecké rodiny Šigejamů z japonského velkoměsta Kjótó v Praze v roce 1998. Divadlo působí především v HaDivadle v Brně, ale vystupuje také v Divadle Na Prádle v Praze a na dalších místech, ročně odehraje 50 až 60 představení.

Ondřej Hýbl | foto: Česká televize

V repertoáru má 15 her, které jsou přeložené z originálu do češtiny. Hraje je v původním provedení s původními kostýmy. „Není to proto, abychom udrželi japonskou tradici, ale protože jsme praxí zjistili, že ten původní systém je tak unikátní a tak efektivní, že nemá smysl ho upravovat“, uvedl Hýbl.

Letos se Malé divadlo kjógenu představí 10. června v pražském Divadle na Vinohradech, kterým si připomene 20. výročí podepsání smlouvy o partnerství měst Praha a Kjótó, díky níž Malé divadlo kjógenu vzniklo.