Česko má počet robotů nad světovým průměrem

Foto: Pixabay / CC0

V Česku připadá na 10.000 zaměstnanců 101 robotů. Světový průměr je 74. Česká republika je tak nad ním, zaostává ale například za Slovenskem. Tam je poměr o třetinu vyšší než v Česku.

Foto: Pixabay / CC0

Do budoucna bude v ČR třeba větší využití robotů kvůli úbytku populace v pracovním věku. A která země má nejvyšší míru automatizace ve výrobním sektoru? Je to Jižní Korea s 631 roboty na 10.000 zaměstnanců. Tedy šestkrát víc než v Česku.

Studie "Svět v roce 2030" předpovídá ekonomický vývoj v 75 zemích světa pro příštích 11 let. Českou republiku řadí do skupiny rozvíjejících se trhů, u kterých předpokládá nejsilnější dlouhodobý ekonomický růst. Hrubý domácí produktu (HDP) Česka by měl podle studie v roce 2030 dosáhnout úrovně zhruba 9 bilionů korun. V roce 2017 podle údajů Českého statistického úřadu HDP dosáhl 5 bilionů korun. Studii, kterou získala ČTK, vypracovala globální společnost HSBC, poskytující bankovní a finanční služby. Podle ní česká ekonomika poroste přesto, že se do čtyř let sníží počet Čechů v produktivním věku o 1,5 procenta.

"Aby mohlo dojít ke zřetelnému zvýšení světového HDP, musí průmyslový posun vést právě cestou robotizace a zvýšené automatizace. V současné době čelíme úbytku pracovní populace a zároveň nízkým investicím do automatizace, což zapříčiní, že se jednotlivé státy ocitnou v situaci, kdy bude jejich produkce klesat. A to České republice s předpokládaným poklesem počtu obyvatel na 10,5 milionu v roce 2030 hrozí," uvedl generální ředitel HSBC Bank Česká republika Richard Keery.

Mezi roky 2010 - 2015 vzrostl počet robotů o 40 procent

Česko je na tom v robotizaci lépe než například Maďarsko nebo Polsko, růst počtu robotů ale není dostatečně rychlý, uvádí HSBC. Podle údajů Mezinárodní federace robotiky narostl mezi roky 2010 a 2015 počet nově instalovaných robotů v Česku o 40 procent, ale podle letošního výzkumu agentury Ipsos přesto téměř třetina ze stovky dotazovaných českých firem musela v roce 2017 odmítat objednávky kvůli nedostatku pracovních sil a jedna čtvrtina vyjádřila potřebu urychlit plány automatizace výroby.

Po jedničce v robotizaci, kterou je Jižní Korea, následuje Singapur s 500 roboty na 10.000 zaměstnanců, třetí Německo jich má okolo 300. Podle studie HSBC se Česko může v příštích letech těšit na nadprůměrný sociální pokrok, příjmy a kvalitu života. Tento stav ještě není zárukou zvyšující se konkurenceschopnosti. Česko se bude potýkat se sníženou plodností, což způsobí už do roku 2023 úbytek populace v produktivním věku o 1,5 procenta.