Česko má poprvé oficiální nahrávku státní hymny

r_2100x1400_radio_praha.png

V neděli v den české státnosti bude veřejnosti představena nová nahrávka české státní hymny. Počinem chce vláda oslavit devadesáté výročí založení nezávislého Československa. Nahrávka bude v budoucnu na Internetu volně ke stažení ve formátu mp3 pro použití při veřejných sportovních a kulturních akcích.

Novou nahrávku Škroupovy a Tylovy písně Kde domov můj nastudoval světoznámý český dirigent Jiří Bělohlávek s orchestrem Národního divadla v Praze. Vláda bude mít k dispozici čtyři verze - jednu instrumentální, dále s mužským nebo ženským sólovým zpěvem, kterého se ujali Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka, a nakonec verzi ve sborovém podání.

Píseň byla nahrána v tradiční, dobře známé úpravě, která se jako hymna už dnes používá, jejími autory jsou Otakar Jeremiáš a Jaroslav Krček. Jak upozornila Mladá fronta Dnes, tato úprava je kodifikována zákonem a je závazná. Podle premiéra Mirka Topolánka nebylo ani záměrem podobu hymny měnit:

"Česká hymna je jedním ze sedmi státních symbolů, které nás reprezentují, a už dlouhou do bu nebyla nahrána v podobě, která by byla opravdu důstojná a moderní. Přičemž nechceme měnit tu tradiční podobu, na kterou jsou všichni zvyklí."

Co je tedy na nahrávce nového, moderního? Především technická kvalita: nahrávka byla snímána digitálně.

Jiří Bělohlávek říká, že státní hymnu Kde domov můj čas od času koncertně provozuje jako dirigent. Je podle něj vyjádřením vztahu k české krajině, k českému živlu a její nálada je především láskyplná:

"Já myslím, že jsem k tomu přistupoval vlastně velmi intuitivně a taky emotivně a kdybych měl odpovědět na otázku, proč jsem zvolil tempo, které jsem zvolil, asi bych použil příměru, že jsem zvolil přesně to tempo, které odpovídalo mé momentální náladě, mému tepu a atmosférickým poruchám..."

O svéráznou aktualizaci státní hymny se nedávno pokusil skladatel Varhan Orchestrovič Bauer, když do Škroupovy a Jeremiášovy skladby vmísil motivy od Smetany a Janáčka. Píseň Kde domov můj hrají i některé popové a rockové skupiny. Hymna v klasické podobě měla dosud několik verzí, jednu vytvořila Česká filharmonie. Nahrávka orchestru Národního divadla s dirigentem Jiřím Bělohlávkem je však první oficiální verzí státní hymny.

Ukázka z nahrávky nové oficiální verze státní hymny: