Česko o víkendu opět zasáhly povodně

Foto: ČTK

Minulý týden ve středu zasáhla ničivá povodeň Novojičínsko, část Hranicka a okolí Valašského Meziříčí. V pátek pak silné deště a bouřky způsobily záplavy na Jesenicku v Olomouckém kraji. V sobotu pak velká voda postihla jihočeský kraj. Celkové škody, které od středy způsobily záplavy na severní a střední Moravě a na jihu Čech pravděpodobně přesáhnou 5, 6 miliardy korun. Jaká byla o víkendu situace v postižených regionech?

Foto: ČTK
Do oblasti Jesenicka přišly bouře a přívalové deště v pátek. Povodně tam zasáhly 18 obcí. Postupně přicházely také zprávy o obětech, na Jesenicku zemřeli dva lidé. Celkem si tak červnové povodně na Moravě vyžádaly už 13 mrtvých. Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík vyhlásil na Jesenicku stav nebezpečí. Opatření mělo původně platit do 30. června, bylo ale prodlouženo do poloviny července. Od vyhlášení stavu nebezpečí jsou podle hejtmana Tesaříka lidé v oblasti povinni vypomoci nebo poskytnout veškeré věcné prostředky k odstranění povodňových škod. Znamená to ale i další opatření: "Provádění staveb, stavebních prací, terénních úprav nebo odstranění staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení ohrožení. Hlášení přechodné změny pobytu osob a dále zajištění přednostního zásobování dětských, zdravotnických a sociálních zařízení, ozbrojených bezpečnostních sborů a jednotek požární ochrany popřípadě dalších složek integrovaného záchranného systému."

Foto: ČTK
O víkendu pokračovalo na Jesenicku i na Hranicku v Olomouckém kraji odstraňování následků povodní. Pomáhala armáda i hasiči. Povodeň způsobila velké materiální škody, které na Jesenicku přesáhnou podle olomouckého hejtmana miliardu korun.

V noci ze soboty na neděli zasáhly povodně také jižní Čechy, přívalové deště a rozvodněné řeky vyplavily řadu obcí. Hasiči evakuovali téměř 400 obyvatel ze zaplavených obcí, zachraňovali i děti z letních táborů. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola kvůli povodním vyhlásil stav nebezpečí pro obce s rozšířenou působností Písek, Prachatice, Strakonice a Vodňany. Hejtman v neděli pochválil hasiče, policisty i záchranáře a dodal, že kraj se zatím obejde bez pomoci armády.

Foto: ČTK
"Složky integrovaného záchranného systému pracují naprosto perfektně. Já jsem v kontaktu s panem ministrem vnitra i s panem premiérem. Sdělil jsem jim důvody, které mě vedly k vyhlášení tohoto stavu nebezpečí a oni je akceptují. Co se armády týká a požadavků na vojáky, já myslím, že v tenhle moment je nezbytně nutně nepotřebujeme."

Deště zvedly o víkendu hladiny řek také na Klatovsku i tam hasiči museli evakuovat desítky lidí, záplavy se nevyhnuly ani okolí Uherského Hradiště.

Foto: ČTK
Také na Novojičínsku se stále odstraňují následky povodně, která podle předběžných odhadů zaplavila přes 900 domů a postihla zhruba více než 4 600 lidí. Zasaženo bylo celkem 23 měst a obcí. Mezi občany se vyskytly také zdravotní problémy. Mimo různá zranění se už objevilo několik průjmových onemocnění, potvrzuje starosta Nového Jičína Ivan Týle:

"Zdravotní stav obyvatelstva se zhoršuje každým dnem, protože samozřejmě ti lidé v tom prvním náporu, kdy zachraňovali své holé životy, tak v té kontaminované vodě samozřejmě pracovali bez ochranných pomůcek a došlo k drobným poraněním. Jsme v kontaktu s krajskou hygienickou stanicí, snažíme se zajistit pro celou oblast permanentní zdravotnickou službu případně přeočkování dětí do dvanácti let."

Situace v zasažených oblastech se postupně stabilizuje. Meteorologové ale stále varují před bouřkami a deštěm.