Česko v r. 2010 čekají supervolby a strmý růst nezaměstnanosti

2010.jpg

Troje volby, kterým bude předcházet ostrá volební kampaň, a také dozvuky ekonomické krize z předchozího roku - to vše nás čeká v roce 2010. Jak bude tento rok vypadat podle politoložky Vladimíry Dvořákové a ekonoma Pavla Mertlíka, zjišťovala Milena Štráfeldová:

Supervolební rok - tak se už dnes mluví o roce 2010. Proběhnou v něm nejen volby do sněmovny, které rozhodnou o příští vládě České republiky, ale také volby obecní. Volit se bude i třetina Senátu. Podle Vladimíry Dvořákové začala předvolební kampaň prakticky hned po Novém roce a nikdo si v ní zřejmě nebude brát servítky:

"Ta politická scéna je poměrně dosti vyhrocená, dosti polarizovaná. Je zde velmi nedobrá atmosféra, velmi obtížná komunikace. Řekněme, že politická scéna celkově se vyznačuje zhrubnutím, s výrazným podezřením i na politickou korupci. To znamená, že způsob vládnutí se podstatně zhoršil za poslední období."

Vláda Jana Fischera však do politické situace podle prof. Dvořákové přinesla určité zklidnění:

"Přestaly ty neustálé přestřelky, neustálé obviňování ze lži, z neúspěchu, ze špatného vládnutí, z podvodů. To znamená, že ona malinko obnovila důvěru v jakousi možnost racionálního chování. Na druhou stranu je to zase vláda, která nebyla vytvářena s tím, že by měla vládnout delší dobu. Ten mandát příliš nemá, nemá jednoznačnou politickou podporu uvnitř parlamentu. Parlament zůstává ve složení, jak byl předtím, a to znamená v patové situaci."

Foto: Štěpánka Budková
Na politický vývoj v Česku v roce 2010 bude mít dopad i doznívající hospodářská krize. Česká republika v loňském roce zaznamenala vůbec nejhorší deficit státního rozpočtu - kolem 192 miliard. Podle ekonoma a hlavního analytika Raiffeisen Bank Pavla Mertlíka se makroekonomické ukazatele letos budou s největší pravděpodobností zlepšovat:

"Tu vlastní fázi recese má světová ekonomika za sebou, v posledních dvou čtvrtletích loňského roku už ekonomika neklesala. Řekněme, že stagnovala nebo mírně oživovala. A něco podobného lze očekávat ve světové a tudíž i české ekonomice i v letošním roce. Očekáváme kladné tempo růstu. ale velmi pomalé. Pro ČR plus jedno procento."

Běžného občana však čeká spíše zhoršení situace:

"A to proto, že dál poroste míra nezaměstnanosti. My její vrchol očekáváme někdy v průběhu 3. čtvrtletí. Tehdy by se mohla pohybovat podle našeho odhadu někde kolem 11 procent. A protože to bude samozřejmě velice nepříznivá situace pro celou řadu občanů, tak lze očekávat, že spotřeba domácností bude mírně klesat. Letos čekáme absolutní pokles řekněme o jedno a půl procenta."

Ekonomika bude nepochybně jedním z hlavních témat předvolební kampaně. Zatímco pravicová ODS vyzývá k úsporám a chce oprášit Janotův balíček, ČSSD už nyní usiluje o vyplacení třináctých důchodů. Chce také prosadit, aby první tři dny nemoci byly zaměstnancům opět propláceny. Podle premiéra Jana Fischera by si tyto změny vyžádaly dalších 14 miliard.