Český hokej slavil 100 let

Foto: Martina Schneibergová
0:00
/
0:00

Několik vítězství na mistrovství světa, zlatou medaili z olympijských her roku 1998 v japonském Naganu a celou řadu dalších úspěchů má za sebou český hokej, který v letos slaví 100 let. Oslavy výročí proběhly v pražské O2 Areně.

Foto: ČTK
"Góóóól! Vítej, zlatý hattricku! Jsme potřetí za sebou mistry světa! Otevíráme zlatou bránu olympijského turnaje! Jsme olympijští vítězové! Přepište dějiny, Česká republika vyhrála zimní olympijské hry v ledním hokeji."

Komentáře Roberta Záruby jsou pro mnoho fanoušků už legendární. Legendami jsou také bývalí i současní hokejisté, kteří se sešli na oslavách sta let tohoto v Česku tak oblíbeného sportu.

Foto: Martina Schneibergová
V téměř zaplněné hale se nejdříve odehrálo přípravné utkání Česko - Slovensko, které končilo suverénním vítězstvím domácích 7:0. Reprezentační dres pod vedením Vladimíra Růžičky oblékl také Jaromír Jágr a, podle svých slov naposledy, Martin Straka. Straka byl také za velikého aplausu vyhlášen nejlepším hráčem českého týmu. Co mu blesklo hlavou, když si jel cenu převzít?

"Že jsem ji neměl dostat."(smích)

"Určitě jsem si vzpomněl na Nagano, to byl největší zážitek a největší můj úspěch. Takže jednoznačně Nagano."

Po zápase proti Slovensku sehrály exhibiční utkání hokejové legendy. První tým se skládal z mistrů světa ze 70. let a "zlatých hochů z Nagana" druhé, vítězné mužstvo, pak tvořili světoví šampioni z roku 1985 a jejich pokračovatelé z devadesátých let a přelomu století.

Foto: Martina Schneibergová
Jednačtyřicet osobností bylo při oslavách uvedeno do Síně slávy a osm českých hokejových legend ocenil ve středu na Pražském hradě Václav Klaus zlatou Čestnou plaketou prezidenta republiky. Vyznamenáni byli Augustin Bubník, Vladimír Zábrodský, Jiří Holík, Vladimír Martinec, Jiří Hrdina, Vladimír Růžička, Jaromír Jágr a také Dominik Hašek.

Zleva vyznamenaní: J. Holík,  V. Růžička,  K. Gutt,  V. Martinec,  T. Král,  J. Hrdina,  V. Zábrodský,  G. Bubník,  D. Hašek a J. Jágr,  uprostřed prezident Václav Klaus,  foto: ČTK
"Tak určitě pro nás všechny příjemné se tady sejít a bereme to jako krásné ocenění. Je to hlavně proto, že hokej měl ve své stoleté historii hodně příjemných a krásných sezon. Já budu rád, když to takhle bude pokračovat. Nebylo to jen předávání medailí, ale pak jsme si sedli a dobře si popovídali. Myslím, že to mělo něco do sebe a v každém případě to byla pro nás pro každého pocta."

Trojnásobný mistr světa ze 70. let Vladimír Martinec zavzpomínal, v čem byla síla tehdejšího týmu.

"Já si myslím, že jsme z toho hokeje nedělali svým způsobem vědu. Chtěli jsme hrát, vážili jsme si každého soupeře, uznávali jsme ho, občas jsme se některého trošku báli. Myslím, že jsme nebyli tolik vidět. V současném hokeji chce být většina hráčů chce hodně vidět. My jsme si na to tenkrát nehráli."

Přát hokeji dlouhověkost prý podle předsedy Českého svazu ledního hokeje Tomáše Krále nemá cenu, je totiž nesmrtelný. A proto mu lze do dalších let popřát jen samé úspěchy.

klíčové slovo:
spustit audio