Český Krumlov a Litomyšl si připomínají významné jubileum

Český Krumlov, foto: www.czechtourism.cz

Český Krumlov a Litomyšl, dvě česká města zapsaná na seznamu UNESCO, slaví letos významné jubileum. Před 750 lety byla východočeská Litomyšl povýšena na město a před 700 lety se v listině Jindřicha I. z Rožmberka hovoří o Krumlovu jako o městě.

Český Krumlov,  foto:  www.czechtourism.cz
"Oslavy v Českém Krumlově už začaly," sdělila tisková mluvčí radnice Jitka Augustinová.

"Začaly slavnostní mší v kostele svatého Víta. Tato mše proběhla u příležitosti výročí vysvěcení kostela."

Kostel vysvětil pasovský biskup Mikuláš právě před 570 lety. V průběhu roku se bude v Krumlově konat celá řada dalších akcí.

"V červnu bychom měli instalovat plastiku Zvonice pro Evropu. je to socha místního umělce a měly by být instalována naproti Hotelu Růže. Rádi bychom to spojili také s předáním předsednictví EU."

K vidění bude na speciální výstavě také už zmiňovaná pro Český Krumlov tak významná listina Jindřicha I. z Rožmberka.

"Další věc, kterou město Český Krumlov chystá, je vydání reprezentativní publikace o historii města. Měla by nést název Příběh města Český Krumlov a v tuto chvíli už na ní pracuje tým odborníků složených z archivářů, historiků a literátů Českého Krumlova. Publikace by měla být vydána na konci září během Svatováclavských slavností."

Litomyšl,  foto: www.czechtourism.cz
Poslední faktografická publikace o Krumlově vyšla v polovině 60. let a ta připravovaná kromě historie slibuje také velké množství fotografií, dokumentujících život ve městě.

Krumlovští se ale při oslavách nezaměří jen na bohaté dějiny města, prostor bude mít také budoucnost.

"My už jsme vyhlásili projekt Český Krumlov v roce 2099 aneb budoucnost očima dětí. V rámci něj by měli děti ze základních a středních škol vyjádřit, jak si představují Český Krumlov za devadesát let."

Radnice očekává, že nové oslavy a akce přitáhou do vyhledávaného cíle výletů i nové turisty. Ti, kteří jsou ale častými návštěvníky a jsou zvyklí na tradiční slavnosti nebudou ochuzeni ani o Slavnosti pětilisté růže a Svatováclavské slavnosti, které letos budou přizpůsobeny výročí a budou kopírovat oslavy, které proběhly o sto let dříve.

Také ve východočeské Litomyšli už oslavy 750 výročí povýšení osady na město začaly. V rodišti Bedřicha Smetany je na každý měsíc je naplánována jedna větší akce, kterou pak doplňují různé menší. Na březen je připraven masopust, v květnu zazní městem koncert s názvem Litomyšlané Litomyšlanům. Chystají se také výstavy, plesy nebo sportovní akce.