Český radioart se představuje v angličtině

Elektroakustické zvukové kompozice nejsou ani čistou hudbou, ani rozhlasovou hrou - je to radioart, zvukové umění spojené s rádiem. Od nynějška mohou posluchači v zahraničí, kteří nemluví česky, sledovat českou radioartovou scénu prostřednictvím anglických internetových stránek Českého rozhlasu. Jsou to stránky PremEdice Radioateliéru, pořadu, který od roku 2003 uvádí původní tvorbu českých skladatelů, hudebníků a zvukových experimentátorů.

Po masovém rozšíření televize se umělecká tvorba v rozhlase dostala na dlouho k okraji veřejného zájmu. Dnes se zvuk opět hlásí o slovo, všímají si ho výtvarníci, hudebníci, mladí tvůrci z rozhlasových studií. Stává se součástí performancí, instalací a výstav. V lednu 2003 se ve vysílání kulturního kanálu Český rozhlas 3 - Vltava poprvé objevil pořad s názvem PremEdice - jako premiérová řada pořadu Radioateliér, přinášející každý měsíc jednu novou kompozici vytvořenou přímo pro něj. Po 6 letech fungování se představuje také na anglických webových stránkách pro zájemce o radioart kdekoli ze zahraničí. U zrodu PremEdice stál hudební skladatel a rozhlasový producent Michal Rataj. Za inspiraci prý vděčí podobně zaměřeným kolegům z evropské vysílací unie EBU.

"Vzniklo to tak, že prostě jsem jednoho odpoledne přišel na první setkání téhle party z EBU, která v podstatě dodnes existuje a děláme spolu celou řadu projektů. To že vznikla premiérová řada v Radioateliéru, bylo umožněno tím, že jsem měl možnost se do téhle producentské skupiny dostat a vidět, co je to nějaká čtyřicetiletá, padesátiletá - sedmdesátiletá tradice radioartu v Německu, trošku kratší v rakousku, obdobná ve Španělsku nebo Švédsku..."

V Česku byla tradice sahající až k předválečné avantgardě dlouhým obdobím komunismu pošlapána, sporé pokusy v 50. a 60. letech se nemohly přirozeně rozvíjet. Podle Michala Rataje je dnes už ve světě o českou tvorbu zájem a v zahraničních rádiích vznikají i pořady o českých tvůrcích. Anglické webové stránky mohou těmto zájemcům sloužit nejen jako databáze.

"Ten portál v anglické verzi může dneska globálnímu publiku předestřít, jakým způsobem se přemýšlení českých i některých zahraničních autorů o rádiu jakožto médiu za poslední roky proměnilo, vyvíjelo, vyvíjí. Minimálně proto je bezvadné mít anglickou verzi takovéhoto portálu, která umožní více informovat, co se tady děje. A pak může i přibýt zpětné vazby. Oslovování našich autorlů ze zahraničí."

České radioartové scéně se budeme podrobněji věnovat v některém z příštích vydání rubriky Z kultury. Dozvíte se mj., na jaké tradice u nás radioart může navazovat, odkud se rekrutují jeho dnešní tvůrci a jakých úspěchů už dosáhl.