Český "svátek sousedů" začal v Líšnici

Češi nejsou ve srovnání s některými evropskými národy příliš uvyklí na intenzivní sousedské kontakty. Možná tento vzájemný ostych prolomí Svátek sousedů, který letos poprvé proniká do České republiky. "Je to způsob, jak najít přátele mezi těmi, kdo bydlí hned vedle nebo naproti,"říká zakladatel tradice Atanas Perifen.

Svátek sousedů je celoevropská akce, která vznikla v roce 1999 v Paříži z podnětu jednoho ze zastupitelů města Atanase Périfana. Loni se oslavy rozšířily už do 460 evropských mět, mezi nimiž nechybí Athény, Luxembourg či Brusel.

Svátek umožňuje obyvatelům měst, aby lépe poznali ty, kdo bydlí v jejich okolí, usnadnit sousedské kontakty, či vzájemnou pomoc. V úterý 30. května poprvé proběhne také v některých českých městech a obcích.

"Mnohdy jsou ty sousedské vztahy a vztahy lidí, kteří si žijí nablízku, velmi odcizené. A právě tímto svátkem bychom chtěli přispět k tomu, aby se přiblížili"říká starostka Černošic Helena Langšádlová, která se chopila organizace českých oslav.

"Je to první ročník a já si myslím, že začínáme zcela novou tradici. Je príma slavit se sousedy v ulicích, těch příležitostí máme v Praze stále málo a hlavně stále jsme příliš uzavření," dodal náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister.

V ČR se k oslavám připojila především Praha, kromě toho také Ústí nad Labem a některá menší města a obce. Ve středočeské Líšnici se akce konala s předstihem už 27. května. Dana Radová z místního organizačního sdružení říká, že nebylo snadné prolomit vzájemnou rezervovanost:

"To byl problém. Samozřejmě starousedlíci zaujali místo u svého stolu a do toho přišli lidé, kteří tady třeba už rok dva bydlí nebo se stěhují a sedli si jinam ke stolu. jenže my jsme to měli vyřešeno tak, že jsme měli malý mikrofon, dali jsme ho každému do ruky, aby měl možnost na minutu říct něco o sobě, odkud je, jak se do Líšnice dostal, co si od života tady slibuje. A to bylo hlavně pro ty nové hrozně pozitivní. Protože dostat se mezi starousedlíky, to není opravdu leckdy jednoduché."

V obci Líšnice se sešlo 40 obyvatel, také v Černošicích budou oslavy skromné.

"U nás to bude spíše v rodinném stylu, to znamená že pozveme sousedy z okolí, nebudeme dělat žádné velké veřejné akce,"říká Langšádlová. Kolik Čechů celkem se podle jejího odhadu k oslavám zapojí?

"Máme ohlasy, že akce ke svátku sousedů by se měly konat na několika desítkách míst, já bych to odhadla na tisíce lidí, kteří se zapojí. Ale je opravdu důležité, aby to lidé nezačali vnímat jako svátek, který je jim nějak nařizován shora, nebo dokonce až z Evropské unie, ale aby si ho vzali za svůj. Protože nakonec ty vztahy oni budují se svými sousedy."