Český vědec chystá expedici do Konga za neznámým krokodýlem

Václav Gvoždík

Český přírodovědec Václav Gvoždík chce prokázat, že v Kongu žije doposud neuznávaný živočišný druh - krokodýl konžský. Zvíře bylo v odborných publikacích pojmenováno téměř před sto lety, od té doby ho ale nikdo blíže nezdokumentoval, a proto upadlo v zapomnění.

Václav Gvoždík na expedici vyjede díky Nadačnímu fondu Neuron, jehož porotu svým projektem zaujal. Na výpravu dostane od fondu čtvrt milionu korun. Gvoždík do Konga jezdí již několik let. Při jedné ze svých cest, kdy zkoumal obojživelníky, viděl čerstvě zabitého krokodýla od domorodců i dalšího, kterého sám pozoroval a který nevypadal jako ostatní známé druhy.

Když se vrátil do Česka, porovnal si fotografie a s údivem zjistil, že jsou zvířata už na první pohled výrazně odlišná. Krokodýl konžský byl sice formálně popsán před sto lety, ale tím, že se v Kongu výzkum v posledních desetiletích neprováděl, se na krokodýla zapomnělo.

Krokodýl konžský patří mezi nejmenší krokodýly s délkou obvykle jen něco přes jeden metr. Není vyloženě nebezpečný, ačkoliv je jeho tlama plná ostrých zubů. Několik vědců na světě si je podle Gvoždíka již existencí unikátního přehlíženého druhu jisto, potřebují ale přesvědčit i mezinárodní vědeckou a ochranářskou obec.

Na cestu se vydá se svým studentem a místním odborníkem


Václav Gvoždík se rovněž věnuje genetickému výzkumu. Chce proto v Kongu nasbírat genetické vzorky obou krokodýlů a zjistit, jaký mají k sobě evoluční vztah. Na výpravu vyrazí se svým studentem z vysoké školy. V terénu bude spolupracovat i s místním odborníkem.

Krokodýl konžský | foto: Neuron,  nadační fond pro podporu vědy

Vědec připouští, že výpravy v pralese mohou být nebezpečné hlavně kvůli divokým zvířatům. Také Kongo má stále pověst nebezpečné země. Podle Gvoždíka je ale v poslední době stabilizované. „Dnes je Republika Kongo poměrně bezpečná, ačkoliv není tak pohodlná a jednoduchá na cestování jako okolní africké země, protože infrastruktura stále chybí“, dodal.