Čeští politici označili smrt Navalného za akt Putinova režimu a důkaz politických bojů v Rusku

V Rusku dnes zemřel opoziční politik Alexej Navalnyj. Ten byl posledních několik vězněn Putinovým režimem, proti kterému se Navalnyj vyjadřoval. Podle ruských médií mohla za úmrtí krevní sraženina. Stalo se tak jen chvíli před ruskými prezidentskými volbami, které se budou konat v březnu.

K úmrtí se vyjádřilo množství českých politiků a to včetně premiéra Petra Fialy (ODS). Ten uvedl, že případ ukazuje kam až je Putinův režim ochoten zjaít v boji se svými politickými protivníky a názorovými odpůrci

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) reagoval obdobně a Putinovo Rusko označil za násilnický stát. "Stále platí, že stejně jako se Rusko chová ve své zahraniční politice, chová se i ke svým občanům. Proměnilo se v násilnický stát, který zabíjí lidi, kteří sní o lepší budoucnosti, jako byl Němcov nebo nyní Navalnyj – uvězněný a umučený k smrti za to, že se postavil Putinovi. Čest jeho památce." Lipavský taktéž připomněl zastřeleného Borise Němcova.

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že Navylnyj se rozhodl čelit Putinovi, ačkoli znal následky. Politovala, že stále existují v Česku lidé, kteří k Rusku vzhlíží. Marian Jurečka (KDU-ČSL) napsal, že jde o čin totalitního režimu se vším všudy. Označil to za pošlapávání lidských hodnot a za snahu udržet se u moci za každou cenu. Podobně se vyjádřili i další čeští politici jako Ivan Bartoš (Piráti), Vít Rakušan (STAN) nebo Lubomír Zaorálek (SOCDEM)

.