Čeští umělci dostanou řád "Rytíř umění a literatury"

Francouzský velvyslanec v Česku Joel de Zorzi (vpravo) předal 11. prosince v Praze řád Rytíř umění a literatury (zleva) malíři Zdeňku Sýkorovi, cembalistce Zuzaně Růžičkové, grafikovi Karlu Demelovi a výtvarníkovi Adolfu Bornovi, Foto: CTK

Čtyři čeští umělci dostanou ve čtvrtek na francouzském velvyslanectví v Praze řád "Rytíř krásných umění a literatury", čestné ocenění francouzské vlády za přínos v oblasti umění a kultury. Kdo ocenění získá, se dozvíte od Eveliny Himalové.

Francouzský velvyslanec v Česku Joel de Zorzi  (vpravo) předal 11. prosince v Praze řád Rytíř umění a literatury  (zleva) malíři Zdeňku Sýkorovi,  cembalistce Zuzaně Růžičkové,  grafikovi Karlu Demelovi a výtvarníkovi Adolfu Bornovi,  Foto: CTK
Prvním z nich je výtvarník Adolf Born, jehož tvorba, především v oblasti knižní ilustrace, je nepřehlédnutelná. Naposledy zaujal veřejnost svými obrázky pro reprezentativní dvojsvazkové vydání Dumasových "Tří mušketýrů". Současně s českou verzí vyšla i francouzská, jež měla ve Francii velký ohlas. Podobným úspěchem byly už jím ilustrované La Fontainovy "Bajky" v české, německé a francouzské mutaci - jedna z pěti neprodávanějších knih roku 2000 ve Francii.

Řád "Rytíř krásných umění a literatury", jehož nositeli jsou už například režisérka Věra Chytilová, skladatel Petr Eben, teoretička fotografie Anna Fárová, spisovatel Bohumil Hrabal, architekt Daniel Dvořák, a nejnověji i pěvkyně Magdalena Kožená a Eva Urbanová, uděluje francouzské ministerstvo kultury významným uměleckým osobnostem z celého světa, jejichž dílo proniklo do francouzského kulturního povědomí. Vedle Adolfa Borna se tentokrát dostává této pocty i grafikovi Karlu Demelovi, malíři Zdeňku Sýkorovi, který má mimochodem právě v těchto dnech - až do února příštího roku - krásnou výstavu v Galerii Zdeněk Sklenář v Praze, a cembalistce Zuzaně Růžičkové, pro niž - co do ocenění - byl rok 2003 zvláště příznivý: Na jaře se stala nositelkou čtenářské Ceny hudebního časopisu Harmonie, nedávno - stejně jako Adolfu Bornovi - jí bylo uděleno na Pražském hradě vyznamenání k letošnímu Státnímu svátku 28. říjnu - výročnímu dni vzniku samostatného československého státu. A co říká ocenění, jehož se jí dostává nyní?

"Je to pro mne neuvěřitelně radostná zpráva a velmi překvapující. Ovšem já jsem, samozřejmě, ve Francii strávila mnoho času, během té doby, co jsem tam deset let pracovala na souborné nahrávce Bachova cembalového díla, takže jsem tam byla opravdu jako doma. Mám tam dodnes mnoho přátel, a to, že právě Francouzská republika se rozhodla mne vyznamenat, mě obrovsky těší."

Čerstvá laureátka řádu "Rytíř krásných umění a literatury" Francouzské republiky, profesorka Hudební akademie múzických umění, legenda mezi interprety cembalistka Zuzana Růžičková působí na českých i zahraničních pódiích padesát let. Disciplína a vášeň k nástroji se prolíná celým jejím životem. Nedávno dokončila svou stou nahrávku. Její obdivuhodnou vitalitu jí může závidět leckterý, o generace mladší umělec. K ocenění paní profesorce gratulujeme, a samozřejmě i všem dalším jmenovaným novým "Rytířům krásných umění a literatury"!