Čeští úředníci v Oděse přijímají žádosti krajanů o repatriaci

Cestovní pas občana České republiky

Česko otevřelo v pondělí ukrajinské Oděse dočasné konzulární pracoviště pro vyřizování žádostí o repatriaci ukrajinských občanů českého původu. V provozu má zůstat do příštího pátku.

Na dočasném konzulárním pracovišti je devět úředníků ministerstev zahraničí a vnitra, včetně cizinecké policie, řekl vládní zmocněnec pro krajany Karel Kühnl. Vydávají potvrzení o českém původu žadatelů a vyřizují žádosti o povolení k trvalému pobytu v České republice. Podle Kühnla už dorazilo 130 až 140 lidí z celkem 180 pozvaných. Vznik detašovaného pracoviště byl řádně nahlášen a ukrajinské úřady s tím souhlasily.

Čeští krajané do Oděsy přijíždí převážně z východu a jihu Ukrajiny. Česká vláda chce do České republiky dostat i krajany z Doněcké oblasti, kde svádí boje ukrajinská armáda s ruskými separatisty. K řešení situace krajanů, především takzvaných volyňských Čechů, loni vládu vyzval prezident Miloš Zeman. Než krajané povolení dostanou, musí především doložit svůj český původ. Ukrajinští Češi se mohou přesunout i se svými rodinami. V prvních měsících jim bude ve staré vlasti pomáhat Arcidiecézní charita, jejichž zástupci na oděském pracovišti podle Kühnla rovněž působí.