ČEZ vyřadil francouzskou Arevu z tendru na dostavbu Temelína

Centrale nucléaire de Temelín

Největší zakázka příštích deseti let v Česku - tak je možné vidět stamiliardový projekt na dostavbu temelínské jaderné elektrárny. Z výběrového řízení mezi třemi dodavateli byla vyřazena francouzská státní společnost Areva a v tendru zůstávají dva mimoevropští uchazeči - americko-japonská firma Westinghouse a ruské konsorcium MIR.1200 tvořené firmami Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Francouzi jsou překvapení, odborníci důvodům ČEZu příliš nerozumějí.

ČEZ uvedl, že francouzská společnost Areva nesplnila požadavky veřejné zakázky pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a proto ji ČEZ z tendru vyřadil. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže rozhodnutí padlo v pátek na jednání představenstva a informována o něm byly dozorčí rada a vláda České republiky. Důvody vyřazení Arevy z tendru jsou podle ČEZ obchodní i zákonné a jsou zásadního charakteru. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl:

"Nabídka Arevy nesplnila zákonné požadavky na stavbu dvou bloků v této lokalitě Temelína a nesplnila ani naše vylučovací kritéria."

Jak napsala v sobotu Mladá fronta Dnes, nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu a občas ignorovala český atomový zákon. ČEZ ale důvody tají. "Vzhledem k tomu, že uchazeč má právo podat námitky vůči tomuto rozhodnutí, mohou být konkrétní důvody veřejnosti sděleny až poté, co proběhnou veškeré možnosti případného odvolání, tak aby byla naplněna korektnost tendru," uvádí se v jeho tiskové zprávě. Podle analytika společnosti J&T Michala Šnobra se vyřazení Arevy vůbec nečekalo. Ve vysílání České televize Šnobr uvedl:

Michal Šnobr,  foto: Alžběta Švarcová
"Já si nedokážu představit, jak tak významná a velká firma jako je Areva v tak pro ni významném tendru, jako je výstavba jaderné elektrárny v České republice, potažmo v Evropské unii, jak mohla udělat tolik chyb a dát důvod ke svému vyřazení už v tomto kole."

Podle Šnobra je pro Arevu výběrové řízení v České republice mimořádně důležité, jednak proto, že jde o zakázku uvnitř Evropské unie a také proto, že by jí Temelín pomohl k dalším zakázkám v Polsku a jiných evropských státech. Francouzi se brání, že dodali vše potřebné a proti rozhodnutí ČEZ se odvolají. Věc tak může skončit u antimonopolního úřadu. To připouští i Ladislav Kříž:

"Neočekáváme, že by to tendr mělo nějak prodloužit. Samozřejmě že společnost má nyní 15 dnů na odvolání, my se potom k jejich odvolání vyjádříme a pokavad nebudou spokojeni, tak mají možnost podat námitku vůči zadavateli, vůči našemu postupu směrem k antimonopolnímu úřadu."

Temelín
První kolo výběrového řízení by mělo být dokončeno do konce letošního roku. Podle analytika J&T Michala Šnobra ale může odvolání Arevy tendr výrazně prodloužit.

"Pokud dojde k nějakým stížnostem Arevy, a teď nemyslím jen odvolání vůči ČEZu, tak to může znamenat, že ten tendr se výrazně časově prodlouží."

Analytička Zuzana Kubátová z Hospodářských novin uvedla, že zdržení bylo pro ČEZ výhodné, protože by si stačil lépe ujasnit některé podstatné informace o energetickém trhu. Podle dosavadních úvah by nové bloky měly stát do roku 2025, cenu odhadují experti až na 300 miliard korun.