Charismatický Michael York recitoval v Praze

Michael York, foto: ČTK

Hudební festival Struny podzimu nabídl ve středu 4. listopadu pražskému publiku ojedinělý literárně hudební zážitek: společně vystoupili slavný britský herec Michael York a český pianista Libor Nováček s melodramem Richarda Strausse Enoch Arden. Večer byl doplněn ještě dalšími hudebními díly a básněmi.

Michael York,  foto: ČTK
Oba protagonisté večera se setkali až den před vystoupením na společné zkoušce. Britský herec Michael York žije ve Spojených státech, Nováček si vybudoval nový domov v Londýně a nyní se částečně stěhuje i do Madridu, odkud na zkoušku přiletěl.

Michael York je známý svým vztahem k mluvenému slovu, natočil desítky audioknih, recituje verše, spolupracuje s rozhlasovou stanicí BBC. Milostné drama Enoch Arden na verše lorda Tenyssona přednášel poprvé před 10 lety, v minulosti měl příležitost vystoupit i v autorově domě:

"V těch místnostech jako by byl přítomný jeho duch, bylo až strašné báseň tam přednášet. Ovšem tehdy to mělo velký úspěch a já jsem ji později mnohokrát přednášel, třeba ve Švédsku, a vždycky se potvrdilo, že ta báseň na publikum velmi silně působí,"řekl York.

Během e-mailové komunikace mezi Yorkem a Nováčkem vykrystalizovala definitivní podoba večera. York přidal 73. sonet Williama Shakespeara a báseň Williama Butlera Yeatse Druhý příchod a Nováček naopak skladby Leoše Janáčka: první řadu klavírního cyklu Po zarostlém chodníčku a sonátu pro klavír Z ulice:

Michael York  (vpravo) v doprovodu klavíristy Libora Nováčka  (vlevo),  foto: ČTK
"Enoch Arden je velice působivá skladba a já jsem k ní chtěl najít další, které mají hudební náboj a zároveň jsou založeny na textu, mají děj. A proto cyklus Po zarostlém chodníčku. A sonáta i z důvodu toho, že za několik dní slavíme velké výročí 17. listopadu a tato skladba oslavuje češství a boj za český jazyk," vysvětlil Nováček.

Michael York: "Když Libor navrhl, abychom první část večera věnovali Janáčkovi, byl jsem velmi potěšen. Rok předtím jsem pracoval na projektu s Long Beach Opera z Los Angeles a oni dělali Lišku Bystroušku a jako součást programu zároveň zdramatizovali Janáčkovy dopisy, které psal své múze."

Večer ve Dvořákově síni Rudolfina nebyl zcela vyprodaný, přítomní diváci ale oba umělce odměnili potleskem ve stoje. Festival Struny podzimu pokračuje v Praze až do 20. listopadu, představí se na něm ještě například Milan Turkovič, vídeňský fagortista a dirigent, a soubor Astillero Tango, který se specializuje na tento jihoamerický hudební žánr.